Orta koridordan İpek Yolu atağı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pekin ziyaretinde Çin Devlet Başkanı Cinping ile İpek Yolu’nu canlandıracak dev projeyi masaya yatıracak. Türkiye güzergâhın Orta Koridor kısmı üzerinde

Orta koridordan İpek Yolu atağı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Çin temaslarında en önemli gündem maddelerinden birisi, Çin ile Türkiye arasında tarihi İpek Yolu’nu canlandıracak “Yol - Kuşak” projesi olacak.

Erdoğan, Japonya’daki G-20 temaslarının ardından daha önce yapılması planlanan, ancak seçim süreci nedeniyle ertelenen Çin seyahatini gerçekleştirecek.

Erdoğan, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile 2 Temmuz’da Pekin’de görüşecek. Görüşmede, ticari ve turizm işbirliklerinin yanı sıra tarihi İpek Yolu’nu canlandıracak olan ‘Yol - Kuşak’ projesinin de konuşulması bekleniyor.

Türkiye de dahil olmak üzere 65’ten fazla ülkenin ekonomik ve kültürel hayatına canlılık kazandırılmasını hedefleyen 40 milyar dolar bütçeli Yol - Kuşak Girişimi, dünya nüfusunun üçte ikisini kapsıyor.

21. yüzyılın en büyük kalkınma projelerinden olan Yol - Kuşak projesiyle hat üzerindeki ülkelerde ulaşım, telekomünikasyon, enerji ve diğer altyapı ağlarının inşası ve birbirine entegre edilmesi, yeni projeler için kredi ve sermaye imkanlarının bulunması, ticaret fırsatlarının canlandırılması öngörülüyor. Projenin hayata geçirilmesi ile Türkiye’nin Güney Asya pazarına ulaşımı da kolaylaşacak.

İki koldan ilerleyecek

Asya, Afrika ve Avrupa’yı birbirine bağlayacak olan proje, kara ve tren yolları ile limanlar ve enerji hatlarından oluşuyor. Projenin karadan ve denizden olmak üzere iki uluslararası ticaret koridoru bulunuyor.

İpek Yolu Ekonomik Kuşağı karayolu, demiryolu, enerji nakil hatları ve diğer altyapı projelerinin yer aldığı kara ulaştırma ağını oluşturuyor. Deniz İpek Yolu ise, Asya’dan Afrika ve Akdeniz’e kadar uzanan bölgede planlanmış liman ve diğer kıyı yapılarını kapsıyor.

Türkiye, güzergâhın, “Orta Koridor” olarak adlandırılan Çin - Merkez ve Batı Asya Koridoru üzerinde yer alıyor. Bu kapsamda Çin’den başlanan demiryolunun sırasıyla Kazakistan, Türkmenistan, feribot, Hazar Deniz, Azerbaycan ve Gürcistan üzerinden Türkiye’ye ulaşması bekleniyor.

Adım adım dev proje

2013’te Londra-Pekin Demiryolu Projesi’nde yer alan Marmaray 2013’te faaliyete geçmesinin ardından, 2016’da faaliyete geçen Avrasya Tüneli ve 2017’de faaliyete geçen Yavuz Sultan Selim Köprüsü Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlıyor. Bakü-Tiflis-Kars ve Edirne-Kars demiryolu projeleri Londra ve Pekin’i birbirine bağlayacak Demir İpek Yolu’nun önemli projeleri arasında yer alıyor. Çanakkale 1915 Projesi de projenin bir ayağı alarak işlev görecek.

Av tüfeğiyle dehşet saçtılarAdıyaman'da 3 katlı eve kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından otomobilden av tüfeği ile ateş açıldı. Saldırıda yaralanan olmadı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber