Ortadoğu’da gaza bastı

Mobil uygulamayla taşımacılık alanında dev bir satın almaya imza atıldı. ABD’li dev Uber, Ortadoğulu rakibi Careem’i 3.1 milyar dolara satın aldığını duyurdu. Uber, açıklamasında satın almanın 1.7 milyar dolarının dönüştürülebilir tahvil, 1.4 milyar doları ise nakit ödeyeceğini belirtti. Bu, Ortadoğu’daki en büyük teknoloji satın alması özelliğini de taşıyor.

Ortadoğu’da gaza bastı

Anlaşmaya göre, Careem markasını ve mobil uygulamasını değiştirmeden devam ettirecek. Kurucuları tarafından yönetilmeye devam edecek. Ancak Uber’e tam bağlı kurum olacak. Anlaşmanın ülkelerdeki regülasyon onayının ardından 2020’nin ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor. Uber, bu baharda ise halka arzı düşünüyor.

Uber CEO’su Dara Khosrowshahi, Careem satın almasının Uber’in dünyada genişleme stratejisi için önemli bir adım olduğunu söyledi. Khosrowshahi, çalışanlara yaptığı bilgilendirmede, Careem uygulamasını aynen devam ettirmenin Uber’e her iki markada yeni fikirleri deneme şansı vereceğini belirterek, firmanın zamanla kendi ağlarına entegre olacağını kaydetti. 2012 yılında kurulan Careem, Uber’in Ortadoğu’daki en büyük rakibiydi. Uber pazara üç yıl önce girmişti.

15 ülkede lider

Careem, eskiden MckKinsey’de çalışan iki kişi tarafından kurulmuş. Mısır ve Pakistan gibi ülkelerde popülerdi. Careem’in mobil uygulaması kullanıcılara Uber’in kredi kartlı giriş sistemi yerine nakit ödeme gibi yerel seçenekler sunuyor. Geçen yıl Careem’in Mısır’ın düşük gelirli kullanıcıları için otobüs hizmetini de test ettiği söyleniyordu.

Uber ise 2015 yılında bölgeye girdi. Careem, 15 ülkede ve 100’den fazla şehirde lider konumunu korudu. Firmanın 2016’da değeri 1 milyar dolar, geçen yıl ise 2 milyar dolar olarak açıklanmıştı.

Careem CEO’su Mudassir Sheikha ise, satınalmayı şirket için bir kilometre taşı olarak değerlendirdi. Sheikha, “Bu bizim bölgemizi haritaya koyarak, dünyadaki en iyi teknolojilerin geliştirilmesi için harika bir yer olduğunu ispat etti” dedi.

Adnan Oktar hakim karşısındaAdnan Oktar suç örgütüne yönelik İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve mahkemece kabul edilen iddianame kapsamında, aralarında örgüt elebaşısı Adnan Oktar'ın da bulunduğu 167'si tutuklu 226 sanığın yargılanmasına Silivri'de başlandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber