Oto World Asya, Avrupalı yatırımcının kadrajına girdi

Yurt dışında da çalışmalar yapan proje ortakları Has Şirketler Grubu ve Evra Group’a duyulan güven ve Sabiha Gökçen Havalimanına yakınlık Oto World Asya’yı bir adım öne çıkarıyor.

Anadolu Yakası’nın ilk ve tek Oto AVM’si olma özelliğine sahip Oto World Asya, galericiler tarafından ilgiyle karşılanıyor.
İstanbul Anadolu Yakası dışında Gebze, Kocaeli, Yalova gibi çevre illerdeki galericilerin de dikkatini çeken proje, Pendik’te yükselmeye devam ediyor. Yüzde 45’lik satış oranına ulaşan Oto World Asya, Avrupa’dan da alıcılar buluyor. Oto World Asya’nın kurucu ortaklarından Has Şirketler Grubu Başkanı Ali Gedik, yaz sezonunun başlamasıyla vatanına tatile gelen gurbetçilerin projeye özellikle ilgi göstereceği ve satın almalar gerçekleştireceği kanaatinde olduklarını belirtti.
Oto World Asya’nın satışlarına dair açıklamalarda bulunan Ali Gedik, “İnşaatın ilerlemesi ve iş yerlerinin satılması konularından çok memnunuz. İlk 6 aylık hedeflerimizi tutturduğumuzu söyleyebilirim” dedi.
Anadolu yakasında galericilerin böyle bir AVM’ye ihtiyacı olduğunu ifade eden Gedik, şunları söyledi: “Mesela Caddebostan’daki, Göztepe’deki galericilerden 30’a yakını şimdiden burada yerlerini aldılar. En dikkat çeken alımlardan bir kısmı Avrupa’dan gerçekleşti. Fransa, Almanya, Belçika gibi ülkelerde yaşayan Avrupalılar projemizi çok önemsiyorlar. Şimdiden 15’ten fazla iş yerimiz kendilerine satıldı.”

‘Türkiye’de jakuzili konutu lüks olmaktan çıkardık’
Lüks konutların vazgeçilmezi olan jakuzi artık yapı marketlerde satılır hale geldi. Fiyatlarıyla dudak uçuklatan aslan ayaklı küvetleri Türkiye’de ilk defa yapı marketlerde satışa sunan SRC Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Sürücü, jakuziyi lüks olmaktan çıkardıklarını ifade etti.
Yapı marketlerin hayatımıza girmesiyle ev dekorasyonunu yenilemenin kolaylaştığını ifade eden Sürücü, “Demonte halde satılan ürünlerin taşınması ve kurulumu basite indirgendi. Buna rağmen jakuzi, zenginliğin simgelerinden biri kabul ediliyor ve yüksek fiyatlarla satılıyordu. Maliyeti düşürecek yöntemler geliştirmeye odaklandık” dedi.
Konut satın almaya karar verirken banyoların belirleyici bir özellik olarak ön plana çıktığını belirten Sürücü, “Bir evin tüm odalarını gezdikten sonra banyoda jakuziyle karşılaşmak hayranlık uyandırıyor” dedi.
Diyarbakır’a yatırım planı
Dünyanın 30 ülkesine jakuzi, küvet ve duş sistemleri satan SRC Yapı, çözüm sürecinin başlamasıyla birlikte başta Diyarbakır, Van, Hakkari olmak üzere, Doğu ve Güneydoğu illerine jakuzi satışında yüzde 100 artışlara ulaştı. Bölgeye Tv üniteli, radyolu, telefonlu, Dvd’li, ayak ve sırt masajı yapan lüks Jakuzi ürünlerini sattıklarını belirten Abdurrahman Sürücü, Türkiye’de en çok satış yaptıkları bölgenin Doğu ve Güneydoğu Anadolu olduğunu söyledi.
Artan satışlar neticesinde bölgeye özel ekip kurduklarını vurgulayan Sürücü, “Bölgeye iki günde bir mal yükleyip tır gönderiyoruz. Bölgenin Irak ve İran’a yakın olması sebebiyle de Diyarbakır’a bir montaj tesisi kurmayı düşünüyoruz. İlk etapta 50 kişinin çalışacağı 5 milyon dolarlık bir yatırım planımız var” dedi.
Afrika’dan talep alıyor
Ortadoğu ve Afrika Ülkeleri başta olmak üzere farklı coğrafyalarda pazar araştırmaları içinde olan SRC Yapı, ekonomisi gelişmeye başlayan Gana Kralı ile eski Başbakana ürünlerinden gönderdi. Ekonomik gelişmeye paralel inşaat sektöründe de büyüme gösteren Gana’dan özellikle yeni lüks projelerde kullanılmak üzere çok yoğun küvet, kabin ve jakuzi talebi aldıklarını söyleyen Sürücü, ilerleyen aylarda yüklü miktarda gönderimler yapacaklarını ifade etti.

‘Pasif evlerle enerji harcaması azalıyor'
Kentsel dönüşümle yeniden yapılacak binaları ısıtma ve soğutma için yılda metrekare başına sadece 15 kWh enerji harcayan Pasif Ev’lere dönüştürerek 20 kat daha tasarruflu binalara sahip olmak mümkün.
Konuyla ilgili açıklamalar yapan Blue’Safe Mavi Kale sözcülerinden Kalekim Genel Müdürü Altuğ Akbaş, Türkiye’deki 19 milyon konutun 16 milyonunda ısı yalıtımı bulunmadığını dile getirdi.
Kentsel dönüşüm hareketiyle gereksiz yere tüketilen enerjinin önüne geçmenin mümkün olduğunu söyleyen Akbaş, “Kentsel dönüşümde yeniden yapılacak tüm binalar TS 825 Isı Yalıtımı Yönetmeliği’ne göre ısı yalıtımlı inşa edilmek zorunda. Pasif Ev’ler sayesinde yılda ısıtma ve soğutma için sadece 15 kWh enerji harcayan binalar inşa etmek mümkün. Bu da Pasif Ev’lerin yalıtımsız ve kalitesiz binalara kıyasla tam 20 kat enerji tasarruf sağladığını gösteriyor” dedi.

Bodrum’da denize sıfır örnek villa hazırladı
Bodrum’un Yalıkavak Tilkicik koyunda hayata geçirilen BodrumBodrum konut projesinde örnek villalar hazırlandı. Örnek villanın iç mimari tasarımı Arif Özden ve Tanju Özelgin imzası taşıyor.
Denize sıfır olarak konumlanan proje, turizm ve inşaat alanında, Radisson Blu Conference & Airport Hotel Istanbul, W İstanbul, Ajia Hotel, West Blocks ve Akaretler Sıraevler gibi önemli projelerin inşaatı ve renovasyonuna imza atan Bilgili Holding tarafından gerçekleştiriliyor.
Yalıkavak Tilkicik koyunda toplam 26 bin metrekarelik alan üzerinde gerçekleştirilen proje 80 adet villadan oluşuyor.

İlk etabında yaşam temmuzda başlıyor
Büyükçekmece Gölü kıyısında hayata geçirilen GölMahal Villaları’nın ilk etabında yaşam temmuzda başlıyor.
Yalçınlar Group tarafından yaklaşık 94 dönüm alan üzerinde inşa edilen 38 villanın yer aldığı GölMahal’in 2. etabı ise 2013 sonunda teslim edilecek. Projede villa sahipleri, sosyal tesis ve marketten de 1/38 hisse sahibi olacak. GölMahal Villaları, sitede kurulan güneş enerji panelleri ile kendi elektriğini kendisi üretiyor.
Villa çatılarında bulunan güneş panelleri ile sıcak su ihtiyacı sağlanıyor. Özel tasarımlı çatılardan gelen yağmur suları arıtılarak geri dönüşümü sağlanıyor.

Toya Yapı’da iPad ve iPhone uygulaması
Toya Yapı, sosyal medya kanallarından sonra dijital yüzlerine iPad ve iPhone uygulamalarını da ekledi. Şirketin satışa sunulan projeler ve kampanyaları hakkındaki bilgilere artık iPad ve iPhone’dan da ulaşılabilecek. Kurumsal internet sitesini iPad ve iPhone ortamına taşıyan Toya Yapı, Toya iPad/iPhone uygulaması kapsamında Apple kullanıcılarının da Toya Yapı’nın tüm projelerine detaylı olarak ulaşabilmesini amaçlıyor.
Apple firmasına ait Apple Store’dan ücretsiz olarak indirilebilen “Toya iPad/iPhone uygulaması”nda Toya Yapı’nın inşasına devam ettiği Toya Vista, Q Studio Esentepe ve Qent İstinye’ye ait bilgiler detaylı bir şekilde yer alıyor.

Her eve özel yüzme havuzu ve garaj yaptı
Büyükçekmece’de vadi, göl ve deniz manzarasına hakim noktada yapılan Günışığı Konakları’nda özel uygulamalı konak alternatifleri bulunuyor. Ortalama 2.5 dönüm bahçe içinde yer alan konaklarda özel yüzme havuzu ve kapalı garaj yer alıyor. Güvensa Yapı tarafından hayata geçirilen projede 263 dönüm arazi üzerine kurulu toplam 121 konak bulunuyor. Her biri 3 kattan oluşan konaklar, 520, 650 ve 950 metrekarelik alternatifiyle 1.5 ile 3 dönüm arazi üzerine kuruluyor.
Hadımköy gişelerine 3 kilometre uzaklıkta konumlanan yer alan projede alışveriş merkezi, klinik, güzellik merkezi, fitness merkezi, helikopter pisti ve çok sayıda spor tesisi bulunuyor.

Bolu’da yüzlerce kişi Barış Pınarı Harekatı’na destek için yürüdüBolu’da yüzlerce vatandaş ve siyasi partilerin temsilcileri bir araya gelerek, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin düzenlediği Barış Pınarı Harekatı’na destek olmak için yürüyüş düzenledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber