Otomobil şirketlerinin karları

Alman otomobil üreticisi Daimler AG’nin karı 3. çeyrekte 213 milyon avro oldu.

Stuttgart merkezli Mercedes-Benz, Smart ve Maybach otomobillerinin üreticisi şirket, bir yıl önce 1,5 milyar avro zarar açıklamıştı.

Kuzey Amerika’daki satışların ani olarak düşmesi nedeniyle şirketin genel satışları yüzde 7 düşerek 23,8 milyar avro oldu.

Daimler, bankacılık krizi ve küresel tüketici belirsizliğinin satışlarda düşüşe yol açtığını ve hisse satın alma programını geçici olarak durdurduğunu bildirdi.

FİAT

İtalyan otomobil üreticisi Fiat Group SpA da 3. çeyrekte yüzde 1,8 kar etti.

Fiat, Lancia ve Alfa Romeo otomobillerinin üreticisi şirket otomobil, tarım ve inşaat malzemeleri bölümlerindeki kazançlara karşılık diğer bölümlerde gerileme yaşadı.

Şirketin, geçen yıl 3. çeyrekte 432 milyon avro olan net karı bu yıl aynı dönemde 440 milyon avroya çıktı.

Şirket, 2008 hedeflerini teyit ederken, 2009 yılına ilişkin de "en kötü durum senaryosu"nu ana hatlarıyla açıkladı. Buna göre, şirket satışlarda bu yılın seviyesine göre yüzde 10 ile yüzde 20 düşüş bekliyor.

HYUNDAİ

Dünyanın en büyük 5. otomobil üreticisi Güney Koreli Hyundai’nin 3.çeyrek net karı ise yüzde 37,8 düştü.

Hyundai, küresel otomobil sanayi talebindeki zayıflama nedeniyle yıllık satış hedefini azalttıklarını belirtti.

Şirket, Temmuz-Eylül döneminde 264,8 milyar Güney Kore wonu (187,4 milyon dolar) kazandığını, geçen yıl aynı dönemde ise kazancın 425,5 milyar Güney Kore wonu olduğunu bildirdi.

Bir önceki yıl 3. çeyrekte 7,1 trilyon Güney Kore wonu olan satışların, yüzde 14,5 düşerek 6,1 trilyon Güney Kore wonuna gerilediği ifade edildi.

CHRYSLER

Chrysler, yavaşlayan küresel ekonomi nedeniyle montaj fabrikasındaki bir vardiyayı kaldıracağını ve bir fabrikanın kapatılışını hızlandıracağını açıkladı.

Buna göre, Ohio’daki Toledo North Montaj Fabrikasındaki 825 kişi, 31 Aralık tarihinden itibaren süresi belli olmadan geçici olarak işten çıkarılacak.

Chrysler’in Newark Delaware’deki fabrikası da yıl sonunda kapatılacak ve fabrikanın kapatılmasından bin kişi etkilenecek.

Antalya'da kırmızı alarmMeteoroloji Genel Müdürlüğü'nün Antalya'da 6 ilçe için verdiği 'kırmızı' uyarıdan sonra Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ile Afet ve Acil Durum (AFAD) İl Müdürlüğü'nde tüm izinler iptal edildi. Her iki kurum izinde olan personelini de yarın göreve çağırdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber