ÖTV indirimiyle otomotivde hedef aşılacak

ÖTV indirimiyle otomotivde hedef aşılacak

Anayasa Mahkemesi'nin eşitlik ilkesine aykırı bularak iptal ettiği ek Taşıtlar Vergisi (ek Motorlu Taşıtlar Vergisi) kapsamı genişletilerek önceki gün saat 02.30'da ani bir baskınla hurda otomobillere ÖTV indirimi öngören yasaya eklenerek Meclis'ten geçirildi. 1 Nisan'dan sonra taşıt alanlar da ek vergi ödeyecek.
Ek taşıt vergisinin gündüz saatlerinde tartışılmasından kaçınan ve komisyonlarda geçecek süreyi kazanmak isteyen iktidar, yasada yeni madde ihdası öngören bir değişiklik önergesiyle bir taşla iki kuş vurmuş oldu.
Hükümetin 1.1 katrilyon gelir beklediği düzenleme çerçevesinde mükellefler ek verginin ilk taksitini eylül ayı sonuna kadar, ikinci taksitini ise kasım ayı sonuna kadar ödeyecekler. Mahkemenin iptal kararından önce ilk taksiti ödemiş olan mükellefler için de ikinci taksit ayı kasım olacak.
Bu arada Anayasa Mahkemesi'nin yürütmeyi durdurma kararı verdiği 2003 Mali Yılı Bütçe Kanunu hükümlerini yeniden düzenleyerek ilgili kanunlara ekleyen yasa tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda değiştirilerek kabul edildi.
Belediyelere ve il özel idarelerine genel bütçe gelirlerinden payın şubat ayından 2003 yılı sonuna kadar yüzde 6 yerine yüzde 5 pay verilmesine ilişkin Bütçe Kanunu hükmü de tasarı ile ilgili yasaya geçici madde olarak eklendi.
Tasarı, milletvekili lojmanlarının yer aldığı taşınmazı, sonradan üzerine yapılmış eklentileriyle birlikte Emek İnşaat ve İşletme Anonim Şirketi aracılığıyla satmaya ve diğer işlemleri yaptırmaya Maliye Bakanı'nı yetkili kılıyor.

CHP iptal davası açacak
CHP Grup Başkan Vekili Mustafa Özyürek, hükümetin Anayasa Mahkemesi'nce iptal edilen ek Taşıtlar Vergisi'ni kapsamını genişleterek yeniden getirmesini, "Hükümet aracı olanı yolunacak kaz gibi görüyor" diye eleştirdi. Özyürek bu maddenin iptali için yeniden dava açacaklarını söyledi. Özyürek, "Yasanın Resmi Gazete'de yayımlanmasından sonra iptal davası için Anayasa Mahkemesi'ne gideceğiz" dedi.

Meclis'ten geçen yasayla 20 yaşın üzerindeki kara nakil vasıtalarını hurdaya çıkaranlar, aynı cinsten, 1600 cc'yi geçmeyen yeni bir araç almaları halinde bu yıl için 3.5 milyar, 2004 için 4.5 milyar lira daha az Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ödeyecek.
Yasanın otomotiv sektörünün hedeflerini yakalamasını, hatta aşmasını sağlayacağını belirten Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar "Toplam binek ve hafif ticari pazarında 270 binin üzeri satış rakamlarına ulaşılması mümkün olabilecek" dedi. Aybar, yasanın devlete yıl sonuna kadar yaklaşık 64 milyon euro (yaklaşık 104.1 trilyon lira) ek vergi geliri getirmesini beklediklerini vurguladı.EKONOMİ


Ek Taşıtlar Vergisi gece yarısı baskınıyla getirildi
IMF toplantısı bu hafta
Mavi Akım'da tahkim askıya alındı
Lojistikte dev evlilik
Huş tavuğuna 358 milyarlık 'hoş' sürpriz
Eylül sendromu, ağustos ayında doları yükseltir mi
5 milyon TOBB'lu 1 işçi alsa işsizlik kalmaz
Özelleştirmede borç erteleme yasal oluyor
Dışbank'tan 40.7 trilyonluk net kâr
OMD Metrics Türkiye'de
AKP'de fındık kavgası
Koç - T.Telekom nihai kararı bekleyecek
Ameliyatta profesöre 10 kat prim
Sakıp Sabancı taburcu oldu
'Laz usulü' başarı

Antalya'da kırmızı alarmMeteoroloji Genel Müdürlüğü'nün Antalya'da 6 ilçe için verdiği 'kırmızı' uyarıdan sonra Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ile Afet ve Acil Durum (AFAD) İl Müdürlüğü'nde tüm izinler iptal edildi. Her iki kurum izinde olan personelini de yarın göreve çağırdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber