Padişah'ın kristalcisi İstanbul'da

Padişah'ın kristalcisi İstanbul'da

       BUGÜN birçok kraliyet ailesi için olduğu gibi bir zamanlar Osmanlı Sarayı için de kristal bardak ve yemek takımları üreten Çek Cumhuriyeti'nin Moser firması 4 - 8 Kasım tarihleri arasında düzenlenen İstanbul Antika ve Sanat Fuarı'nda Cumhuriyeti'nin 75. yıl dönümü nedeniyle özel olarak ürettikleri üzerinde ay yıldız bulunan vazo ve kupaları satışa çıkardı.
       Hammadesi kaya kristali olması nedeniyle, içinde insan sağlığına zarar verici kurşun bulunmayan Moser kristalleri tamamen el işçiliği ile üretilirken, hiçbiri diğerine benzemiyor. Padişahların siparişleri üzerine Moser tarafından Osmanlı Sarayı için yapılmış olan yemek ve bardak takımları halen Topkapı ve Dolmabahçe Saraylarında sergileniyor. Firmanın türkiye temsilcisi Beril Kahyaoğlu, Pazar günü kapanacak olan fuarda satılan ay - yıldızlı kristal takimlerin yalnızca bu fuar sırasında satılacağını belirtti. Saat 10.30 ile 21.00 arasında açık olan fuarda Moser firmasından gelen usta, kurşun içermeyen sert kristale işlemeler yapıyor.


Teröristlere Rasulayn'da bir darbe daha...ABD ile varılan mutabakat çerçevesinde Barış Pınarı Harekatı’na ara verilmesinde 2’nci güne girildi. Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Rasulayn’da devam eden arama-tarama faaliyetleri sırasında terör örgütü PKK/YPG’ye ait büyük miktarda silah ve mühimmatın bulunduğu cephanelik ele geçirildi." ifadeleri yer aldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber