Paralar gurbette unutuldu

ABD, Kanada, İsviçre'deki banka ve devlet dairelerinde para unutanların arasında, Ahmet Özal, Sakıp Sabancı, Murat Demirel ve Merkez Bankası da var

Paralar gurbette unutuldu

Paralar gurbette unutuldu

ABD, Kanada, İsviçre'deki banka ve devlet dairelerinde para unutanların arasında, Ahmet Özal, Sakıp Sabancı, Murat Demirel ve Merkez Bankası da var

İnternette faaliyet gösteren bir sitede yer alan bilgilere göre yüzlerce Türk vatandaşı, Türk şirketleri ve devlet kuruluşları, ABD, Kanada ve İsviçre bankaları ile kuruluşlarında para unuttu.
Unutulan paralar, alacaklının son bildirdikleri adreste bulunaması veya isim hatası nedeniyle kendilerine ulaştırılamadı. ''www.foundamoney.com'' adlı internet sitesi, ilgili kişi ve kuruluşlara 20 dolar karşılığında bir şifre vererek, paralarını nasıl alabilecekleri ile ilgili bilgileri veriyor, gerekli yerlere ulaşmalarını da sağlıyor.
Bu sitedeki verilerde çok sayıda ünlü kişinin adına rastlanıldı. Bu isimler arasında Ahmet Özal, Elvan Özal ve Efe Özal'ın da adları geçiyor. Ahmet Özal'ın unutmuş olduğu paranın miktarı 7 bin 942 dolar, Efe Özal'ın ise 829 dolar 16 sent gözükürken, Ahmet T. Özal ve Elvan A. Özal adına, miktarı belirtilmeyen iki ayrı hesabın daha bulunduğu gözüküyor. İnternet sitesi yetkilileri, Özal'ların miktarı verilmeyen hesaplarının ancak kendilerine bildirilebileceğini belirttiler.

Zeki Müren'in de parası kaldı
Paralarını unutan Türk vatandaşları arasında bir süre önce vefat eden sanatçı Zeki Müren'in yanı sıra iş adamı Sakıp Sabancı (150 dolar) ile eşi Türkan Sabancı (120 dolar) ve ressam Rahmi Pehlivanlı (469 dolar) da bulunuyor.
Site yetkilileri, Zeki Müren'in ne kadar parasının bulunduğunun ancak varislerine bildirilebileceği ifade ederken, aynı şekilde Uluç Simavi ile Murat Demirel'in bıraktıkları para miktarının da sadece kendilerine söylenebileceği bildirildi. Türkler arasında sahip çıkılmayan para miktarı bakımından en yüksek hesap 13 bin 637 dolarla Hasan Öztürk adına gözüküyor.
Türkiye Petrolleri, THY, T. Zirai Donatım Kurumu, Türk Shell ile Türk Dış Ticaret Bankası'nın ise unuttukları hesaplardaki para miktarı hakkında sadece kendilerine bilgi verilebileceği kaydedildi.

Unutkanlar ABD'ye 7 milyar dolar bıraktı
ABD'de bankalar ve hükümet dairelerinden tahsil edilmesi unutulan para miktarının 7 milyar doların üzerinde olduğu açıklandı.
www.foundmoney.com sitesinden takip edilebilen unutulmuş ya da sahiplerinin farkında olmadığı hesaplar arasında, en fazla dikkati çeken ''B'' harfiyle belirtilen bir hesap oldu. ''B'' adına açılan iki ayrı hesapta 20 milyon dolara yakın para beklediği açıklandı. Büyük miktarda para unutan ya da parasından habersiz olan bankalar arasında ilk üç sırayı ise bir Vietnam, iki Fransız bankası aldı. Bank of Saigon'un hesabında bıraktığı para miktarı 129 bin 827 dolar olurken, Banque Francaıse Commercıale'in unuttuğu para 105 bin 637 dolar, Banque Natıonal de Parıs'in ise 63 bin 359 dolar olduğu belirtildi.

ABD, Kanada ve İsviçre'de unutulan paralar
Kişi, kurumUnuttuğu miktar (dolar)
Ahmet Özal7.942
Efe Özal829
Zeki MürenAçıklanmadı
Sakıp Sabancı150
Türkan Sabancı120
Rahmi Pehlivanlı469
Hasan Öztürk13.637
Hafize - Atilla Cengiz3.113
Fikret - Ayşe Acar4.735
Kürşat Türkeş2.678
Yücel - Aybel Demirkol6.466
Melike Demirağ1.376
Hakan Kınacı295
Turkish American Oil Co.5.505
Turkish American Association of Tenn Inc788
Türkiye Büyükelçiliği548
T.C. Merkez Bankası541
Turkish Sheldon291
Turkish Students Organization186
Türk - Kanada Dostluk Derneği178
Turkish American Enterprises158
Turkısh Daily News81
Türk Konsolosluğu70
EKONOMİAFAD'ın deprem tatbikatı gerçeği aratmadıAfet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca (AFAD), Kütahya'da 10 ilden ekiplerin katılımıyla düzenlenen "Bölgesel Saha ve Masabaşı Tatbikatı" kapsamında deprem senaryolu saha tatbikatı gerçekleştirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber