Patriot’un üreticisi Raytheon Türkiye ve Kuveyt’ten umutlu

Dünyanın önde gelen füze üreticisi olan Amerikan Raytheon, ABD’nin savunma harcamalarını kısma kararının ardından dış pazarlara odaklandığını açıkladı. Aynı zamanda Patriot füzelerinin de üreticisi olan firma, bu anlamda Kuveyt’in yanı sıra Türkiye ile yürütülen görüşmelerden umutlu olduğunu bildirdi.

Patriot’un üreticisi Raytheon Türkiye ve Kuveyt’ten umutlu


Paris Air Show’da açıklamalarda bulunan Raytheon firmasının finanstan sorumlu üst düzey yöneticisi (CFO) David Wajsgras, Amerikan yönetiminin bütçe kısıntıları nedeniyle dış satımların önümüzdeki üç-dört yılda kendileri için büyük önem taşıdığına değinirken, geçen yıl cirolarının yüzde 26’sını ihracatın oluşturduğunu anlattı. Güney Kore ordusunun açtığı ve F-16’ların gelişmiş radarlarla donatılmasına ilişkin ihaleyi kazandıklarını, Tayvan ve Amerikan Hava Kuvvetleri’nin ihaleleriyle ilgili sonuçları beklediklerini hatırlatan Wajsgras, Kuveyt’e Patriot satılması konusunda girişmleri bulunduğunu, ayrıca Türkiye ile ilgili sürecin de sürdüğünü kaydetti.
Raytheon şirketinin,Türkiye’de Aselsan ve Roketsan ile Patriot’un sistemleri konusunda işbirlikleri bulunuyor. Türkiye, geçen yıl uzun menzilli füze sistemlerinin alımı konusunda girişimlerde bulunmuş, bu projenin toplam değerinin 4 milyar doları bulacağı belirtilmişti.

Ölüme birlikte giden ikiz kardeşler toprağa verildiManisa'nın Alaşehir ilçesinde Kemaliye sulama göletine düşerek boğulan ikiz kardeşler toprağa verildi. Cenazede annenin ağıtları yürekleri dağladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber