Petrole drone bombası

Suudi Arabistan’daki tesislere yapılan drone saldırısı küresel petrol arzını yüzde 5 azalttı, petrol fiyatı yüzde 20 fırladı. Piyasalar gelişmelerin küresel ekonomiye etkilerini izliyor

Petrole drone bombası

Suudi Arabistan’ın milli petrol şirketi Saudi Aramco’ya ait 2 fabrikaya cumartesi günü silahlı drone’larla saldırı düzenlenmesi sonrasında petrol fiyatları 1991’deki 1. Körfez Savaşı’ndan beri en yüksek artışı kaydetti.

Saldırı, küresel arzın yüzde 5’ine denk gelen günlük 5.7 milyon varil üretimi kesintiye uğratınca petrol fiyatı haftanın ilk günü yaklaşık yüzde 20 fırladı.

Aylar sürebilir...

Petrol fiyatları, ABD Başkanı Trump’ın petrol piyasasında arz istikrarını sağlamak için ABD’nin acil durum rezervlerinin kullanılmasına izin vermesinin ardından geri çekildi.

Dünyanın başlıca üreticileri de ortaya çıkan arz açığını telafi edecek stokun bulunduğunu bildirdi. Brent petrolün varili haftanın açılışında ilk etapta yüzde 19.5 artışla 71.95 doları gördükten sonra 66.67 dolar civarına çekildi. Bu rakam da yüzde 10.7 civarı bir artış anlamına geliyor.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen’de, Husiler ile Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri desteğini alan hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Yemen’in başkentine hakim olan İran’a yakın Husiler dünyanın en büyük ham petrol işleme tesisine zarar veren saldırıyı üstlendi.

Trump Twitter’da sorumluyu bildiklerini ve ateşe hazır olduklarını belirtirken İran saldırı suçlamalarını reddetti. Husiler ise yeni saldırı tehdidinde bulundu.

Suudi petrol şirketi Aramco’nun faaliyetlerine yakın olan iki kaynak Reuters’a yaptığı açıklamada, Suudi petrol üretiminin normale dönmesinin aylar alabileceğini söyledi.

Petrole drone bombası

Küresel ekonomiyi nasıl etkileyebilir?

Suudi Arabistan sadece dünyanın en büyük petrol ihracatçısı değil, aynı zamanda piyasayı istikrarlı tutmak için günde milyonlarca varil üretimini artırabilen veya azaltabilen tek ülke olarak pazarda benzersiz bir role sahip.

Saldırı düzenlenen tesis petrol ihraç edilmeden ve rafine edilmeden önce zorunlu bir adım olan arıtma işini gerçekleştiriyordu. Saldırı Suudi üretimini yarıya indirdi.

Reuters’ın haberine göre petrol üretiminde uzun süre devam edebilecek bir aksama, piyasaları sert dalgalanmalara maruz bırakabileceği gibi bu dalgalanmalar küresel ekonominin istikrarını da bozabilir. Ancak, ABD ve Çin gibi büyük ülkelerin kısa vadede büyük bir kesintiyi telafi edebilecek rezervleri bulunuyor.

Ticari stok var

Rusya ve bir Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) kaynağı OPEC ve birlikte hareket eden ülkelerin oluşturduğu OPEC+’nın olağanüstü bir toplantısına gerek olmadığını söyledi. Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak Suudi Arabistan’da oluşacak arz açığını telafi edecek kadar ticari stok mevcut olduğunu söyledi.

 

AB Sözcüsü: "Mültecilerin geri dönüşü güvenli ve gönüllü olmalı"Avrupa Parlamentosu'nda (AP) gazetecilerin sorularını yanıtlayan, Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Sözcüsü Maja Kocijancic "Mültecilerin geri dönüşü için şartlar sağlandığında bu güvenli, gönüllü ve insani bir şekilde olmalı" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber