Piyasalar karıştı

Enflasyonun yüksek çıkması ve dış piyasalardaki negatif verilere ve siyasi çalkantılara piyasanın tepkisi de sert oldu. Borsada günü yüzde 3.56 düşüşle kapattı. Dolar gün içinde 1.95 liranın üzerini gördü altın ise yüzde 1.33 yükseliş kaydetti.

Piyasalar karıştı

Enflasyonun beklentilerin çok üzerinde açıklanması ve ABD'de dün açıklanan verilerin ABD Merkez Bankası'nın (Fed) izlediği gevşek para politikasının sayılı günlerinin kaldığı yönündeki endişeleri artırmasıyla kur ve faiz sert yükselirken, borsa yüzde 3 düştü.

Haziran ayında tüketici enflasyonu gıda fiyatlarında yaşanan sert artışın etkisiyle beklentilerin oldukça üzerinde arttı. Dün akşam saatlerinde 1.9278 seviyesinde olan Dolar/TL, bu sabah güne 1.9350'li seviyelerden başladıktan sonra yükselişini sürdürerek 1.95'in üzerine çıktı.

BORSA GÜNÜ YÜZDE 3.56 DÜŞÜŞLE KAPADI

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi günü dünkü kapanışa göre 2.720,10 puanlık düşüşle 73.718,71 puandan tamamladı. Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri ortalama yüzde 3,56 oranında değer kaybederken toplam işlem hacmi 2,8 milyar lira oldu.

Güne satıcılı başlayan Borsa İstanbul'da, BIST 100 endeksinin düşüşü TÜİK'in açıkladığı haziran ayı enflasyon verilerinin beklentilerin üzerinde çıkması ile ivme kazandı.

Haziran ayı tüketici enflasyonunun (TÜFE) yüzde 0,76 oranında artmasının ardından yükselen gösterge tahvilin bileşik faizi, banka hisselerinin de yüzde 5'leri aşan oranda değer kaybetmesine neden oldu.

Öğleden sonra ABD'de açıklanan ADP özel sektör istihdam verisinin beklentilerden iyi gelmesi ile parasal genişlemeye yönelik artan tedirginlik küresel piyasalarda yeni bir satış dalgasına neden olurken, BIST 100 endeksi de en düşük 73.294,53 puanı gördü.

Analistler endeksin gelen tepki alımlarıyla son bir saatlik işlem diliminde 73.650 - 73.950 aralığında dengelendiğini, ancak 73.900 desteğinin altında kapatması nedeniyle negatif seyrin yarına taşınabileceğini belirtiyor.

Yarın Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı ve sonrasında Başkan Mario Draghi'nin açıklamalarının izleneceğini ifade eden analistler, ABD'de piyasaların kapalı olacağını, dolayısıyla piyasalarda düşük hacimli yatay bir seyrin izlenebileceğini kaydediyor.

KAPALIÇARŞI'DA ALTIN FİYATLARI

DOLAR İÇİN MERKEZ DEVREDE

Bugün bankalararası piyasada da hareketli saatler yaşanıyor. Sabah saatlerinde 1.94'ü gören enflasyon verisi sonrasında 1.9540 liraya kadar yükselen dolara Merkez Bankası'ndan müdahale geldi. Merkez Bankası, öğleden sonrda 250 milyon dolarlık döviz satım ihalesi açtığını açıkladı. Dolar akşam saatlerinde 1.9465'den, euro 2.5250 liradan, parite ise 1.2972'den işlem gördü. Bono piyasasında ise gösterge faiz yüzde 7,72'ye kadar geriledi

Ölüme birlikte giden ikiz kardeşler toprağa verildiManisa'nın Alaşehir ilçesinde Kemaliye sulama göletine düşerek boğulan ikiz kardeşler toprağa verildi. Cenazede annenin ağıtları yürekleri dağladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber