Geri Dön

‘Programı cami avlusuna terketmeyin’

MİLLİYET Ankara

‘Programı cami avlusuna terketmeyin’Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Okan Oğuz, siyasi otoritenin programa sahipliğini ve sorumluluğunu hiç bir tereddüde yer bırakmayacak biçimde ortaya koyması zorunluluğu olduğunu belirterek, “Buradan bütün siyasi partilere seslenmek istiyorum; programı cami avlusuna bırakmayın" dedi.
TİM Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Oğuz, Türkiye’nin bugüne kadar ilginçlikleri ile farklı olan bir ülke konumunda bulunduğunu, ancak geçirdiği hastalıkların sonucunda, yolun sonuna geldiğini kaydetti.
Türkiye ekonomisinin son 10 yıllık dönemde çığ gibi büyüyen kamu açıkları, yapısal hale gelen yüksek enflasyonu ve dalgalı büyüme yapısıyla, istikrarsız bir görüntü verdiğini anlatan Oğuz, program uygulamaları ile birlikte, enflasyonda düşüş eğiliminin başlamasını, büyüme trendinin yakalanmasını, turizm ve ihracat dövizindeki artışla başlayan cari işlemler dengesinin sürdürülebilir bir yapıya yönelmesini, kaydedilen ilk olumlu sonuçlar olarak değerlendirdilerini bildirdi.

Herkes sorumlu
Oğuz, önümüzdeki dönemde de programın uygulanmasına titizlikle devam edilmesinin, bu trendin kaçırılmamasında büyük önem taşıdığını ifade etti. Programın başarıya ulaşmasının Türkiye’nin önüne çıkmış olan bölgesel ve küresel imkanların etkin bir biçimde değerlendirilmesinin ve ekonominin Avrupa Birliği’nin rekabetçi koşullarına uyum sağlaması açısından önem taşıdığını ifade eden Oğuz, programın sadece siyasi iktidara ve uygulayıcı bürokratlara değil, toplumun tüm kesimlerine önemli sorumluluklar yüklediğini kaydetti.

Önal’dan yanıt
Oğuz,’un programa yönelik sözlerine TİM’in Genel Kurul’unda bir konuşma yapan Devlet Bakanı Recep Önal ve Devlet Bakanı Tunca Toskay yanıt verdiler. Önal, ekonomik programın herhangi bir aksaklığa ve gevşemeye meydan verilmeden kararlılıkla sürdürüldüğünü belirterek “Önümüzde daha alınması gereken uzun bir yol bulunuyor" dedi.
Önal, ekonomik program çerçevesinde öngörülen düzenlemeleri zamanında gerçekleştirmek için gerekli önlemleri hızla uygulama zorunluluğu bulunduğuna değinerek, “Bu bağlamda iletişim, enerji ve tarım alanlarında yeniden yapılanma çalışmaları başlatılmıştır" dedi.
57’nci Hükümet’in, ekonomiye gereken teşhisi koyduğunu belirten Toskay ise Oğuz’u “Telaş edecek birşey yok, kurgu itibarıyle bu program sonuçlarını verecek" şeklinde yanıtladı.


SpaceX "acil durum kaçış sistemi"ni başarıyla test ettiAmerikan roket ve uzay mekiği üreticisi SpaceX'te, acil durumlarda astronotların güvenli bir şekilde görev iptali yapabilmelerine olanak sağlayacak kaçış sisteminin testi başarıyla sonuçlandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber