Geri Dön

Pul biberi boyadılar kahveye ilaç kattılar

Yapılan denetimler gıda sahtekarlarının insan sağlığını hiçe saydığını ortaya koydu. Sahtekarlar pul bibere boya, kahveye ilaç, köfteye sakatat, yoğurda jelatin, zeytinyağa trans yağ katıp yüksek fiyatla satıyor

Pul biberi boyadılar kahveye ilaç kattılar

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gıda ürünlerinde sahtekarlık yaparak vatandaşın sağlığını hiçe sayan firmaları teşhir etti. Bakanlık, kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş ve değiştirilmiş ürünler ile içine ilaç etken maddesi katılmış ürünleri marka marka listeler halinde internet sitesinde yayımladı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı; et ve süt ürünleri, takviye edici gıda, bitkisel yağ, alkolsüz içecek, kahve, çikolata, baharat ve bitkisel çayda taklit ve tağşiş yapan işletmeleri açıkladı.

Bakanlığın internet sitesinde yer alan duyuruya göre, kontroller sonucunda süt ve süt ürünlerinde taklit ve tağşiş yaptığı kesinleşen 10 gıda işletmesi ve bu işletmelerin ürettiği 7’si yoğurt, 4’ü tulum peyniri, 1’i tereyağı olmak üzere bu ürünlere ait bilgiler kamuoyu ile paylaşıldı. Süt ürünlerinde bitkisel yağ, nişasta ve jelatin tespit edildi.

Bunun yanısıra et ve et ürünlerinde de laboratuvar tahlilleri sonucunda taklit ve tağşiş yaptığı kesinleşen 13 gıda işletmesi ve bu işletmelerin ürettiği, aralarında lahmacun içi harcı, köfte, kıyma ve dana sucuğun aralarında bulunduğu ürünlere ait bilgiler duyuruldu. Örnek olarak köftede kanatlı eti, sakatat ve soya, dana sucukta tükürük bezi tespit edildiği aktarıldı.

Takviye edici kapsülde ilaç

Açıklamada, takviye edici gıdalar ve benzer ürünlerde de kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten veya satan 5 gıda işletmesi ve bu işletmelerin ürettiği ürünlere ait bilgiler de yer aldı. Örnek olarak, bitkisel karışımlı macun ve ginsengli cinsel sağlık setinin içinde sıklıkla ilaç etkin maddesi ‘sildenafil’e rastlandığı bildirildi.

Bitkisel yağlarda taklit ve tağşiş yaptığı kesinleşen 20 gıda işletmesi ve bu işletmelerin ürettiği içinde olmaması gereken yağ asitlerinin bulunduğu ürünlere ait bilgiler paylaşıldı.

Alkolsüz içeceklerde kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten veya satan 5 gıda işletmesi ve bu işletmelerin ürettiği ürünler, kahve, bitkisel çay, baharat ve çikolatada da 1’er gıda işletmesinin ürünlerine ait bilgiler kamuoyuna duyuruldu.

Cezası 14 bin 649 lira

Piyasa gözetimi ve denetimi kapsamında geçen yıl 724 bin 379 resmi kontrol gerçekleştirildi. Birinci grupta taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen ürünlerle ilgili olarak firmalara 14 bin 649’ar lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

İkinci grupta ise laboratuvar analizleri sonucunda sağlığı tehlikeye düşürebilecek şekilde içeriğinde ilaç etken maddesi tespit edilen ürünler açıklandı. Bu ürünler, masrafları sorumlusuna ait olmak üzere piyasadan toplatılacak ve ürünlerin mülkiyeti kamuya geçirilecek. Ayrıca söz konusu ürünleri üreten veya piyasaya arz edenler hakkında cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunuldu.

Pul biberi boyadılar kahveye ilaç kattılar

ABD yasak dinlemedi! Tehlikeli deneme...ABD Hava Kuvvetleri, Donald Trump yönetiminin yakın zamanda çekildiği Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler (INF) Anlaşması kapsamında yasaklı olan orta menzilli karada konuşlu bir balistik füzeyi denediklerini açıkladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber