RAHMİ KOÇ’UN YENİ ROTASI ALASKA

Denizcilikle ilgili üç kitabı, Nazenin adlı teknesi ve 675 gün süren uzun yolculuğuyla bilinen Rahmi Koç, gelecek yılki rotasının Alaska olduğunu açıkladı

RAHMİ KOÇ’UN YENİ ROTASI ALASKA

İş dünyasına hitap eden CEOLIFE dergisinin ilk sayısında iki deniz tutkunu profesyonel bir araya geldi. Deniz ve şarap tutkusuyla bilinen CEO Club Başkanı Akın Öngör sordu, Koç Holding’in Onursal Başkanı Rahmi Koç yanıtladı. Ünlü işadamı Rahmi Koç bu söyleşide yeni bir seyahatin arifesinde olduğu haberini verdi.
Gelecek yıl Alaska’ya gideceklerini açıklayan Koç, yola Türkiye’den başlayacaklarını söyledi. Gezide Panama’yı geçeceklerini belirten Koç, “Yalnız burada enteresan bir şey var Atlantik’i geçiş tarihleriyle, doğudan batıya geçiş tarihleriyle Panama Kanalı’ndan çıkıp yukarıya kuzeye çıkma tarihleri arasında 6 ay gibi bir zaman faktörü varmış. Onlar Karahisar’da bir yerde durup bekleyecekler. Ben zamanı gelince gideceğim, oradan devam edeceğiz.”

Önemli toplantılar çekti
İşleri ve programı elverdikçe aralıklı olarak kaldığı yerden seferlerine devam ettiğini belirten Rahmi Koç, bu araların iki sebebinin olduğunu belirterek birincisini, “Mürettebatın dinlenmesi. Kendisinin de işleri takip etmek, bazı önemli toplantılara katılmak ve eş-dostla hasret gidermek için yurda dönüşü” olarak açıkladı. İkinci sebebi ise teknedeki rutin bakımlar.
“Türkiye sularına döndüğünüzde neler hissettiniz?” sorusuna Rahmi Koç, şu şekilde yanıt verdi: “Ülkemize sağ salim dönmek, Çanakkale’den Marmara Denizi’ne girmek çok güzeldi, zira bizler denizlerimizi tanırız, lisan problemimiz yoktur ve yemeklerimiz nefistir. Netice itibarıyla 9 kişi 60-70 metrekare içerisinde aylarca birlikte yaşadıktan sonra insan evine, ferah ve geniş bir mekâna dönmek istiyor.”

Korsana karşı ışıksız yolculuk
Yeni Zelanda’daki tersanenin müdürünün kendilerini korsanlara karşı uyardığını açıklayan Rahmi Koç, “Bizde onun tembihlerini dikkate aldık ve geceleri hiç ışık yakmadan yol aldık. Darwin’den de doğru Singapur’a, Bali’nin üzerinde yer alan Lombok Kanalı’ndan geçerek gittik. Tekne ekibinde silah yoktu. Ancak nöbetçileri 1’den 2’ye çıkarttık ve bir kişi her zaman için güvertede elinde kuvvetli bir projektör ile bekledi” diye konuştu.

Fiji’de yamyama yaklaştı!

Seyahatin en güzel akşam yemeklerinden birini Batı Samoa’da yediklerini belirten Rahmi Koç, söyleşide Fiji, Suva City’de çok enteresan bir müzeyi şöyle anlattı: “Bizi oraya gittiğimizde evini müze yapmış yaşlı bir kadın karşıladı. Evin her tarafında tahtadan oyma çeşitli çatal ve kaşıklar vardı. Duvarda da bir adam resmi. Bakınca tam anlamıyla bir yamyamı andırıyordu. Kendisinin büyükbabası olduğunu söyledi. Bize büyükbabasının insan eti yerken kullandığı çatal kaşıkları bile gösterdi. Hayatımda bir yamyama en yaklaştığım an o zamandı.”


Koç’un gözünden Sosyete Adaları

“Sosyete Takım Adaları, Tahiti, Raitea, Moorea, Bora Bora ve Uvahine adaları hakkındaki” düşünceleri sorulduğunda Rahmi Koç’un yanıtı şu oldu: “Tahiti’yi kafamda canlandırdığımdan farklı bir yer olarak buldum. Domatesin kilosu 8 dolardı. Tabii inciler müthiş pahalıydı. Halkı kendini beğenmiş ve nobrandı. Dolayısıyla burası bana enteresan gelen bir yer olmadı. Moorea ve Bora Bora’da ise sazdan yapılma denizin üzerindeki kulübe oteller, tatil köyleri ve muhteşem yeşil bir doğa vardı. Deniz sakin, berrak ve su altı ilgi çekiciydi. Hele ki biz oradayken beliren dolunay manzaraya fevkalade güzel bir romantizm katıyordu.”

Av tüfeğiyle dehşet saçtılarAdıyaman'da 3 katlı eve kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından otomobilden av tüfeği ile ateş açıldı. Saldırıda yaralanan olmadı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber