Ramazan’da fırsatçıya geçit yok

Ticaret Bakanlığı’nca, Ramazan ayında gıda sektöründe yaşanan hareketliliği fırsat bilerek, ürünlerde haksız fiyat artışı yapanlara yönelik denetimlerin yoğunlaştırılacağı bildirildi.

Ramazan’da fırsatçıya geçit yok

Ramazan ve öncesinde gıda sektöründe yaşanan hareketliliği fırsat bilen bazı esnaf ve tacirlerin, piyasaya sunduğu gıda ürünlerinin fiyatlarını haklı bir gerekçeye dayanmaksızın artırdığına işaret edilen açıklamada, bu konuda vatandaşlardan bakanlığa çeşitli şikayetlerin ulaştığı vurgulandı.

Sıkı denetim

Ramazan’ı ve oruçlu vatandaşların bu durumunu istismar ederek, ticari bir fırsata dönüştürme ve daha fazla kazanç elde etme gayretiyle yürütülen ticari faaliyetlerin, piyasalardaki istikrarın bozulmasına, fiyatların suni olarak artmasına ve vatandaşların zarar görmesine neden olacağına işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“81 ilin Ticaret İl Müdürlüğüne yazılı talimat gönderilmiştir. Her il bünyesinde Ramazan ayına özel daha sıkı ve etkin bir denetim mekanizmasının işletilmesi ve mevzuata aykırı faaliyetlerden dolayı kanunun öngördüğü yaptırımların uygulanması konusunda gerekli talimatlar verilmiştir. Ramazan ayında da fırsatçılığa, stokçuluğa ve diğer haksız ticari uygulamalara geçit verilmeyecektir.”

Halk Ekmek pidesi 1 lira

İstanbul Halk Ekmek (İHE) Ramazan pidesini geçen yıl olduğu gibi yine 1 liradan satacak. Halk Ekmek büfelerinde satılacak olan 300 gramlık Ramazan pidesine zam yapmayan İHE, fiyatı yine 1 TL olarak belirledi. Daha önce Ankara Büyükşehir Belediyesi de 250 gramlık Ramazan pidesinin 1 liradan satışa sunulacağını açıklamıştı. Öte yandan Türkiye Fırıncılar Federasyonu da, İstanbul’da 350 gram pidenin 3 liradan, Ankara ve İzmir’de 300 gramlık pidenin 2.5 liradan satılacağını ilan etmişti.

Erzağa değil, tarihine bak

Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Aziz Koçal, “Ramazan paketi hazırlayan bazı kişilerin, firmalardan son tüketim tarihi geçmiş ürünleri çok düşük fiyata alarak, bu ürünleri söz konusu paketlere koyduğu ya da koyacağı yönünde çeşitli ihbarlar almaktayız, hayırseverler ve tüketiciler dikkatli olsun” uyarısında bulundu.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin de, şunları söyledi:

“Tüketiciler Ramazan’da fiyatları yükseltenlere ve fırsatçılara karşı duyarlı olmalıdır. Gerek gramaj gerekse ürünün içeriği konusunda bilinçli olmalıyız. Ramazan’da ‘indirim’ adı altında, aldığımız ürünler genellikle kalitesiz ve sağlıksız oluyor. Son kullanma tarihi de ya geçmiştir ya da geçmeye yakındır. Tüketiciler bu tür durumlara karşı dikkatli olmalıdır. Ramazan öncesinde 10 liralık bir ürün Ramazan geldiğinde 15 liraya çıkartılıyor. Daha sonra satıcı bunu 10 liraya düşürdüm diye pazarlıyor. Ya da gramajını düşürerek fiyatını indiriyorlar, sonra ‘indirim yaptık’ diyorlar. Bunları takip ederek ifşa etmek lazım.”

Ramazan ayına özel olarak hazırlanan erzak kolileri, farklı içerik ve fiyat seçenekleriyle satışa sunuluyor. Bu yıl Ramazan kolilerinin fiyatı 36.90 lira ile 123.90 lira arasında değişiyor.

Üsküdar'da faciadan dönülen anlar kameradaÜsküdar'da park halinde bulunan otobüsün aniden freni boşaldı. Otobüs üç aracı altına alırken, faciadan dönülen anlar güvenlik kamerasına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber