Reklam konseyi kolları sıvadı

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun uyarınca oluşturulan ve reklam sektörünün tüm taraflarını bir araya getiren Reklam Konseyi ilk toplantısını Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü’nün koordinasyonunda Ankara’da gerçekleştirdi.

Reklam konseyi kolları sıvadı

Toplantıda Türkiye ve dünyadaki reklam yatırımları ile dijital reklamcılıkla ilgili fırsatlar ele alındı.

Güçlü beraberlik

Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak’ın açılışını yaptığı toplantıya Reklam Kurulu üyeleri, reklam sektörüyle ilgili sivil toplum kuruluşlarının ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, çeşitli meslek örgütleri ile tüketici üst kuruluşları katıldı. Sezai Uçarmak her yıl düzenli olarak toplanacak Reklam Konseyi’nde alınan kararların hassasiyetle takip edileceğini ve uygulamaya geçiş konusunda gerekli çabanın sarf edileceğini de ifade etti.

Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürü Ahmet Erdal, Reklam Konseyi’nin oluşturulma amacını “Reklam ve pazarlama iletişimi alanlarına ilişkin çağdaş ve uluslararası gelişmeleri ve yargı kararlarını izleyerek, bu alanlarda düzenleme ve denetim işlevinin geliştirilmesi ile ilgili görüş ve önerilerde bulunmak” olarak açıkladı. Reklamverenler Derneği Başkanı Ahmet Pura ise dünya genelinde reklam sektörünün ekonominin hareket gücü kabul edildiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Dünya cirosu 571 milyar dolar ve bir önceki yıla oranla büyüme yaklaşık yüzde 6.9 iken ülkemizde toplam ciro 1.6 milyar dolar, büyüme oranı da yüzde 2.9 seviyesinde. İsveç’de sektör büyüklüğü 3.8 milyar dolar, Almanya’da 19.9 milyar dolar. Durum böyleyken, güç birliği esastır. Güçlü bir beraberliğin sağlanması geliyor.” Reklamcılar Derneği Başkanı Volkan İkiler ise, “Bir ülke markaları kadar zengindir” stratejisi ile marka ekonomisinin önemini anlatmak için çalıştıklarını aktardı.

Diyarbakır'da zırhlı polis aracına saldırıDiyarbakır'da terör örgütü PKK mensuplarınca zırhlı polis aracına el bombası atıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber