Restoranlara iş büyütme taktiği

Yemeksepeti Satış Direktörü Korhan Erçin, “Türkiye’de belli bir birikimi olan kişilerin en çok denediği girişim restorancılık.

Restoranlara iş büyütme taktiği

Oysaki restoran açmak ve onu başarılı şekilde işletmek apayrı bir uzmanlık alanı” dedi. Erçin, 14 bin restoranla hizmet veren Yemeksepeti’nin verileri ve tecrübesinden yola çıkarak, restoran açtıktan sonra uzun süre hayatta kalma ve işini büyütme tüyolarını şöyle anlattı:

“En önemli konu doğru menüyü belirlemek. Menüde ürün satışlarınızı takip edin. Gereksiz promosyonlarla kullanıcıyı boğmayın. Menüyü basit, anlaşılır ama detaylarını açıklayarak hazırlayın. Amiral ürünleriniz olsun; mutlaka kulaktan kulağa pazarlama şeklinde yayılabilecek ürünler belirleyin. Ürünlerin görsellerini mutlaka menüye ekleyin. İçecek menüsünde bile detayları mutlaka iletin.”

Eminönü’nde yollar göle döndüİstanbul'da öğle saatlerinde başlayan yoğun sağanak yağış nedeniyle yollar göle dönerken, araçlar mahsur kaldı. Tarihi Kapalıçarşı ve Eminönü Altgeçit Çarşısı'nı su bastı. Fatih ve Eminönü'nde metrekareye 113 kg yağış düştü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber