Sanayide tekno atak!

Sanayi üretimi martta yükselişini sürdürdü. İlk üç ayda kesintisiz çıkış gözlendi. Bir önceki aya göre yüzde 2.1 artan sanayi üretimi içerisinde yüksek teknolojili üretimin yıllık bazda yüzde 13.5 artış kaydetmesi dikkat çekti

Sanayide tekno atak!

Aralık ayında dibi gördükten sonra yükselişe geçen sanayi üretim endeksi ilk çeyreği kesintisiz artışla tamamladı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi martta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2.2 geriledi. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise martta bir önceki aya kıyasla yüzde 2.1 artış kaydetti. Arındırılmamış sanayi üretim endeksi de martta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4.7 düşüş gösterdi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi martta bir önceki aya göre yüzde 4.1, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2.2 artarken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretim ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0.6 azaldı. Endeks, ara malında yüzde 2.7, dayanıklı tüketim malında yüzde 1.6, dayanıksız tüketim malında yüzde 1.4 ve sermaye malında yüzde 3.4 yükselirken, enerjide yüzde 0.6 geriledi.

Çift haneli artış

Sanayi cephesinde, üretiminin artış kaydetmesinin yanında diğer bir iyi haber de yüksek teknolojili üretimin yıllık bazda çift haneli artışı oldu. Analistlerin de üzerinde durduğu bu veriye göre, yüksek teknolojili üretim martta, yıllık bazda yüzde 13.5 yükseldi. Yüksek teknolojili üretimin yıllık artışı şubatta da yüzde 14.8 olmuştu. Ocakta yıllık seviyesi aynı kalan yüksek teknolojili üretim aralıkta yüzde 15.3, kasımda yüzde 5.9 ve ekimde yüzde 13.7 oranlarında artmıştı.

Yüksek teknoloji sanayi üretim endeksi de (arındırılmamış) martta yıllık bazda yüzde 9.8 artış gösterdi. Yüksek teknoloji alanında endeks, 11 aydır artış kaydediyor.

Sanayide tekno atak

Savunma ve metal

Martta yıllık bazda en hızlı yüksek artışlar, imalat sanayiinin alt kollarında, kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri (yüzde 38.8), diğer ulaşım araçlarının imalatı (yüzde 32) ve madenciliğin alt kollarında da metal cevherleri madenciliğinde (yüzde 23.1) görüldü. “Diğer ulaşım araçlarının imalatı” kalemi, aralarında insansız hava araçları ve Atak helikopterinin de yer aldığı savunma sanayii ürünlerini içeriyor. Bir başka deyişle savunma sanayiinin son dönemde katettiği aşama, sanayi üretimine birebir yansıyor. Metal cevherleri madenciliği de martta aylık (4 puan) ve yıllık (7.7 puan) bazda sanayi üretimini olumlu etkileyen sektörlerin başında geldi.

Sanayide tekno atak
BAKANLAR TWITTER’DAN DEĞERLENDİRDİ

Dengelenmeye paketle katkı

Berat Albayrak / Hazine ve Maliye Bakanı

“Sanayi üretim endeksi ve sanayinin alt sektörlerinde yaşanan gelişmeler ekonomimizde dengelenme sürecinin pozitif seyrini güçlendiriyor. Sanayi üretimindeki pozitif trend devam ediyor. Özellikle kamu bankalarımızla birlikte açıklayacağımız paketle sektörümüzdeki dengelenmeye büyük katkı sağlayacağız.”

Reel sektörün güvenini gördük

Mustafa Varank / Sanayi ve Teknoloji Bakanı

“Sanayi üretimi martta yüzde 2.1’lik artışla aylık bazdaki pozitif seyrini sürdürmeye devam etti. Pozitif seyre katkı sağlayan sermaye malları ve ara malı üretimindeki artışlar, reel sektörümüzün ekonomiye olan güvenini göstermesi açısından önemli. ‘Özel endüstri bölgeleri’ gibi yeni projelerle üreten ve istihdam sağlayan sanayicimizin yanında durmaya devam edeceğiz.”

EKONOMİSTLER: TOPARLANMA SÜRECEK

Güven ve yatırım eğilimi işaretleri

Banu Kıvci Tokalı / Halk Yatırım Araştırma Direktörü

“Sanayi üretiminde dibin görüldüğünü, toparlanma eğiliminin ılımlı da olsa belirdiğini düşünüyoruz. Güven ortamına dair toparlanma eğilimi, dayanıklı tüketim mallarına ait üretim verilerinin gelişiminde izleniyor. Yatırım eğilimini yansıtan sermaye malları üretiminin yıllık düşüş oranında da ivme kaybı dikkati çekiyor. Yüksek teknoloji ürünleri yıllık bazda yüksek artışlara işaret etmeye devam ediyor.”

Daralma hız kesti, dönüş kuvvetlendi

Enver Erkan / GCM Yatırım Ekonomisti

“Hem yıllık, hem de aylık bazdaki veriler geçen yılın son çeyreğine göre bu yılın birinci çeyreğinde daralmanın hız kestiğini göstermekte. Yıllık sanayi üretiminin yüzde 4 daralmasını bekliyorduk, bu kapsamda yüzde 2.2’lik daralma beklenenden oldukça pozitif. Aylık bazda sanayi üretimi serilerine baktığımızda ise şubatta gözlenen dipten dönüş sinyallerinin martta yüzde 2.1’lik aylık artışla kuvvetlendiğini görüyoruz.”

Tartıştığı üvey kardeşi tarafından bıçaklanarak öldürüldüİzmir'in Bayraklı ilçesinde, Efecan Demirtaş (25), tartıştığı üvey kardeşi Alper Demirtaş tarafından evinde bıçaklanarak öldürüldü. Alper Demirtaş (19) polis ekiplerince yapılan çalışmayla kısa sürede yakalanıp gözaltına alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber