Geri Dön

Savunmada dev buluşma

Dünyanın en büyük savunma sanayisi buluşmalarından olan Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF) bugün başlıyor. Bu sene katılımcı sayısı ve planlanan görüşmeler açısından kendi rekorunu kıracak olan IDEF’e bu yıla 576’sı yabancı, 485’ü Türk toplam bin 61 firma katılacak.

Savunmada dev buluşma

4 bin 420 planlı görüşme gerçekleştirilecek fuarda, 70 imza töreni yapılması planlanıyor.

Savunma ve güvenlik alanlarında önemli bir tanıtım, pazarlama ve iş birliği platformu haline gelen IDEF, bu yıl 14’üncü kez kapılarını açacak.

Fuar, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Milli Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı yönetim ve sorumluluğunda, TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ organizatörlüğünde 30 Nisan - 3 Mayıs 2019’da TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Yeni ürünler vitrinde

Fuara, Dışişleri Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı başta olmak üzere 20 kurum ve kuruluş destek veriyor.

Fuara bu yıl 576’sı yabancı, 485’ü Türk toplam bin 61 firma katılacak. Türk firmalarının 250’si KOBİ’lerden oluşacak.

Dünyanın farklı coğrafyalarından 68 ülkeden 550 kişiden oluşan 150 heyetin katılım sağlayacağı fuarda, heyetlerde 68 üst düzey yetkili yer alacak. 4 bin 420 planlı görüşme yapılacak fuar kapsamında, 70 imza töreni gerçekleştirilecek.

Savunmada dev buluşma

IDEF katılımcı firma açısından dünyanın en büyük ilk dört savunma sanayisi fuarı arasında yer alıyor. Fuar, bu sene katılımcı sayısı ve planlanan görüşmeler açısından kendi rekorunu kıracak. IDEF’te Türk savunma sanayisi tarafından geliştirilen birçok ürün ilk kez sergilenecek.

Daha önce geliştirilen çeşitli ürünlerin yeni versiyonlarının da tanıtılacağı fuarda; zırhlı muharebe araçları, taktik zırhlı araçlar, insansız kara araçları, roketler, güdümlü füzeler, piyade silahları, askeri simülatörler ve patlayıcı madde imha ekipmanlarının aralarında bulunduğu birçok ürün yer alacak.

Atak’ın ‘ağır abisi’ ilk kez vitrine çıktı

Kamuoyunda Atak’ın “ağır abisi”, Atak-2 olarak da bilinen Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri, ilk kez fuarda vitrine çıkacak.
Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Ağır Sınıf Taarruz Helikopter Projesi Sözleşmesi imzalayan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) bu konuda daha önce başlayan çalışmalarını yoğunlaştırdı. TUSAŞ, yoğun bir mesainin sonunda Ağır Sınıf Taarruz Helikopter “mockup”ını IDEF’19’a yetiştirdi. Helikopter, başta kendi sınıfındaki en etkili taarruz helikopteri Atak olmak üzere şirketin diğer hava platformlarıyla ilk kez kamuoyu önüne çıkacak.

Altay tankından gövde gösterisi

Türkiye’nin milli ana muharebe tankı Altay, seri üretime yönelik ilk konfigürasyonuyla IDEF’19 boy gösterecek. Tankın seri üretim sürecindeki ilk konfigürasyonu olan Altay T1, BMC tarafından ilk kez sergilenecek. Program kapsamındaki ana yüklenici rolünü üstlenen BMC, sözleşme kapsamında 250 adet Altay Ana Muharebe Tankı’nı üreterek Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edecek. Proje kapsamında büyük çoğunluğu yerli olan 200’e yakın alt yüklenici görev alacak.

Savunmada dev buluşma
Fırtına’nın namlusunu ‘Çıngı’ temizleyecek

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ateş gücüne büyük katkı sağlayan Fırtına obüsünün namlu bakımı için yerli üretim otomatik namlu temizleme cihazı “Çıngı” geliştirildi.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) iştiraki SSTEK Savunma Sanayi Teknolojileri AŞ, IDEF’19’da kendi markasını taşıyan ilk ürünü tanıtacak. İlk yerli otomatik namlu temizleme cihazını kullanıma sunan şirket fuarda, “Çıngı” adı verilen ürünün 155, 120 ve 203 milimetre versiyonlarını sergileyecek.

Yerli üretim “Çıngı”, TSK envanterinde bulunan T-155 Fırtına obüslerinin namlu bakımı için, mevcut cihaz ve temizleme yöntemleri incelenerek özgün bir tasarımla imal edildi. Çıngı kara, deniz ve hava platformlarındaki namlulu silah sitemlerinde başarı ile çalışabilir durumda.

Binalar arasında 'komşuluk' köprüsüRİZE'de, 3 bloktan oluşan apartmanlar, çatı katlarına olası yangın durumunda kaçış yolu oluşturmak için kurulan demir köprülerle birbirine bağlandı. Apartmanda yaşayanlar, kestirme olduğu için yangın köprüsünü kullanarak, komşularına misafirliğe gidip, geliyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber