Sigorta prim üretimi ilk 4 ayda %18.6 arttı

Sigorta prim üretimi ilk 4 ayda %18.6 arttı

Sigorta sektöründe 2018 yılının ilk 4 ayında gerçekleşen toplam prim üretimi belli oldu. Nisan sonu itibarıyla toplam prim üretimi geçen yılın aynı dönemine göre %18.6’lık artışla 19 milyar 68 milyon lira oldu. Enflasyon düşürülünce geçen yılın aynı dönemine göre reel prim değişim %7 olarak hesaplandı. Hayat dışında prim üretimi 16 milyar 497 milyon lira olarak gerçekleşirken hayatta prim üretimi ise 2 milyar 571 milyon lira olarak kayda geçti. Hayat dışındaki toplam prim üretimi geçen senenin aynı dönemine göre %18.9 arttı. Hayat branşlarındaki artış ise %16.5 olarak hesaplandı.

En fazla Allianz’da

Toplam 19 milyar 68 milyon liralık primin üretildiği hayat dışında en fazla prim üreten 5 şirket sırasıyla Allianz Sigorta, Anadolu Sigorta, Aksigorta, Axa Sigorta ve Ziraat Sigorta oldu. Bu şirketler arasında Aksigorta’nın geçen senenin aynı dönemine göre %54 daha fazla prim üretmesi dikkat çekti. Öte yandan bünyesinde HDI Sigortayı bulunduran Talanx’ın satın aldığı Liberty Sigorta’nın geçen senenin nisan ayına göre hayat dışındaki prim üretimi reel olarak %5.4 düşüş gösterdi. İlk 10’da yer alan Mapfre Sigorta da geçen seneye göre nominal olarak %7.3, reel olarak ise %16.3 daha az prim üretti. İlk 10 şirket sırasıyla şöyle: Allianz Sigorta, Anadolu Sigorta, Aksigorta, Axa Sigorta, Ziraat Sigorta, Mapfre Sigorta, Sompo Japan Sigorta, Groupama Sigorta, Acıbadem Sağlık ve Hayat Sigorta, Güneş Sigorta.

Boyu 3 metre! Karaya vurdu...İzmir’in Seferihisar ilçesinde ‘boz camgöz’ türüne ait 3 metre uzunluğunda yarım tonluk köpek balığı karaya vurmuş halde ölü bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber