Sigortacılar ile SGK’nın arasına ‘Torba Yasa’ girdi

Trafik kazası geçirenlerin tedavi masrafını artık SGK üstleniyor. Bunun için sigorta şirketleri, trafik sigortası prim üretimlerinin yüzde 15’ine kadar bir oranı SGK’ya aktaracak

Sigortacılar ile SGK’nın arasına ‘Torba Yasa’ girdi

Sigorta şirketlerinin SGK’ya ödeyeceği paranın yıllık 350 milyon TL’yi bulması bekleniyor.
Tedavide alkollü ve ehliyetsiz araba kullanımı ayrımı yapılmadığı eleştirisinde bulunan Liberty Sigorta Genel Müdürü Ragıp Yergin şöyle dedi: “Sigorta şirketleri, trafik kazasında tedavi giderini kusur ilkelerine göre ödüyordu. Torba Yasa’yla kaza geçirenler, özel, kamu ayrımı olmaksızın diledikleri sağlık kurumunda tedavi görecek, masrafı da SGK karşılayacak. Ancak alkollü ve ehliyetsiz araba kullanımı gibi kusurluluk durumuna dayalı bir düzenleme yapılmalı.” Yergin şöyle devam etti:
“Alkollü veya ehliyetsiz sürücülerin yaptığı kazalarda şirketler, zarar gören 3. kişinin tedavi giderlerini ödüyor, daha sonra bunu alkollü veya ehliyetsiz araç kullanan sigortalıya rücu ediyordu. Bir düzenleme yapılmazsa bu kişilerin verdikleri zarar için takipsizlik sözkonusu olacak.”

10 yılın en kötü yılı
Sigorta sektörünün hasar/prim oranı bakımında son 10 yılın en kötü yılını 2010’da geçirdiğini belirten Yergin, “Bu yılın sektör için daha iyi olmasını bekliyorum. Sektördeki fiyat rekabetinin sonucu kârsızlıksa şirketlerin bunu destekleyecek sermayeleri olmak zorunda. Şirketlerin sermayelerine yönelik tedbirler alındı, bu devam etmeli sektörün daha sağlıklı olması için. Hiçbir sektör zarar ederek devam edemez. Bazı şirketler ya tarifelerini düzeltmeleri gerekecek ya da sermaye artıracak” diye konuştu.
Krizle yavaşlayan sektörde satın alma ve ortaklıkların artacağını ifade eden Yergin, “Biz de pazar payı yüzde 2-5 arasında bir şirket satın almayı planlıyoruz” dedi.

3 ay önce boşandığı eşini herkesin gözü önünde öldürdü!Kocaeli’nin İzmit ilçesinde 3 ay önce boşandığı eşi Ayşe Acar'ı (36) takip eden K.T. (44), silahla vurarak öldürdü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber