'Sıkı duruş sürüyor rezervde sorun yok'

Sıkı para politikası duruşunu koruduklarını ve rezerv konusunda sıkıntı olmadığını söyleyen Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, yıl sonu enflasyon beklentilerini yüzde 14.6’da tuttuklarını açıkladı

'Sıkı duruş sürüyor rezervde sorun yok'

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, sıkı para politikası duruşunu koruyacaklarını ve rezervlerinde bir bozulma olmadığını söyledi.

Yılın ikinci enflasyon raporuna ilişkin toplantıda konuşan Çetinkaya, ilave sıkılaştırma yapılabileceğine dair ifadenin son Para Politikası Kurulu (PPK) metninden çıkarılmasının kısa vadeli yön değişiminden ziyade yapısal bir yaklaşımı yansıttığını belirtti.

PPK metninin özellikle yukarı yönlü risklere vurgusunun devam ettiğini belirten Çetinkaya, şöyle devam etti:

“Enflasyon görünümünde belirgin gelişme sağlanıncaya kadar sıkı duruşun korunacağını ifade ediyoruz ve sonrasında yapısal bir ifade olarak bakıyoruz. Bu elbette kendi içinde, yukarı yönlü riskler gerçekleştiğinde, para politikası kurulunun bu konuda bir ihtiyaç gördüğü anda ilave sıkılaştırma da gerçekleştirebileceğini ifade ediyor. Bunu tekrar vurgulamak isterim. Daha yapısal bir cümleyle ikame etmiş olduk.”

Merkez Bankası enflasyonun kademeli olarak hedeflere yakınsayacağını öngörerek, 2019 yıl sonunda yüzde 14.6 olarak gerçekleşeceğini, 2020 yıl sonunda yüzde 8.2’ye, 2021 yıl sonunda ise yüzde 5.4’e geriledikten sonra orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağı tahminini paylaştı.

Farklı bakış açısı

Son dönemde rezervlere yönelik endişelerle ilgili soruları da yanıtlayan Çetinkaya bununla ilgili kapsamlı bir bilgilendirme ihtiyacının farkında olduklarını ve ilave rehberlik ihtiyacını da karşılayacaklarını söyledi.

Çetinkaya, “Rezerv tartışması bizim takip ettiğimiz rezerv yeterliliği kavramları ve kullandığımız metrikler bakımından son aylarda hiçbir parametrede bozulma söz konusu değil” dedi. Rezerv tartışılırken aslında rezerv yeterliliğinin tartışıldığını ifade eden Çetinkaya, şöyle konuştu:

“Bu tartışmanın brüt rezervler üzerinden gerçekleştirildiğini ifade etmeye çalıştım. Bu da uluslararası normlarla uyumlu. Rezervlere bakarken elbette net rezervler bazı kalemleri ayrıştırarak bakan metrikler de var. Bu da analiz konusunda bakış açılarının farklılığını yansıtır ve doğaldır. Rezervlere bakarken sadece resmi rezervlerin değil, ülkemizde olduğu gibi bankacılıkta finansal kesim rezervleri, şirketler kesiminin yabancı para varlıklarının da hesaba katıldığı metrikler var.”

Kademe kademe swap...

Çetinkaya, iki farklı paranın, anlaşılan kur ve vadeyle takas edildiği ve vade geldiğinde de geri takas edildiği kur swap’ına da değinerek, “Zaman zaman bazı araçlar daha çok öne çıkabiliyor. Mart ayı da böyle bir dönemdi” dedi ve şöyle devam etti:

“Biz bu araçları kullanırken rezerve olan etkisini biliriz, ama Merkez Bankası olarak rezerve etkisini dikkate alarak bu araçları dizayn etmiyoruz ya da bu araçların kullanımında rezerve etkiyi hesaba katarak bir düzenlemeye ya da değişiklik yapmıyoruz” diye konuştu.

Kullanım imkanının artırılmasının kademeli şekilde gerçekleştirildiğini belirten Çetinkaya, “Piyasada yaşanan sıkışıklık, offshore, offshore faizleri arasında açılan büyük fark ve piyasada gördüğümüz anomali karşısında istikrarı ve etkin işleyişi desteklemek için atılmış bir adımdı. Kademeli olarak adımlarımızı attık ve sonuçlarını gördük. Birkaç gün içerisinde normalleşme yaşandı” dedi.

TL’YE GÜVEN SAĞLAMAYA DEVAM

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, TL’ye güveni sağlamak için eldeki tüm araçları aynı kararlılıkla kullanmaya devam edeceklerini söyledi.

Döviz karşılığı TL swap piyasasının geçici olup olmadığına ilişkin bir soru üzerine Çetinkaya, sundukları araçların ya da piyasaların geçici olmadığını bildirdi. Çetinkaya, “Biz ihtiyaca göre farklı araçları devreye alabiliyoruz. Burada yapmaya çalıştığımız şey, piyasanın etkin bir biçimde çalışmasını sağlamak. Piyasa derinliğinin oluşması, sağlıksız fiyat oluşumlarının ya da aşırı oynaklıkların gündeme gelmemesi, bankaların farklı seçenekleri kullanabilecek konumda olmaları. Bu yönüyle araçlar kalıcı ama dönemsel olarak bu faktörlerle kullanım oranları ve talep farklı olabilir” dedi.

Kur hedefi yok

Çetinkaya, swap işlemlerinin nasıl muhasebeleştirileceğine dair bir soru üzerine bunun detaylarını paylaşacaklarını, verilerin yayınlanma frekansı, içeriği ve zamanıyla ilgili toplam resmi görebilme konusunda bazı eksikliklerin olabileceğini söyledi. Çetinkaya, “Dalgalı kur rejimiyle ilgili ben duruşumuzu söyleyeyim. Merkez Bankası’nın bir kur hedefi, bir kur bandı hedefi, belirli bir yeri tutma çabası olmaz. Merkez Bankası enflasyon, fiyat istikrarı hedefi çerçevesinde birçok faktörde olduğu gibi kur gelişmelerinin de etkisini dikkate alır” diye konuştu.

Çetinkaya, piyasa faizlerinin Merkez’in politika faizi etrafında dalgalandığını, kredi - mevduat faizlerinde normalleşme olduğunu söyledi.

‘Gıda fiyatında ciddi oynaklık var’

Gıda fiyatlarındaki artışa ilişkin sorumuzu da yanıtlayan Çetinkaya, şunları söyledi:

“Gıda fiyatları ciddi bir oynaklık unsuru olmaya devam ediyor. Burada dönemsel olarak bakıldığında yakın dönemde sebze-meyvede yeni sezon arzının olumlu bir katkısı olabilir. Ancak gıdada maalesef olumsuz bir durum var. Bunun için koordineli çabalar devam ediyor. Bu bir belirsizlik oluşturmasının yanında refah etkisi var.”

AK Parti'den Emine Bulut cinayeti açıklaması!AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MKYK toplantısına ilişkin açıklamalarda bulundu. Çelik, Emine Bulut cinayeti ile ilgili "Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda hassasiyetinin altını çizdi" dedi. Kadın cinayetleriyle ilgili Çelik, yasal düzenleme ihtiyacının olması halinde tereddüt edilmeyeceğini de belirtti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber