Son dakika: Başbakan'dan sert çıkış! "Kanun çıktıysa, uygulayacaksınız..."

Başbakan Binali Yıldırım, Dünya Gümrük Günü nedeniyle açıklamalarda bulundu. Bulgaristan sınırında yaşanan sıkıntılara değinen Başbakan, Gümrük Bakanlığı'na talimat verdi, "Oradaki yeri genişletelim. Arsa, yer ne istiyorsanız verelim" dedi. Yıldırım, "Bazı bankaları anlamamışlar. Ne yazık ki bunlardan biri Kamu Bankası. Kardeşim kanun çıktıysa uygulayacaksanız! Şuraya bak, şu kepazeliği bak. Milleti yaşatmak varken bir tekmede ben vurayım" ifadelerini kullandı.

Son dakika: Başbakan'dan sert çıkış! "Kanun çıktıysa, uygulayacaksınız..."

Dünya Gümrük Günü toplantısında konuşan, Başbakan Binali Yıldırım," Gümrük konusunun ne kadar önemli olduğunu geçen yıl gördük. Cumhuriyet tarihinin en büyük kaçakçılığını önledik" dedi. Başbakan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Gümrükleri para kazanma amacına dönüştürürsek bilmeden ayağımıza sıkmış oluruz. Ticaret yavaşlar, alanda satanda kaybeder. Gümrüklerde alt yapıyı tesis etmek, malın, sermayenin, insanların serbestçe hareket etmesi nihai hedef olmalıdır. 4 özgürlüğe dünyanın ihtiyacı var. Malların, hizmetlerin, sermayenin ve insanların serbest dolaşımı.

DUVARLAR ÖREREK HUZURSUZLUĞUN ÖNÜNE GEÇEMEYİZ

Duvarlar örerek dünyadaki huzursuzluğun önüne geçemeyiz. Güçlü olmak adil olmaktır, insanlık normlarına uygun hareket etmek, gücünü güçsüzler karşısında kötüye kullanmamaktan geçiyor. Bunun için bölgemizde yaşanan savaşlarda Türkiye'nin ortaya koyduğu fedakarlığı, 3 milyon insana bağrını açtığı dikkate alınırsa bu noktada gelişmiş dünya ülkelerinin konuşmaktan fazla katkısı olmadığını görebiliriz.

EN BÜYÜK HEDEFİMİZ...

Bölgesel ve küresel problemleri çözmek ülkelerin birinci sorumluluğudur. Türkiye bu anlamda sadece mültecileri misafir etmiyor, aynı zamanda Suriye'de devam eden savaşın sona ermesi için büyük insiyatifler alıyor. Ortaya koyduğumuz tutum bir çözümünde başlangıcı olmuştur. Bundan sonraki adım BM bünyesinde diğer paydaşlarında devreye girmesi ile Suriye'de çözümün sürekli hale gelmesi en büyük hedefimizdir.

GÜMRÜK BAKANINA TALİMAT

Bulgaristan sınırında bir şikayet var. Bizim tarafta kuyruklar oluşuyormuş. Dinlenme alanı istiyorlar. Rıfat Bey oradaki yeri genişletelim. Arsa, yer ne istiyorsanız verelim.

MANUEL KONTROLLER TARİHE KARIŞIYOR

Ticaretin tek yolu var, kalitedir. Bunun dışındakiler çıkmaz yoldur. Belge lazım, "Sen bunu Tebriz'den al" demek zulüm veya "Ankara'dan al" demek zulümdür. Biz oturalım buradaki dolaylı engelleri kaldıralım, ticaretin gelişmesini esas alalım. Araçlarla para kazanma yoluna gitmeyelim, zaman kaybına sebebiyet vermeyelim. Bilgi paylaşımı, bürokrasinin azaltılmasının amacı gümrüklerdeki zaman kaybını ortadan kaldırmak. 143 faal gümrüğümüz var. Şehir içinde gümrükleme alanları var, 143 büyük bir sayı. Her türlü işlemi yavaş yavaş yapılıyor. Kara limanları yapılmaya başlandı. Deniz limanları yetmiyor. Limandakinin aynısı karada da yapılıyor. Kazan'da bir lojistik merkezini geçtiğimiz yıl açtık. Eskişehir'de var, Erzurum'da var... Taşımacılıktan lojistiğe geçen bir süreci yaşıyoruz. Limanlarda manuel kontroller tarihe karışıyor. Her konteynerda bir bilgi var. Tüm bunların amacı zaman kazanmak. Burada daha çok yolumuz var.

SÖZ NAMUSTUR

Alışkanlıkları değiştirmek kolay değil. Önemli olan zihniyetin değişmesi. Zihniyet değişmeden, hiçbir değişimin başarılı olma şansı yok. Bilgi toplumuna geçiş için daha çok gayret etmeliyiz. Belirli bir yaş üstü kesim bilgi toplumu olmakta zorlanıyor. Orta ve genç kuşak bilgi toplumun tam ortasında. Türkiye genç nüfusun olduğu bir ülke. Biz de Avrupa ortalamasını yakaladık. Bilgisayar kullanımından anlıyoruz bunu da. Çekte karekodu yaptık. Söz namustur. Çek yazdım, altına imza attıysan gereğini yapacaksın. 316 kişi, Anayasa değişikliğine imza attık, oyumuzu da "Evet" olarak verdik. Karekodlu çek, yanlış uygulamaları büyük oranda ortadan kaldıracak. Taşınır Rehni Kanunu'nu çıkardık. KOBİ'lerde teminat sorunu en büyük sorun. Taşınır malların, teminata konu olması çok büyük bir rahatlık.

ŞU KEPAZELİĞE BAK

Yıldırım, Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu’nun ardından aralarında kamu bankalarının da olduğu bazı bankaların kanunu uygulamakta sıkıntı çıkardığını ifade ederek, “Nazlanıyorlar. Uygulamazsanız irade gereğini yapar” dedi. Yıldırım, ticarette iflasları ortadan kaldıracak tedbirler de aldıklarını anımsatarak, yapılan düzenlemelere ilişkin şöyle konuştu:

‘Sicil affı getirdik’

“Sicil affını getirdik. Bu zor günlerde finansman sıkıntısı yaşayan firmalara cansuyu olsun diye çeklerle ilgili sorunu ortadan kaldırmak için yeni Çek Kanunu çıkardık, karekodlu düzenlemeler yaptık.”Karşılık çekte adli para cezası geldiğini, karekodlu çeklerin bu konudaki yanlış uygulamaları büyük oranda kaldıracağını kaydeden Yıldırım, ticareti rahatlatmak için 1 Ocak itibarıyla Taşınır Rehni Kanunu’nu çıkardıklarını anımsattı. Yıldırım, “Bu çok sessiz sedasız oldu ama bu bir devrimdir. Küçük ve orta ölçekli işletmelerde teminat sorunu en büyük sorundu, bu taşınır rehni yani taşınır malların teminata konu olması çok büyük bir rahatlık” diye konuştu.

‘Nazlanmayacaksınız’

Aralarında bir kamu bankasının da yer aldığı bazı bankaların bu konuyu anlamayarak, nazlandıklarını ve çeşitli mazeretler sunduklarını belirten Yıldırım, “Kanun çıktıysa uygulayacaksınız, bunun lamı, cimi yok. Uygulamazsanız irade gereği neyse yapar. Size demiş miyiz, orada büyükbaş, küçükbaş hayvanı varsa, torna tezgahı varsa, silahı varsa hepsini teminat alacaksın. Malı mülkü, ayni, nakdi, ne varsa hepsi teminattır, menkul, gayrimenkul. Biraz da siz taşın altına elinizi koyun, hep niye milletten bekliyorsunuz. ‘Dolar kurunda dalgalanma var, ben teminatı aldığım zaman dolar kuru şuydu, şimdi bu kadara düştü arasındaki farkını getir teminat ver’ şuraya bak, şu kepazeliğe bak. Milleti yaşatmak varken, ‘Bir tekmede ben vurayım’ olur mu öyle şey” dedi.

Şimdi ABD başkanı da oturdu yerine, kısa sürede her şey düzelecek. Dolar kurundaki dalgalanma bitecek.

Türkiye'nin ekonomik göstergeleri birçok ülkeden daha iyi durumda. 15 Temmuz'dan sonra FETÖ'cüler ve BETÖ'cüler ittifak kurdu. Türkiye ekonomisi kötü olacak diye mücadele ediyorlar. Unutmasınlar, hazırın ardı tez gelir. Bu millet burunlarından getirecek.

ÖNÜMÜZDEKİ 75 GÜN ÖNEMLİ

Gümrükleme alanında Türkiye çağ atladı. Ama bitmedi. Ticareti kolaylaştıracağız. Fiyaka olsun diye dışarıdan fuzuli masraf yapmanın bir anlamı yok. Türkiye'nin emaneti aldığımız ilk günden beri var gücümüzle çalışıyoruz. Türkiye'yi zayıf düşüren tüm alanlar için gereken neyse yapıyoruz. Önümüzdeki 75 gün önemli. Bir halk oylaması yapacağız. Mecliste anayasa değişikliği kabul edildi. Meclis anayasa değişikliğinin millete gitmesini kabul etti. Asıl sözü millet söyleyecek. Biz bunun önünü açtık. Aslanlar gibi bu değişiklik vatandaşın önüne gitmesin diye her yolu deneyenler oldu. CHP, HDP'yi yanına alarak her türlü teşkaleyi yaptı ama sonunda meclis iradesi galip geldi. 339 arkadaşımız biz milletin iradesine karşı çıkamayız, millet karar versin diye vekil olarak üzerine düşeni yaptı.

BİZDE BUNA TİLKİ FISTIĞI DERLER

367 icadını çıkardılar. Bizde buna tilki fıstığı derler. Zaten cumhurbaşkanlığı seçimlerini hep problem etmişler. Vesayetin dediği olur, vatandaşın dediği olmaz derler. 119 turla cumhurbaşkanı seçilemediği olmuş. 5 buçuk ay cumhurbaşkanı olmamış. Cumhurbaşkanı seçimleri ya darbe nedeni olmuş ya da darbeden sonra olmuş. 2007'de de aynı şeyi yapmaya kalktılar. Bizde millete gidiyoruz dedik. Millet ne dedi: Cumhurbaşkanını ben seçeceğim. Madem orada alavare dalavare oluyor dedi ve kararı verdi. Cumhuriyet tarihinde ilk defa millet cumhurbaşkanını kendi seçti. Şimdi yaptığımız yarım kalan işin tamamlanması. Millet şimdi aynı sandıkta hem meclisini hem cumhurbaşkanını seçecek. Mazeret üretemeyecekler hizmet üretecekler. Bundan kimin zararı var.

YETKİ KULLANIYORSAN SORUMLULUKTA ALACAKSIN

Cumhurbaşkanlığı Sistemi, hükümet sistemi istikrarı demek. Ülkede ilelebet birliğin sağlanması demek. Hükümetin ihtiyacı varsa gelip milletvekillerine dil dökecek. Yasama güçlenecek, milletvekili daha da güçlü hale gelecek. Denetim zayıflıyor diyor CHP'liler. Okumadıkları oradan belli. Genel görüşme aynen devam ediyor, yazılı soru, meclis soruşturması aynen devam ediyor. Bakanlar meclise bilgi vermesi gerekiyorsa, gelip verecekler. En önemlisi şu; Mevcut sistemde Cumhurbaşkanını yargılamak hemen hemen imkansız. Yetkiler gani, sorumluluk mafi. Böyle bir dünya yok. Yetki kullanıyorsan sorumlulukta alacaksın. Sadece vatana ihanetten suçlanabilirsin. Onda meclisin olur demesi lazım. Parlamentonun zayıfladığını söyleyenler kulakları çınlasın, böyle bir şey yok. Parlamento bütçe konusunda tam yetkili. Bu sistemin en güzel özelliği, eksiklikler gözden geçirildi. Uzlaşma kültürü ve krize çözüm yoktu. Bu sistemde var. Diyelim ki cumhurbaşkanı seçildi ve meclisteki oluşumu beğenmedi. Eğer seçim kararı alırsa, kendi de seçime gidecek. Ya da tam tersi bir durum olursa, iki taraflı seçime gidilecek.

Fuhuş operasyonunda gelin ve görümce gözaltına alındıİzmit'te, polis ekiplerince masaj derneğine düzenlenen fuhuş operasyonunda, dernek yöneticileri 7 aylık hamile D.Ö. (22) ile görümcesi N.Ö. (33) gözaltına aldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber