"Sözleşmeler kolay olmayacak"

"Sözleşmeler kolay olmayacak"

       TEKSTİL alanında 162 işyerinde 61 bin işçiyi kapsayan toplu sözleşme görüşmeleri için işçi ve işveren sendikaları, ilk randevuyu 15 Temmuz olarak belirlediler. Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası ile Türk - İş'e bağlı TEKSİF (Türkiye Tekstil Örme ve Giyim Sanayii İşçileri Sendikası), DİSK'E bağlı tekstil İşçileri Sendikası ve Hak - İş'e bağlı Özİplik - İş Sendikası arasında başlayacak toplu sözleşme görüşmeleri, daha sonra başka sektörlerde devam ederek, yaklaşık 2 milyon çalışana uzanacak. Patronlar adına Halit Narin'le TEKSİF Sendikası Başkanı Zeki Polat'ın önceki günkü gayriresmi buluşmasında belirlenen 15 Temmuz tarihi, yaz aylarında işveren ve işçi kesiminin sıcak görüşmelerine de sahne olacak. Halit Narin'in Bakırköy'deki ofisinde gerçekleştirilen buluşmayı sadece Milliyet izlerken, iki başkan kahve içip sohbet ettiler.

       "Sözleşmelerin kolay geçeceğini söylemek yanlış olur. Hükümet, sadece 200 firmaya hizmet ederken, tekstilde sıkıntı sürüyor" diyen Halit Narin, hükümete sert eleştirilerde bulundu ve "Kahramanmaraş'taki tekstil fabrikasının kapanmasına göz yumulurken, dampingli mallara hayır demeyen hükümet, Türk cumhuriyetlerinden tekstil ürünlerini çok ucuza Türkiye'ye davet ediyor. Hatta, Türk cumhuriyetlerindeki mallar serbest gelsin propagandası yapılıyor. Bunlar gelince Kahramanmaraş'taki fabrika kapanacak kimsenin umurunda değil. Güneydoğu'daki, Kayseri'deki, İzmir'deki insanlar işsiz kalacak. Sıkıntı grip gibi bir şeydir" diye konuştu. Narin, sözleşmelerde temel alınan zam sınırının olup olmadığı sorusuna, "Şimdiden bir şey söylemek erken olur. Sadece 15 Temmuz'da buluşmak üzere randevulaştık bugün. Görüşmelerin nasıl geçeceği bilinmez önce işveren olmak üzere herkese geçer" cevabını verdi.
       Hükümetin deklarasyonuna göre yıl sonunda enflasyon oranının yüzde 65 olduğunu hatırlatan Narin, şöyle konuştu: "Devlet memur zamlarını da bu orana göre ayarladığına göre bizler de bunu dikkate alacağız demektir" dedi. Pazarlıklar başlamadan nasıl geçeceğini söylemek zor. Olacaklara mani olamayız. müazakerelerin nasıl gideceği belli olmaz. Dünya, artık vermemeyi amaçlayan bir mantık içinde gelişiyor. Herkes işinin sahibi olmaya çalışıyor. Kimsenin fazla sarfedecek parası yok."
       Hükümetin para politikalarının yanlışlığına değinen Narin, "Devlet bütçesinin yüzde 55'i 200 firma ve müesseseye çalışıyor. İSO'nun 500 büyük firmasının durumlarına bakın. Yatırımlar giderek düşerken, repo gelirlerinden oluşan kazançlar hızla yükseliyor. Hazine bonoları ve iç istikrazla veriliyor bu paralar. Enflasyonun gerçek nedeni de budur" dedi.

Eski eş dehşeti! Kalk seni keseceğim!Antalya’dan boşandığı eşi tarafından defalarca bıçaklanan ve şah damarı kesilen Oya Aydoğdu, cezaevinden aldığı mektupla endişeye kapıldı. Yaşadığı dehşetin ardından yardım isteyen genç kadın, "Bana mektup yazdı. Mart ayında geleceğini söyledi. Lütfen sesimi duysunlar." diye konuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber