Starbucks’a karşı Akçaabat köftesi

Karadenizli işadamları ABD’de bir Karadeniz kasabası kurmaya hazırlanıyor. Karadenizli İşadamları Derneği Başkanı Camadan, “ABD’nin Starbucks’ı getirdiği gibi biz de Akçaabat köftesini oraya götüreceğiz” dedi

Starbucks’a karşı Akçaabat köftesi

Karadenizli işadamları, ABD’de bir “Karadeniz Kasabası” kuracak. Müziğiyle, mutfağıyla Karadeniz kültürünü ABD’de tanıtması planlanan kasaba, Amerikan kahve zinciri Starbucks’ın Türkiye’de tanınması gibi Akçaabat köftesini ABD’ye götürecek.

Karadenizli İşadamları Derneği yönetimi, önceki gün Milliyet Ankara bürosunu ziyaret ederek projelerini paylaştı. Dernek Başkanı Murat Camadan, amaçlarının Karadeniz’e kıyısı olan tüm ülkelerdeki işadamlarını birleştirmek olduğunu belirterek, tüm ülkelerin başkentlerinde temsilcilik açmak istediklerini kaydetti.

Camadan, “1980’lerde bir işadamları derneği varmış, kapanmış. Ama Karadenizlilerin olmadığı alan yok. İnşaat, iletişim, eğitim, sağlık, medikal, yiyecek sektöründe varız” dedi.

Özellikle ikili ilişkilerin kriz yaşadığı Rusya’nın önemine dikkati çeken Camadan, Rusya’nın da krizden önemli zarar gördüğünü ifade etti. Camadan, “İş gücü götürüyorduk. Çinli işçilerle bu açığı kapatamazlar” dedi. Krizde işadamları adına yumuşama işaretleri olduğunu anlatan Camadan, “Putin sert ama bakanlıklar aynı sertlikte değil” diye konuştu.

Yurtdışında lobi

Yurtdışında Türkiye adına lobi faaliyetleri de yürüttüklerini anlatan Camadan, Ermeni iddialarına karşı ABD’de Türkiye’nin tezlerini anlattıklarını söyledi. Camadan, özellikle kruvaziyer turizmi konusunda önemli bir merkez olan Miami’de bu yönde çalışmalar yaptıklarını aktardı.

ABD’de Karadeniz’i tanıtmak için bir kasaba projesini hayata geçireceklerini anlatan Camadan, şunları söyledi:

“Amerika’da bir Karadeniz kasabası yapmayı planlıyoruz. ABD’nin Starbucks’ı bize getirdiği gibi biz de Akçaabat köftesini oraya götüreceğiz. New York yakınlarında bir yer düşünüyoruz. Mesela orada bir Akçaabat sokağı olabilir. Amerika’da Çin Mahallesi var mı? Var. Gümrük, Dışişleri ve Turizm bakanlıklarından da destek gördük. Asarız tabelamızı ‘Karadeniz Kasabası’ diye. Yer konusunda çalışılıyor. Bulgaristan’dan gelenler de bu kasabanın içinde yer alabilir. Amerika’da bir de şube açılışı yapacağız.”

Karadenizli İşadamları Derneği Genel Sekreteri Elif Ufluoğlu da, “Karadeniz’de sınırı olan her yerden üye alıyoruz. Kendi işi olsun, yönetici sıfatı olsun yeter” dedi.

Arı kovanı yüklü kamyonetle tır çarpıştŞanlıurfa'nın Siverek ilçesinde tır ile arı kovanı yüklü kamyonetin çarpışması sonucu 1 kişi yaralanırken, yola saçılan arı kovanları özel kıyafetli görevlilerce kaldırıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber