Süper Türkler hikayelerini Milliyet'e anlattı

47 ülkede 1335 Türk bilim insanı görev yapıyor. Google, Microsoft, NASA, LG Electronics, Harvard gibi kuruluşlarda görev alan Türkler hikayelerini ve gelecek planlarını Milliyet'e anlattı

Süper Türkler hikayelerini Milliyet'e anlattı

‘Küs değilim’
- Süleyman Akif Gökoğlu (NASA): Ankara’da doğan Gökoğlu ‘ilk uyanışını’ Robert Kolej’i burslu kazanmasıyla yaşamış. Ardından ABD’nin saygın üniversitelerinden Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’den burslu kabul alıp, TÜBİTAK’ın temin ettiği gidiş-dönüş uçak bileti ile ABD’ye gittikten 15 gün sonra ‘yaşadığı kültür şoku’nun etkisiyle dönüş bileti hakkını kullanıp Türkiye’ye döndü. Önce ODTÜ’de üniversiteye başladı daha sonra Boğaziçi Üniversitesi’ne geçerek Kimya Mühendisliği ve Matematik alanlarında çift anadal yaptı. Lisans sonrasında ABD bir kez daha Gökoğlu’nun kapısını çaldı.
Bu defa kalmaya kararlı şekilde ABD’ye giden Gökoğlu, ‘ikinci uyanışını’ burada yaşadı. Akademik eğitim, araştırma yöntem ve disiplinini geliştirdiğini söylediği Yale Üniversitesi’nden doktorasını burslu tamamladı ve NASA’dan teklif aldı. “Rüya gibi” dediği teklifi kabul eden Gökoğlu, NASA’nın çalışma ortamından aldığı zevk ve tatmin nedeniyle şimdiye kadar Türkiye’ye dönmeyi düşünmedi. “Türkiye‘de mesleki açıdan hüsrana uğramış, küskün bir vatandaş olma ihtimaline karşın yurtdışından Türkiye’ye katkıları olan bir Türk olmak” istediğini belirten Gökoğlu, emekliliği sonrasında Türkiye’ye dönmeyi planlıyor.‘Kaf Dağı’nın ardında’
- Kemal Altıntaş (LG Elektronik): Ankara doğumlu Altıntaş, Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde lisans ve yüksek lisansını tamamladıktan sonra ABD’ye giderek burada da iki ayrı yüksek lisans yaptı. ‘Eğitim ve çalışma imkanları da daha iyi olduğu’ için ABD’ye gitmeye karar veren Altıntaş, ABD’de özellikle mühendislere sunulan imkanların çok cazip olduğunun altını çiziyor. Altıntaş, ABD’de kalıp Türkiye’ye neden dönemdiğini ise şu ifadelerle açıklıyor:
“Türkiye’de mühendislerine açık büfe öğle yemeği sunan, çalışma ortamını kolaylaştıran şirket azdır sanıyorum. Silikon Vadisi’nde işini yaptığın sürece şirketler ne zaman gelip gittiğini kimse denetlemiyor.”
Türkiye’nin ABD’de 10 yıl yaşadıktan sonra kendilerine “Kaf Dağı’nın ardındaki masal ülkesi gibi göründüğünü” söyleyen Altıntaş gençlere de İngilizce’yi çok iyi şekilde öğrenmelerini ve dünyayı görmelerini tavsiye ediyor.


‘Karar kalmak’
- Olcay Sertel (Google): Tekirdağ’da öğretmen çocuğu olarak dünyaya gelen Sertel, lisansını Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde tamamladıktan sonra Yeditepe Üniversitesi’nde aynı alanda yüksek lisansını yaptı.
Bu dönemde üniversitede araştırma görevlisi olarak çalışırken ‘kendisini akademisyen olara yetiştirip Türkiye’ye geri dönmek için’ doktoraya ABD’ye gitmeye karar verdi. Ohio State Üniversitesi’nde doktoraya başlayan Sertel, ABD’de bulunduğu dönemde araştırma ve geliştirmenin akademi dışında da yapılabildiğini fark ederek akademiden iş hayatına yöneldi.
Google’da çalışan Sertel, Türkiye’ye eşi ile dönmeyi çok istemelerine karşın ‘fırsatların sayılı olması nedeniyle’ arzuladığı kariyeri burada elde edemeyeceği endişeleri nedeniyle dönüşe şüpheli yaklaşıyor. “Türkiye’de akademiyi hâlâ düşünmeme rağmen büyük ölçüde maddi olarak önerdikleri pek cezbedici değil maalesef. Endüstri ise Türkiye’de çok kısıtlı” diyen Sertel, etrafında kendisi gibi iyi eğitim almış, konusunda brikim sahibi birçok kişinin benzer ikilemler yaşadığını belirterek, “Ve çoğu zaman karar kalmak oluyor” diyor.


‘Kadro sıkıntısı sorun’
- İrfan Bulu (Harvard Üniversitesi): Dünyanın sayılı üniversitelerinden Harvard’da Fizik Bölümü’nde çalışan İrfan Bulu, Elazığ’da doğduktan sonra ilk ve orta öğrenimini Malatya’da tamamladı. Lisans ve doktorasını Bilkent Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra bir araştırma ekibi ile birlikte çalışmalar yapmak üzere Harvard Ünievrsitesi’ne gitti ve bir daha dönmedi.
Bulu, Türkiye’den gitmesine ve orada çalışmasına sebep olarak, buraya dönmesi durumunda kariyer seçeneklerinin kısıtlı olmasını gösteriyor. Özellikle akademik ortamda kadro sıkıntısı olması Bulu’nun Türkiye’ye dair en büyük şikayetlerinden biri. Bulu’nun Türkiye’ye dair bir diğer şikayeti ise araştırmalar için yeterli bütçenin ayrılmıyor oluşu.‘Burada etkiliyiz’
- Gökhan Tür (Microsoft): Bilkent’te doktora yaptıktan sonra alanındaki en saygın araştırma laboratuvarlarından AT&T Shannon Araştırma Lab’ından eşi ile birlikte teklif aldı. Tür eşiyle birlikte kariyerlerine ‘kendi alanlarının merkez üssünde’ başlamayı daha uygun gördükleri için ABD’ye gittiklerini söylüyor.
Doktora öncesinde ASELSAN’da çalışan Tür, uzmanlığı olan yazılım araştırması alanında Türkiye’de de çok iyi grupların olduğunu ve Türkiye ile ortak bir çok çalışmalarda bulunduklarının altını çiziyor. Tür, “Hem dünya hem Türkiye için buradan daha etkiliyiz” diyerek henüz Türkiye’ye dönme gibi bir düşünceleri olmadığını dile getiriyor.

Kalacaklar da var
İsmail Çiçek (ABD Hava Kuvvetleri): Devlet hastanesinde bakıcı olan bir baba ve ev hanımı bir annenin çocuğu olarak Kütahya’da doğan Çiçek, çocukluk yıllarında yazları çalışarak okul parasını çıkardı. Üniversiteyi İTÜ Denizcilik Fakültesi’nde dereceyle tamamladıktan sonra YÖK bursu ile ABD’ye gitti ve burada doktora tezindeki çalışmaları ile Amerikan Hava Kuvvetleri’ne proje hazırlayan firmaların dikkatini çekti. 2006-2008 arasında insansız uçak projesini tamamlayan Çiçek, 2008-12 arasında da Amerikan Hava kuvvetleri Tıp Cihazları Laboratuvarı’nda baş mühendis olarak çalıştı. 2 ay önce Türkiye’ye dönen Çiçek şimdi İTÜ’de tecrübelerini Türkyie’de gençlere aktarabilmek için dersler veriyor. Türkiye’nin son dönemde kabul değiştirdiğini söyleyen Çiçek, bu gelişmelerin bilim dünyası için de umut verici olduğunu dile getiriyor. Yine de aklındaki büyük projeleri hayata geçirebilmesi için kolay yolun ABD’ye dönmek olduğunu vurgulayan Çiçek, “Ben bunu yapmayacağım. Türkiye’ye faydalı olmak istiyorum” diyor.

6

Milliyet'te Gündem 6 Aralık 2019.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber