Sürdürülebilir turizm için UNDP ile işbirliği

Sürdürülebilir turizm için UNDP ile işbirliği

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) arasında ‘Sürdürülebilir Turizmde İşbirliği Mutabakatı’ imza töreni gerçekleştirildi. Mutabakat zaptı, Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor. Bu kapsamda sürdürülebilir turizmin bölgesel ve yerel ekonomik kalkınmada önemli bir araç olarak kullanılmasına çağrı yapıyor. Belge ayrıca, yerleşik turizm uygulamalarının sürdürülebilir bir anlayışla dönüşümünün sağlanması ve sürdürülebilir turizm girişimlerinin desteklenmesinin önemini vurguluyor. İş birliği, turizm faaliyetlerinin küresel turizm ve kalkınma trendleriyle eş güdümlü biçimde çeşitlendirilmesini önceliklendiren Türkiye’nin 2023 Turizm Stratejisi’ne de uyum gösteriyor.

Mutabakata imzaların atıldığı törende konuşan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, dünyanın son derece hızlı bir dönüşüm sürecinde bulunduğunu ifade ederek, tüketimin arttığı, kaynakların hızla tükendiği, gelir adaletsizliğinin ve bölgesel ekonomik dengesizliğin ciddi problem olduğu bir dönemden geçildiğini söyledi. Bağlıkaya, yapılan araştırmalara göre, uluslararası seyahat edenlerin yüzde 87’si sürdürülebilir turizm çerçevesinde seyahat etmek istediklerini ifade ettiğini aktardı.

Eğitimler verilecek

Anlaşmayla, üye seyahat acentelerine ve seyahatseverlere yönelik olarak sürdürülebilir turizm konusunda bilinçlendirici eğitim ve etkinlikleri artıracaklarını vurgulayan Bağlıkaya, “Amaçlarımız arasında Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü Küresel Turizm Etiği Kuralları’na bağlı üye sayımızı artırmak, sorumlu turizm anlayışının yerleşmesine katkı sağlamak da bulunuyor.

İş birliği kapsamında sertifikasyon programı gerçekleştireceğiz. Bunu, Anadolu’nun çeşitli kentlerinde de devam ettireceğiz” dedi.

‘Türkiye örnek olacak’

UNDP Türkiye Mukim Temsilci Yardımcısı Sukhrob Khojimatov da Türkiye’deki yaklaşık 11 bin seyahat acentesinin çatı kuruluşu olan ve Türk turizminin gelişimine öncülük eden TÜRSAB ile bu mutabakat kapsamında iş birliği içinde olmalarının stratejik önemde olduğunu ifade etti. Bu mutabakat zaptı ile özellikle Orta Asya ve Kafkas ülkelerinde Türkiye’yi örnek ülke olarak lanse etmek istediklerini belirten Khojimatov, sürdürülebilir turizm konusunda Türkiye’nin örnek olmasını ve tecrübeleri paylaşmak istediklerini kaydetti.

Alman turist evde ölü bulunduAntalya’nın Alanya ilçesinde, yerleşik Alman Uwe Szramek (57), vücudu isle kaplı halde evin banyosunda ölü bulundu. Etrafında çok sayıda mangal kömürü bulunan Szramek'in evinde yapılan aramada, 'Benim et çöpe atıyorsunuz en güzel' ve 'Türkiye her şey için teşekkür ederim' yazılı notlar bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber