SÜRPRİZ YAPMAYIN YÖNÜMÜZÜ BULALIM

G20 toplantısı için Sidney’e giden Babacan, ABD Hazine Bakanı ile görüşmesini soranlara eski Fed Başkanı’na söylediklerini hatırlattı: Sürprizler yapmayın ki, diğer ülkeler politikalarına yön verebilsin

SÜRPRİZ YAPMAYIN YÖNÜMÜZÜ BULALIM

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ekonomik krizler konusunda bazı ülkelerin sergilediği “benim halim iyi, diğerleri beni ilgilendirmez” yaklaşımının doğru olmadığını söyleyerek, “Önemli olan dünya ekonomisinin bir bütün halinde iyileşmesi. Bir bütün halinde iyileşmedikten sonra sadece bir bölge iyileşmiş diğer bölgelerde problemler var, bu sonuç vermiyor” dedi.
G20 Bakanlar ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı için Avustralya’da bulunan Babacan, gazetecilerin sorularını cevapladı.
Babacan, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) icraatlarıyla ilgili soru üzerine ABD Hazine Bakanı Jack Lew ile bir araya geleceklerini hatırlatarak, Ben Bernanke’ye söylediği şu sözleri aktardı: “İşler yavaş yavaş toparlanmaya başlıyor, dolayısıyla sizin de para politikalarında normale dönmeniz gerekecek ama ne zaman ve nasıl normale döneceğinizi mutlaka önceden açıklayın, şeffaf olun, sürprizler yapmayın ki diğer ülkeler de kendi politikalarına bu şekilde yön verebilsin ve uyum sağlayabilsinler.”
Jack Lew, Sidney’de Babacan’ın yanı sıra Brezilya, Almanya ve Japonya’dan bakanlarla görüşecek. Janet Yellen de yeni görevinde ilk kez bir G20 toplantısına katılacak.

Orta yol tavsiyesi...
Bazı ülkelerinin “ABD Merkez Bankası adım atarken diğer ülkeleri dikkate alsın” beklentisine ABD’nin de “Biz öncelikle kendi ekonomimize bakarız” şeklinde cevap verdiğini hatırlatan Babacan, her iki görünüşün de kendi başına doğru olmadığına işaret ederek, “daha orta yolu bulan bir yaklaşımın” doğru olduğunu düşündüklerini söyledi.

‘Anlamak kolay değil’
Babacan, “Türkiye’deki siyasi gelişmeler oldukça bize özel gelişmeler, başka ülkelerde de pek öyle sık rastlanan türden gelişmeler değil. Dolayısıyla anlamaları kavramaları çok kolay olmuyor ama Türkiye’ye uzun vadeli bakan yatırımcılar daha detaylı anlamış durumda.”

Yolsuzluğa sıfır tolerans

Sidney’de düzenlenen Uluslararası Finans Enstitüsü’nün (UFE) açılışında da konuşan Babacan, “Şeffaflık, hesap verebilirlik, yolsuzluk için sıfır tolerans, kurallara bağlı piyasa ekonomisi, iyi işleyen rekabet sistemi, ekonomik fırsatlara eşit erişim imkânı rehberimiz olmaya devam edecek” dedi.
Babacan, bunların uygulanması konusunda problemler yaşansa da temel prensiplerinin sürdüğünü söyledi. Bu arada Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Avustralyalı Sanayiciler Grubu (AIG) arasında imzalanan anlaşma ile Avustralya-Türk İş Konseyi kuruldu.

Buzdolabındaki yılan korkuttuMalatya'da, bir evin buzdolabına giren yılan, paniğe neden oldu. Yılan, itfaiye ekipleri tarafından yakalanarak, doğaya salındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber