Tasarrufa BES dopingi

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde devletin yüzde 25’lik katkısının önemine dikkat çeken Axa Hayat ve Emeklilik Başkan (Teknik ve Operasyon) ve İcra Kurulu Üyesi Olgun Küntay, yeni düzenlemelerin, tasarruf yapma konusunda motive edici olacağını söyledi

Tasarrufa BES dopingi

Bireysel Emeklilik Sistemi’ndeki (BES) yeni düzenlemelerle ilgili görüş bildiren Axa Hayat ve Emeklilik Başkan (Teknik ve Operasyon) ve İcra Kurulu Üyesi Olgun Küntay, bu yenilikler çerçevesinde, bireylerin ödedikleri katkı payları üzerine devletin katkı payı adı altında ek bir ödeme yapacağını belirtti. Küntay ayrıca, yeni düzenlemelerin, bu imkândan yararlanma ve tasarruf yapma konusunda motive edici olacağını da sözlerine ekledi.
Etkili bir tanıtım kampanyası sürdürüldüğü de düşünülürse, bu şekilde Bireysel Emeklilik Sistemi’nin, tasarruf hadlerinin artırılmasında önemli bir rol üstleneceği öngörüsünde bulunan Küntay, “Yeni düzenlemeler ve ilgili tanıtım çalışmaları sonucunda bugüne kadar sisteme katılmamış kesimlerden de sisteme yönelik bir ilgi bekleniyor. Mevcut katılımcılar da daha fazla devlet katkısını alabilmek amacıyla katkı paylarını artırma eğilimine girecekler. Sonuç olarak sektör özellikle bu yıl, geçmiş yıllara kıyasla hem katılımcı sayısı hem de katkı payı düzeyinde kayda değer bir büyüme oranına ulaşacak” dedi.

Sistem tamamen şeffaf
Kamuoyunda BES'te toplanan fonların yine aynı kuruluş tarafından işletilmesinin bir risk olarak görülmesi konusunda değerlendirmelerde bulunan Küntay, BES'in şeffaf bir sistem olduğunu, katılımcıların birikimlerini ve getirilerini günlük bazda izleyebildiğini, fon performanslarını ise farklı şirketlerin fon performansları ile karşılaştırabildiklerini kaydetti.
Küntay, sistemde katılımcıların kendi risk algıları çerçevesinde yatırım tercihi yapabildiklerini de belirterek, şöyle konuştu:
“Yatırıma yönlendirilen tutarlar emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilmektedir. Bu fonlar emeklilik şirketleri tarafından kurulmakla birlikte portföy yönetim şirketleri tarafından yönetilmektedir. Zaman zaman, emeklilik şirketiyle portföy yönetim şirketinin aynı gruba dahil olduğu durumlar soru işareti oluşturmuş olabilir. Bununla birlikte, portföy yönetim şirketlerinin profesyonel yapılar oldukları ve sağlayabilecekleri en iyi getiriyi sağlama yönünde faaliyet gösterdikleri değerlendirilmektedir. Ayrıca, emeklilik şirketlerinin fonlarının yüzde 30'unun bağımsız bir portföy yöneticisi tarafından yönetilmesine ilişkin bir hazırlık çalışması yürütülmektedir. Uygulamaya geçildiği takdirde bu yöndeki tereddütler ortadan kalkmış olacaktır.”

ING Emeklilik sosyal medyada

Mevcut müşterileri ve satış kanallarının yanı sıra potansiyel katılımcılarla da interaktif bir iletişim kurmayı hedefleyen ING Emeklilik, sosyal medyayı etkin bir platform olarak kullanmaya başladı. Facebook ve Twitter hesaplarının devreye girmesiyle bir ay gibi kısa bir sürede 13 binin üzerinde takipçiye ulaşan şirket, Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) hakkında hem sistemde olanlara hem de sisteme yeni gireceklere kapsamlı bilgiler vererek, kafalarda oluşan soruları cevaplıyor. Aynı zamanda bu yolla kampanyalar ve şirketle ilgili bilgileri paylaşıyor.
ING Emeklilik Pazarlama Direktörü Deniz Kalafat Uysal, “Hedef kitlemize yakın olmak, onları her noktada dinlemek ve bunun için de onların bize gelmesini beklemeyip müşterilerimiz neredeyse oraya gitmek gibi bir amacımız var. Bu doğrultuda Facebook ve Twitter’ı önümüzdeki dönemde daha aktif olarak kullanacağız” dedi.
Müşterilerine ve satış kanallarına yatırım yaparak büyümeyi hedeflediklerini hatırlatan Uysal, sigorta sektörünün en önemli dağıtım iş ortaklarının başında gelen acentelerle de sosyal medya üzerinden daha sıkı ilişki kurmayı amaçladıklarını söyledi.

Sigortacılığın 2012 üretimi 20 milyar lira

Sigorta sektörünün 2012 yılı prim üretimi 2011 yılına göre yüzde 15.21 oranında artarak 19 milyar 776 milyon liraya ulaştı. Prim üretiminin 17 milyar 69 milyon liralık bölümü hayat dışı, 2 milyar 706 milyon liralık kısmıysa hayat sigortalarından elde edildi.
2012 yılında elementer branşlardaki büyüme yüzde 17.89 olurken hayat sigortalarındaki büyüme oranı sadece yüzde 0.77 olarak gerçekleşti. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, enflasyon 2012 yılında TÜFE'de yüzde 6.16, ÜFE’de yüzde 2.45 olarak gerçekleşti. Böylece sektör toplam üretimde reel olarak yaklaşık yüzde 9 oranında büyüdü.
Hayat dışı sigortalardaki reel büyüme oranı yüzde 11’i aşarken, hayat sigortalarında yüzde 5’in üzerinde bir gerileme yaşandı.
2012 yılında sektördeki büyümenin lokomotifi kara araçları sorumluluk sigortaları oldu. Son yıllarda sürekli zarar edilen bu branşta şirketlerin tarifelerini yeniden düzenlemeleriyle üretim yüzde 32.08 oranında arttı. Kara araçları branşında üretim yaklaşık yüzde 19.38 artarken, yangın ve doğal afetlerde 14.10, genel zararlarda 18.21, hastalık sağlıkta 11.34, nakliyat branşında 5.55 ve kaza branşında sadece 0.75 oranında büyüme yaşandı.

Milyarder şirketler
2012 yılında Axa Sigorta ve Anadolu Sigorta prim üretiminde 2 milyar liranın üzerine çıkarken Allianz, Aksigorta ve Yapı Kredi de 1 milyar lira sınırını aştı. Geçtiğimiz yıl en çok prim üreten şirket, 2 milyar 386 milyon lirayla Axa Sigorta oldu, bu şirketi 2 milyar 234 milyon lirayla Anadolu Sigorta ve 1 milyar 444 milyon lirayla Allianz izledi.
Hayat sigortalarında en çok üretim yapan şirket, 590 milyon lirayla Ziraat Hayat ve Emeklilik olurken, onu 367 milyon lirayla Anadolu Hayat ve Emeklilik ve 262 milyon lirayla Garanti Emeklilik takip etti.

Generali Sigorta’nın Türkiye’deki 150. yılı

Generali Grubu’nun, İtalya’nın en büyük, Avrupa’nınsa üç büyük sigorta şirketinden biri olduğunu belirten Generali Sigorta Genel Müdürü Mine Ayhan, Generali’nin dünya hayat sigortası piyasasında ise lider konumda olduğunu ifade etti.
500’ü aşkın uluslararası şirketi, 85 bin üzerinde çalışanıyla 64 ülkede temsilciliği bulunan Generali Grubu’nun tüm dünyada 70 milyondan fazla müşterisi bulunduğunu da sözlerine ekleyen Ayhan, “150 yıldır Türkiye’de sigortacılık yapan en eski sigorta şirketlerindeniz.
İtalya merkezli Generali Grubu’nun Türkiye’ye bakış açısının oldukça olumlu olduğunu söylemeliyim. Türkiye’de en fazla şirketi bulunan Avrupa ülkesi İtalya. Grubun Türkiye’de kârlı ve sürdürülebilir büyüme hedefi her zamankinden daha güçlü. Ayrıca, Grubumuz yakın zamanda yüzde 100 Generali Fransa sermayeli ve Avrupa’nın en büyük asistans şirketlerinden Europ Assistance’ı da Türkiye’de faaliyete geçirdi. Ülkemizde yüzlerce İtalyan şirket faaliyet gösteriyor.
Diğer şirketlerden farklı bir çizgide ilerleyen Generali Grubu şirket birleşme trafiğini en az yaşayıp günümüze kadar ulaşan ve 182 yılı geride bırakmış köklü bir şirket olarak tarihte yerini almıştır” dedi.

Konut sigortasında AIG farkı

AIG Sigorta’nın hazırladığı “Güvenli Yuvam” konut sigortası evlere tam güvence sağlıyor. Poliçeyle yangın, hırsızlık, taşıt çarpması, makine kırılması, hatta olası bir doğal afette teminatın olup olmamasına bakılmaksızın limitli felaket nakit teminatı veriliyor.
AIG Sigorta, AIG markasına geçişle birlikte yeni ürün geliştirme ve mevcut ürünlerinin değişen müşteri talep ve beklentilerine göre güçlendirilmesi çalışmalarına devam ediyor. Son olarak standart konut sigorta paketini yenileyen AIG Sigorta’nın hedefi, mevcut Güvenli Yuvam ürününü sektörün rekabetçi ve en çok tercih edilen konut sigortası olarak kullanıma sunmak.

Ürün farklılıkları
Ürün; Yangın, hırsızlık, taşıt çarpması, makine kırılması, hatta olası bir doğal afette teminatın olup olmamasına bakılmaksızın limitli felaket nakit teminatı veriyor. Ürünün sunduğu farklılıklardan bir diğeri de acil durumlarda Med-Line ambulans hizmetinin, misafirler dahil olmak üzere konut içerisinde bulunanların tamamına, konut dışında ise sadece poliçe sahibine veriliyor olması.
Eskiye yeni teminatı ile eşya hasarlarında (hırsızlık hasarları dahil) eskime payı düşülmeden eşyaların yeni değerinin veya tamir ücretinin tamamının ödenmesinin yanı sıra, misafir eşyaları da teminat altına alınıyor. Bunların yanında, elektrik hasarı nedeniyle gıda bozulması teminatı, bina sabit kıymetler hırsızlık teminatı ve çeşitli asistans hizmetleri de sunarak sigortalılarının zor anlarında yanlarında oluyor.

Allianz’dan BES Plus güvencesi

Yeni sistemle gelen yüzde 25’lik devlet katkısı, Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) büyük etki yaratırken, Allianz yeni ürünü Allianz BES Plus ile katılımcılarına özel avantajlar sağlıyor. Allianz BES Plus, farklı risk profillerine sahip katılımcıların ihtiyaçlarına cevap verebilmesi amacıyla, bireysel planlarda sunulan emeklilik yatırım fonlarını içerecek şekilde hazırlandı.

Peşinat alınmıyor
BES’ten yararlanmak isteyen katılımcılarına sunulan önemli unsurlardan biriyse katılım paylarının minimum tutarının 100 liradan başlıyor olması.
Sisteme katılım esnasında da giriş aidatının tamamı erteleniyor ve herhangi bir peşinat alınmıyor. Allianz yeni ürününde birçok güvenceyi de katılımcılarıyla buluşturuyor.
Allianz BES Plus ürününe sahip katılımcıların “Katkı Payı Ödeme Güvencesi” kapsamında işsizlik, hastanede yatış, tehlikeli hastalıklar, kaza sonucu maluliyet gibi risklerle karşılaşmaları halinde sözleşmelerine ilişkin 6 aylık katkı payı Allianz tarafından ücretsiz olarak sunulacak.
Allianz BES Plus ürünü kapsamında “Medikal Asistans” hizmeti ve anlaşmalı kurumlarda indirim imkânları da katılımcılara sunulan fırsatlardan biri olarak ön plana çıkıyor.


Ayrıldığı sevgilisini vurup intihar ettiKuşadası’nda emlakçılık yapan sevgilisini pompalı tüfekle yaralayan bir kişi, olaydan bir saat sonra kendini vurarak intihar etti. Hastaneye kaldırılan yaralı kadının hayati tehlikesinin sürdüğü öğrenildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber