Tek seferde abonelik dönemi

'Akıllı devlet' modelinin yaşama geçirilmesiyle, artık yeni eve taşınanların tüm abonelikleri otomatik olarak aynı anda gerçekleşecek. Üniversiteye kayıt yaptıran öğrenciler de kredi ve yurt için ayrı ayrı başvurmayacak.

Tek seferde abonelik dönemi

Hükümet, günlük yaşamdan kamu yönetimine, ekonomiden sağlığa, eğitimden şehirleşmeye kadar tüm alanlarda yapay zekaya dayalı 'akıllı devlet' modelini yaşama geçiriyor. Takvim'den Hazal Ateş'in haberine göre ulusal veri santrali üzerinden hizmetlerin otomatik olarak sunumunu sağlayacak 'yapay zeka' uygulaması ile kamu hizmetleri paket halinde tek seferde sunulacak. Yeni bir eve taşınan vatandaş, tapu kayıt işlemini gerçekleştirdiği anda; nakil, elektrik, doğalgaz, su, telefon aboneliği işlemleri de aynı anda otomatik olarak yapılacak. Üniversiteyi kazanan öğrencilerin de kayıtla beraber burs, yurt işlemleri anında yapılacak.

ABONELİK DERDİNE SON

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, e-devleti de içine alan 3 aşamalı kapsamlı bir çalışma yaptıklarını belirterek, şunları söyledi: "Vatandaşın bilgisayarda tüm işlemleri oturduğu yerden yaptığı bir mekanizma oluşturulacak. Diyelim ki taşındınız. Elektrik, su, doğalgaz, telefon aktarılacak. Sistem, suyunuzu, elektriğinizi aktaracak."

3 AŞAMALI PROJE

Dijital Türkiye Projesi ile kamudaki bütün alanlarda günlük yaşamı kolaylaştırmak için dijital teknolojiyi hakim kılacak bir yapı oluşturuluyor. Hükümet; açık veri, siber güvenlik, internet altyapısının zenginleştirilmesi ve sanayide robotik üretim modellerini dikkate alarak kapsamlı bir yol haritası hazırladı. Hizmetlerin e-devlet kapısına entegre edilmesi konusunda da yönetmelik taslağı hazırlanıyor. Proje 3 aşamadan oluşuyor. Buna göre; tüm kamu kurumlarının tek bir kurum şekilde çalışmasını sağlayacak entegre bir yapı oluşturulacak. Ardından 'ulusal veri santrali' üzerinden hizmetlerin otomatik olarak sunumunu sağlayacak yapay zeka uygulamasına geçilecek. Üçüncü aşamada da vatandaşlar tarafından birlikte talep edilen kamu hizmetlerinin paket halinde tek seferde sunumu sağlanacak.

Milliyet'te Günün Özeti (07.12.2019)Milliyet'te Günün Özeti (07.12.2019)

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber