‘Törkiş kebap’a tescil geliyor

Ulusal ve yerel özellikleri koruma kampanyası başlatan Sanayi Bakanlığı, Türk şişkebabı, döneri ve kahvesini tescilleyip, taklitleriyle mücadele edecek

‘Törkiş kebap’a tescil geliyor
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, “ulusal ve yerel özelliklerimizi koruma kampanyası" başlattı. Yurt çapında etkinlikler planlandığını belirten Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu, ilgili kesimlerle görüşmelerin devam ettiğini ve geniş çaplı bilgilendirme toplantılarına başlayacaklarını açıkladı.
Ulusal ve uluslararası alanda yöresel ürünlerin kalite sembollerinin olmadığını belirten Tanrıkulu, bu durumun yöre halkının ekonomik menfaatleri açısından büyük zararlar doğurduğunu söyledi. Tanrıkulu, Sanayi Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Türk Patent Enstitüsü’nün, “coğrafi işaretleröin tescillendirilmesi faaliyetlerine hız vereceğini kaydetti.
Türkiye’nin, Dünya Ticaret Örgütü bünyesindeki tartışmalarda coğrafi tescillerin şaraplar ve sert içkiler dışındaki ürünleri de kapsaması gerektiğini savunduğunu belirten Tanrıkulu şöyle konuştu:
“Türk Patent Enstitüsü’nce yapılmış tescil sayısı ülkemizin sahip olduğu doğal ve kültürel zenginliklerle kıyaslanamayacak kadar az. Adları ülkemizle özdeşleşen ve tüm dünyada tanınan Türk lokumu, Türk döneri, Türk şişkebabı, Türk kahvesi (pişirme yöntemi olarak), yoğurt, peynir çeşitleri (Kars, Erzurum, Trakya ...), halı ve kilimlerin çoğrafi işaret olarak tescili zorunluluk halini aldı."
Tanrıkulu, coğrafi işaretlerin hem ulusal hem de uluslararası düzeyde taklidi veya halkı yanıltıcı biçimde kullanımının, asıl hak sahibi olması gereken yöresel üreticileri ve dolayısıyla da Türk ekonomisini büyük zarara soktuğunu belirtti.
Bakanlık döner, şişkebap, kahve gibi ürünler için tescil hazırlıklarına başlarken, bugüne kadar tescillenen coğrafi işaretlerde el halıları ağırlıklı bir yer tutuyor.
Hereke, Simav, Bünyan, Sivas, Taşpınar, Kars, Türkmen, Pazarık, Yunt Dağı, Sümer Kars, Kula, Bergama, Milas, Döşemealtı, Yağcıbedir, Yahyalı, Çanakkale, Gördes ve Isparta (Hasgül) el halılarının tümü tescilli. Ayrıca, Jirkan ile Esme yörük kilimi de tescillenmiş bulunuyor.
Türk rakısı, Eskişehir lületaşı ile antepfıstığı da Türk Patent Enstitüsü’nün tescillediği ürünler arasında yer alıyor.


Arı kovanı yüklü kamyonetle tır çarpıştŞanlıurfa'nın Siverek ilçesinde tır ile arı kovanı yüklü kamyonetin çarpışması sonucu 1 kişi yaralanırken, yola saçılan arı kovanları özel kıyafetli görevlilerce kaldırıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber