Trafik sigortasındaki zarara çözüm aranıyor

Sigortacılığın trafik branşındaki yıllık zararı 1 milyar liraya yaklaştı. Güneş Sigorta Genel Müdürü Serhat Süreyya Çetin, kronikleşen sorunun mutlaka çözülmesi gerektiğini söyledi

Trafik sigortasındaki zarara çözüm aranıyor

Geçtiğimiz yıl 1 milyar 285 milyon lira zarar eden sigorta sektörünün kırmızı bakiyesindeki en büyük pay, 933 milyon lirayla trafik branşının oldu. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Güneş Sigorta Genel Müdürü Serhat Süreyya Çetin, bu durumun sektörün artık kronikleşen sorunu olduğunu söyledi. Güneş Sigorta olarak, zarar nedeniyle trafik branşına hedef branşlar arasında yer vermediklerini ve küçülmeyi tercih ettiklerini belirten Çetin, “Bugün baktığımızda sektörde genel eğilimin trafikte büyümek olduğunu görüyoruz. Bunun en büyük kanıtı da ilk 6 ayda elde edilen yüzde 45.7’lik büyüme. Ancak Güneş Sigorta olarak 2009’dan bu yana uyguladığımız politikamız ile trafikte yüzde 7.7 olan pazar payımızı 2013 sonunda yüzde 3.5’a düşürmeyi hedefliyoruz. Trafik Sigortası yalnız bizim değil tüm sektörün en büyük zarar kaynağı” dedi.

Tazminatın 2.5 katı karşılık
Trafik branşındaki zarara, özellikle ölümlü kazaları mağdurlardan çok kendileri için rant kapısı haline getiren aracılar eklenince, sigorta şirketlerinin yükünün daha da ağırlaştığını söyleyen Serhat Süreyya Çetin, “Hasar ödeme sürecini uzatan tüm faktörler sadece sigortalıyı değil, sigorta şirketlerini de olumsuz etkilemekte ve ayrılan karşılıklar ek maliyetleri de beraberinde getirmektedir. Bizim de ilk altı ay sonundaki zararımızın en önemli sebebi, ödediğimiz tazminatın yaklaşık 2.5 katına ulaşan karşılık ayırmamızdan kaynaklanmaktadır” dedi.

‘Hedefimiz maksimum verimlilik’
2013 yılında banka sigortacılığına odaklandıklarını belirten Çetin, “Bu alanda, Güneş Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı ve Vakıfbank Genel Müdürü Halil Aydoğan’ın desteğiyle ilk 6 ayda çok iyi işler başardık. Öyle ki sene başında belirlediğimiz yüzde 50 büyüme hedefimizi aştık. İlk yarı sonuçlarına göre büyüme oranımız yüzde 58. Güneş Sigorta ve VakıfBank içerisinde oluşturulan sağlam ekiple daha da başarılı olacağımıza inanıyoruz. Hedefimiz; banka sigortacılığında maksimum verime ulaşmak” dedi.

Sigortada hizmet fiyat kadar önemli
Türk Nippon Sigorta Genel Müdürü Dr. E. Baturalp Pamukçu, sigorta hizmeti satın alacak tüketicilerin, en başta hangi riskleri için teminat bulmak istediklerini iyi belirlemeleri gerektiğini ifade etti. Bunun yanı sıra sunulan sigorta şartlarının istenen teminatlarla bire bir uyuşup uyuşmadığını kontrol edilmesinin de önemine değinen Pamukçu, “Bu çerçevede tüketiciler, bütün risklerine uygun olarak yapılmış bir poliçe satın alacaklarında ise şirketler arasında fiyat karşılaştırmaları yapmalarının yanında hizmet kalitesini ve şirketlerin uygulamalarını öğrenip ona göre seçim yapmalarını öneririm” diye konuştu.
Türk sigorta sektörünün çok dinamik bir sektör olduğunu belirten Pamukçu, sektörün son on yılda göstermiş olduğu büyüme oranlarının olumlu bir gösterge olarak analiz edilebileceğini kaydetti.
Pamukçu, “Genellikle üretim yapma isteğinin devamlı ön planda olması riskin seçimini, değerlendirmesini ve fiyatlandırmasını ikinci planda bıraktı. Bu gelişim de genellikle teknik zarara yol açan bir unsur oldu. Bu süreci Türk sigorta sektörünün eksi bir unsuru olarak ele alabiliriz” dedi.

‘Sektördeki yabancı yatırımcı ilgisi sürer’
Türk sigorta sektörüne yabancı sermayedarların ilgisinin süreceğini vurgulayan Pamukçu, “Ülkemizin makro göstergelerinin olumlu olmasını ve Türk sigorta sektörünün GSMH büyüme oranlarının üzerinde gerçekleşen büyümesi, yabancı yatırımcı ilgisini her zaman gündemde tutuyor” diye konuştu.

Aegon satış ekiplerini ödüllendirdi
Aegon Türkiye, düzenlediği kampanya sonucunda başarılı olan direkt satış ekiplerini Macaristan seyahati ile ödüllendirdi.
Üç günlük seyahat boyunca Aegon satış ekipleri, Budapeşte’nin tarihi güzelliklerini görme ve dinlenme imkanı buldular.
İlk gün Kahramanlar Meydanı, Macar Devlet Operası, Parlemento Binası ve Matyas Kilisesi’ni gezen çalışanlar, St. Stephen Bazilikası, Gülbaba Türbesi ve Budapeşte’nin en yüksek noktalarından Gellert Tepesi’ni de keşfetme şansını yakaladı.
Seyahatin ikinci gününde Aegon’un Macaristan ziyaret edildi. Böylece Aegon Türkiye ekibi meslektaşlarıyla görüşme fırsatı da yakaladı.

AIG, yatlara 50 milyon dolarlık güvence veriyor
AIG Sigorta, özel kullanım amaçlı yatları hedefleyen ‘Özel Gezi Teknesi Sigortası’nı sigortalılarının kullanımına sundu. AIG Özel Gezi Teknesi Sigortası, müşterilerini yaşayabileceği tüm risklere karşı koruyor ve sektörün kapasite sorununa çözüm getiriyor.
Tüm dünyada geçerli olan ürünün Global Yat Gövde ve Global Yat Sorumluluk kapasite limitleriyse 25’er milyon dolar, böylece tek bir poliçe üzerinde koasürans/reasürans ihtiyacı duyulmadan 50 milyon dolar kadar risk tutulabiliyor.
AIG Sigorta Nakliyat Sigortaları Müdürü Ayça Kutay, AIG’nin piyasadaki özel gezi teknelerinin tamamına yüzde 100 kapasiteyle çözüm üretebilecek potansiyele sahip olduğunu ifade etti. AIG Sigorta’nın hizmet standartlarıyla gelen tüm talepleri en kısa sürelerde çözüme kavuşturduğunu vurgulayan Kutay, “AIG, risk kabulüyle ilgili kararların büyük çoğunluğunun yerel olarak alındığı yüksek düzeyde otoriteye sahip ekibi bünyesinde bulunduruyor.
Global standartlarda olduğu gibi yerel olarak etkili risk değerlendirme, hasar yönetimi, hasar önleme ve kontrol süreçlerine sahip. Yat sigortaları konusunda, tecrübeli kaptan ve mühendislerden oluşan Hasar Kontrol Mühendisliği Birimi’yle (MLCE) dünya genelindeki tecrübelerini müşteri ve risk bazında paylaşıyor” diye konuştu.

BES, Türkiye’deki birikim açığına en iyi çare olacak
ING Emeklilik Türkiye Acenteler Müdürü Dinçer Gökçe, şirket olarak acente kanalıyla büyüyeceklerini ve bu kanala yatırım yapmayı sürdüreceklerini söyledi. Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ürünlerinin ağırlıklı olarak bankalar kanalıyla satıldığını, ancak ING Emeklilik için banka kanalı kadar acente kanalının da çok önemli olduğunu dile getiren Gökçe, “Profesyonel ihtiyaç analizi yapmakla kalmayıp, aynı zamanda çok iyi finansal hizmet verebilen acente kanalımızla büyümemizi devam ettireceğiz” dedi.
Türkiye’de BES’in kısa, orta ve uzun vadeli gelişimine ilişkin bir değerlendirme yapan Gökçe, “1 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe girmiş olan BES’teki yeni yasal düzenlemelerle, Türkiye’de tasarruf ve yatırım kavramları ön plana çıkmaya başladı” dedi.
Dinçer, “BES’in Türkiye ekonomisine yaratacağı katkının yanı sıra artık devletin katılımcılara verdiği bir teşvik de söz konusu. Yeni sistemde devletin vermiş olduğu katkı payı, katılımcıları sistemde uzun süre kalmak için teşvik ediyor. Uzun vadede hem katılımcılar, hem şirketler, hem de Türk ekonomisi kazanacak. Bu çok iyi bir fırsat olduğu gibi, aynı zamanda Türkiye’deki birikim açığını kapamak açısından da son derece yararlı” diye konuştu.

Rasulayn ilçesinde teröristlerin kazdığı tünel görüntülendiBarış Pınarı Harekatı'nda YPG/PKK'dan kurtarılan Rasulayn ilçesinde teröristlerin kazdığı tünel görüntülendi. AA'nın ulaştığı kayıtlarda tünelin Türkiye sınırına açıldığı görüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber