Turistlerin gözdesi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2018’de yabancı turistlerin tesislerinde en çok bulunduğu ilk 10 ilin Antalya, İstanbul, Muğla, Aydın, Nevşehir, İzmir, Denizli, Ankara, Bursa, Van olduğunu açıkladı.

Turistlerin gözdesi

 

Ersoy, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun, “2017-2019 arasında yıllar bazında ülkemize en çok turist gelen bölgeler hangileridir? Türkiye’de en fazla para harcayan turistler hangi millete mensuptur” şeklindeki soru önergesini yanıtladı.

Yerli turist 1 numara

Ersoy’un verdiği yanıta göre, en çok harcamayı yerli turistler yaptı. Yerli turistin yaptığı harcamaları sırasıyla Batı Asya ülkeleri, Almanya, Rusya Federasyonu, İngiltere, İran, Afrika ülkelerine mensup vatandaşlar izledi. Yerli turistlerin, yurt içinde yaptıkları seyahat harcamaları 2017’de 5,9 milyar dolar iken bu rakam 2018’de azalarak 5,3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Alman turistler 2017’de 2,4 milyar dolarlık harcama yaparken, 2018’de artışla harcama miktarı 3 milyar dolara yükseldi. 2017’de turizm geliri 26.2 milyar dolarken, 2018’de bu rakam 29,5 milyar dolara çıktı.

Basın Ekspres Yolu'nda trafiği kilitleyen kaza!İstanbul'da Basın Ekspres Yolu, Yeşilköy istikametinde seyir halindeki kamyonet önce bariyerlere ardından aynı yönde önünde seyreden sebze yüklü kamyonete çarptı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber