Türk fındığına Alman deposu

Alman fındık devi Pisani & Rickertsen Türkiye’de ciddi bir yatırıma hazırlanıyor. Türk fındığının Avrupa’ya satılmasında en önemli tüccarlardan olan şirket, fındık piyasasındaki fiyat dalgalanmalarının önüne geçmenin formulünü buldu

Türk fındığına Alman deposu

Türkiye’de İstanbul Fındık İhracatçılar Birliği Başkanı Ufuk Özongun ile ortak olarak Progıda markasıyla iş yapan Pisani & Rickertsen, bu ay ‘THR Fındık Ticaret ve Depoculuk’ adlı bir şirket kurdu. Şirkete 8 milyon lira sermaye koyan Thomas Haas Rickertsen şirketin patronu olurken, Ufuk Özongun da temsilci tayin edildi.

Üretici tedirgin
Ufuk Özongun, Ordu’da büyük bir fındık deposu açacaklarını, ihtiyaç duyulması halinde Adapazarı’nda da bir depo kuracaklarını söyledi. Özongun, “Fiyat dalgalanmalarına karşı kendimizi güvence altına almak istedik. Fındık bol olunca alıp depolayacağız. Bu bizim için kalite garantisi de olacak” dedi.
Fındıkta serbest piyasaya geçildikten sonra en büyük sorun, ürünün fazla olduğu yıllarda çiftçinin fındığı nerede saklayacağı konusu. Bunun için lisanslı depoculuğun hayata geçirilmesi gerekiyor. Lisanslı depoculuk hayata geçtiğinde çiftçi fındığını belge karşılığı buraya verip, fiyat yükselene kadar saklayabilecek ve fındığının ucuza gitmesini önleyecek. Lisanslı depoculuk için TOBB bir şirket kurdu ancak girişim bir türlü gerçekleşmedi.
Lisanslı depoculuk başlamadan yabancı girişimcilerin depoculuğa başlaması ise fındık üreticisini endişelendiriyor. Bir üretici, “Lisanslı depo olsa düşük fiyatta fındık satmayız. Bu depolar üreticinin zararına olacak” dedi. Bir başka fındık devi İtalyan Ferrero ise kendi sanayi ihtiyacını karşılamak için Hendek’te bir depo kiralamıştı. Progıda’nın Türkiye’de 3 fındık işleme fabrikası var.

Antika’nın ekibi pasta işine giriyor
Son dönemde Türkiye’nin en büyük sinema zincirlerinden Cinebonus ve AFM ile spor salonu zinciri Mars Athletic Club’a (MAC) ortak olarak dikkatleri üzerine çeken özel sermaye fonu Actera Group’un yöneticileri yeni bir yatırıma imza atıyor.
HSBC Türkiye eski Genel Müdürü Piraye Antika’nın eşi İsak Antika ve Murat Çavuşoğlu’nun birlikte kurduğu özel sermaye fonu Actera, 500 milyon doları aşan büyüklüğü ile Türkiye’de yatırıma odaklı en büyük özel sermaye fonlarından birisi.
Actera’nın en büyük yatırımları arasında Türkiye’nin en büyük dağıtım şirketlerinden Güney 2M de var. Actera kurucusu Murat Çavuşoğlu ve Güney 2M Başkanı Melih Şahinöz bu hafta ortaklaşa ‘PST Pastacılık Gıda Sanayi’ adlı bir şirket kurdu. Şirketin kısa sürede pastane sektöründe önemli bir aktör olması bekleniyor. Merkezi Tuzla OSB olan yeni pastacılık şirketinin faaliyete geçmesinin ardından, Güney 2M’nin 320 araçlık dağıtım filosundan yararlanarak önemli bir avantaja sahip olacağı belirtiliyor.

Bir anda gözden kayboldu! Bir saat sonra acı haber geldiEskişehir'deki Porsuk Çayı'na düşen iki arkadaştan biri hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber