Geri Dön

Türk iş dünyası da tek ses, tek yürek

Milyonların tek ses, tek yürek olduğu Demokrasi ve Şehitler Mitingi’nde Türk iş dünyası geniş katılımla birlik mesajı verdi

Türk iş dünyası da  tek ses, tek yürek

Türkiye’nin en geniş katılımlı mitingi olarak tarihe geçen “Demokrasi ve Şehitler Mitingi”, her siyasi görüşten ve her kesimden insanı, vatan uğrunda “tek ses, tek yürek” yaptı.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, İstanbul Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi desteğiyle Yenikapı Miting Alanı’nda düzenlenen mitinge, Türk iş dünyasından da geniş katılım oldu.

İşçi, işveren, esnaf, tarım ve memur temsilcileri mitinge hep birlikte katıldı. İş dünyası temsilcileri Türk bayraklarıyla mitingde yaşanan coşkuya katıldı.

Mitinge Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun beraberinde Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, Türk - İş Başkanı Ergün Atalay, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, Memur - Sen Başkanı Ali Yalçın, Kamusen Başkanı İsmail Koncuk, Hak - İş Başkanı Mahmut Arslan, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkan Vekili Erol Kiresepi, TOBB Başkan Yardımcısı Halim Mete, TOBB Başkan Yardımcısı Ali Kopuz ve Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan da katıldı.

Çok umutluyuz

Rifat Hisarcıklıoğlu birlik ve beraberliğe vurgu yaparak şu mesajı verdi:

“Hem Türk iş dünyası, hem de Sivil Toplum Kuruluşları olarak Yenikapı’da Demokrasi ve Şehitler Mitingi’ndeyiz. Türkiye tarihinin en büyük mitingindeyiz. Milyonlar burada. Ülkemiz için, demokrasimiz için, birlik ve beraberliğimiz için buradayız. Bu hain darbe girişimi ülke olarak yeniden birlik ve beraberliğimizi sağlamamıza sebep oldu. Bugün Cumhurbaşkanımız, Meclis Başkanımız, Başbakanımız, CHP Genel Başkanı ve MHP Genel Başkanı burada. İş dünyası, sporcular, sanatçılar burada. Her kesimden, her görüşten, her düşünceden vatandaşlarımız burada. Sağlanan bu birlik, beraberlik, mutabakat ve ortak akıl ile Türkiye geleceğe daha umutla bakıyoruz. Bundan sonra el ele, omuz omuza vererek ülkemizi daha ileriye taşıyacağız. Hedeflerimize ulaşmak için durmadan daha çok çalışacağız.”

Milyoner sayısı 100 bine dayandı

Hesabında 1 milyon lira veya üzeri parası olan yurt içi yerleşik mudilerin sayısı yılın ilk yarısında 100 bine dayandı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, Haziran 2016 itibarıyla Türkiye’de hesabında 1 milyon lira ve üzeri parası olan 97 bin 827 mudi bulunuyor. Bu mudilerin banka hesaplarındaki tutar ise 611 milyar 800 milyon liraya denk geliyor.

Geçen yılın aralık sonu itibarıyla bakıldığında, hesabında 1 milyon lira ve üzeri parası bulunan mudi sayısı 93 bin 8 iken, bu kişilerin hesaplarındaki tutar ise 594 milyar 661.1 milyon lira düzeyinde gerçekleşti.

64.6 milyon hesap

Böylece milyoner sayısı, bu yılın haziran ayında 2015 sonuna kıyasla yüzde 5.2 artış kaydederken, söz konusu kişilerin banka hesaplarındaki tutar ise 6 ayda 17 milyar 138.9 milyon lira yükselmiş oldu.

Türkiye’de, geçen yılın aralık ayında 64 milyon 657 bin 257 düzeyinde bulunan banka hesap sayısı, haziran sonu itibarıyla 70 milyon 903 bin 661’e ulaştı. Böylece geçen 6 aylık sürede hesap sayısı 6 milyon 246 bin 404 daha arttı.

Söz konusu hesapların büyük çoğunluğuna, toplamda 10 bin liraya kadar parası bulunan 67 milyon 795 bin 920 mudinin sahip olduğu görüldü. Hesabında 10 bin ila 50 bin arasında meblağı olan 4 milyon 934 bin 32 mudi bulunurken, 2 milyonu aşkın kişinin 50 ile 250 bin lira arasında parası olduğu belirlendi.

Öte yandan yurt dışı yerleşik mudilerin hesapları da dikkate alındığında bankalarda 1 milyon ve üzeri tutarda para bulunan toplam mevduat haziran sonunda 675 milyar 898.9 milyon liraya ulaştı. Aynı dönemde bankalardaki toplam mevduat ise 1 trilyon 310 milyar 171.4 milyon lirayı buldu.

Düğünde panik! Apar topar hastaneye kaldırıldılarTrabzon'da, Afganistan uyruklu 3'ü çocuk 22 kişi, düğün salonunda maytap dumanından etkilenerek hastaneye kaldırıldı. Düğün salonunda yaşanan panik anları kameraya yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber