Turkcell faturayı ‘tek’ledi!

Ev ve cep telefonu için ayrı ayrı fatura ödeme derdi son buluyor. Turkcell, mobil ve sabit interneti tek faturada toplarken, fiber altyapıda da 15’inci şehre ulaştı

Turkcell faturayı ‘tek’ledi!

Turkcell, entegre telekom stratejisi kapsamında tek fatura uygulamasına geçtiğini duyurdu. Geçen haftadan itibaren başlayan uygulamayla Turkcell aboneleri ev telefonu ve cep telefonu hizmetlerini artık tek faturada ödeyecek. Superonline ile sabit, Turkcell’le mobil ve Global Bilgi’yle çağrı merkezi alanında faaliyet gösteren grup, bu hizmetlerin tamamını tek çatıda birleştirdi.

Aydın Kuşadası’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Murat Erkan, 2016 yılı ilk çeyrek sonuçlarından bahsederek, ilk çeyreği yüzde 10’luk büyümeyle kapattıklarını anımsattı. Data ve servislerin çok hızlı büyüdüğüne değinen Erkan, dünyadaki trendlere de uygun olarak ilk kez ses gelirlerinin yüzde 50’nin altına düşerek yüzde 48 olarak gerçekleştiğini, data ve servis gelirinin de yüzde 42’ye çıktığını söyledi.

Erkan, entegre telekom alanında 2018 yılı için liderlik hedefi koyduklarının da altını çizerken, sabit ve mobil internet ve bunlarla beraber çalışan ürün ve hizmetleri herkesin tek elden alması için geçen hafta itibariyle tek fatura uygulamasını resmen başlattıklarını açıkladı.

‘Yüzde 30 tasarruflu fiyat’
Erkan, hem evden hem de cepten internet için tek adres olacaklarını dile getirerek, şunları söyledi:

“Hızlı 4.5G ile fiber altyapımızı biraraya getirdik. Grubun sabit ve mobil hizmetlerini tek çatıda birleştirdik. ‘Dört Dörtlük’ adlı paketlerimizle tek fatura dönemini başlattık. Dört Dörtlük paketlerimizde bulunan 79 TL’lik yeni teklifimizle hem sabit, hem de mobilde müşterilerimizin bütün iletişim ihtiyaçları karşılanabilecek. Bu pakette 4 GB cepten internet, 500 dakikalık mobil konuşma, 50 Mbps hıza sahip sınırsız ev interneti mevcut. Entegre telekom hizmetlerimizi müşterilerimize yüzde 30 oranında tasarruflu fiyatla sunacağız.”

‘Ayrı ayrı fatura takibine son’
Toplantıda verilen bilgiye göre hizmetlerin tek çatıda sunulması ile ilgili tüm altyapı çalışmalarını Türk mühendisler gerçekleştirdi. Bu iş için toplamda 400’e yakın kişi gece gündüz demeden 100 bin saatten fazla çalıştı.
Murat Erkan, abonelere tek fatura gelebilmesi için en az iki hizmetin alınıyor olması gerektiğini de kaydederek, “Turkcell’den sadece mobil hizmet aldığınızı düşünelim. Evinizin internetini de Dört Dörtlük paketlere taşıdığınızda size mobil için ayrı, sabit için ayrı fatura gelmeyecek. Bu iki hizmeti tek faturada ödeyeceksiniz. Ayrı ayrı fatura takip etmek zorunda kalmayacaksınız. Müşterilerimiz Türkiye’nin tamamındaki mağazalarımızda sabit ve mobil tüm iletişim ihtiyaçlarını karşılayabilecek” açıklamasını yaptı.

11 milyon 4.5G abonemiz var

1 Nisan’da başlayan 4.5G hizmetinden de bahsede Erkan, şu bilgileri verdi:

“4.5G’de bir aylık sonuçlar açıklandı. 4.5G abone sayımız 11 milyonu aşarken aktif kullanıcı sayısı da 4 milyonu geçti. Bir ayda Turkcell aboneleri tarafından gerçekleştirilen data kullanımının yüzde 21’i 4.5G üzerinden yapıldı. 4.5G ile data kullanımı yüzde 20 artış gösterdi. Bir ayda 4.5G’de kapsama oranı yüzde 80 oldu.”

Aydın’ı da fiberledi yeni şehirler yolda

Turkcell, diğer yandan fiber yatırımlarına hız verdi. Fiber altyapı götürdüğü 15’inci şehir Aydın oldu. Murat Erkan, 500 kilometreye yakın fiber uzunluğuna sahip oldukları Aydın’da 7 bin haneye fiber götürme hedeflerinin olduğunu, şu anda Aydın’da binin üzerinde fiber müşterileri bulunduğunu belirtti. Fiber altyapı için şehre 22 milyon TL’lik yatırım yapacaklarını kaydeden Erkan, bundan sonra Manisa, Tekirdağ ve Denizli’yi fiber iller arasına katacaklarını aktardı. Verilen bilgiye göre, Turkcell’in toplam fiber ağı 35 bin kilometreye ulaştı. Bugüne kadar fiber için 3.5 milyar TL’lik yatırım yapıldı. Bir soru üzerine de Erkan, “Dijital uçurumu açmamak için fiberde ortak yatırımla yapılacak altyapıya inanıyoruz. Herkesin aynı yerde yatırım yapmasından ziyade ortak yatırımın daha verimli olduğunu düşünüyoruz. Burada yerel yönetimlerin de kolaylık sağlaması gerekiyor” dedi.

Sürücü adayı kanala uçtuKarabük'te, yol ortasında bulunan 1,5 metre derinliğindeki dere kanalına düşen otomobilin aday sürücüsü Emir Şan Eken (19), yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber