Geri Dön

Türkiye Avrupa'da sondan sekizinci

Türkiye, satın alma gücü paritesine göre kişi başına milli gelirde Avrupa ülkeleri arasında 30'uncu sırada yer aldı.

Türkiye Avrupa'da sondan sekizinci

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), AB İstatistik Ofisi'nin (EuroStat) hazırladığı kişi başına milli gelir endeksinin sonuçlarını açıkladı.

Satınalma gücü paritesi (SGP) temel alınarak hazırlanan endekste Türkiye 54 değerini alarak 30'uncu sırada yer aldı.

LÜKSEMBURG BİRİNCİ

Toplam 37 ülkeyi kapsayan araştırmada Lüksemburg 263 değeriyle birinci sırada yer alırken sonunculuğu 29 puan ile Bosna Hersek aldı. Avrupa Birliği'ni (AB) oluşturan 28 ülkenin ortalaması ise 100 puan seviyesinde bulunuyor. EuroStat'ın karşılaştırmasında 28 AB üyesi ülke, üç Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkesi (İsviçre, İzlanda ve Norveç), dört aday ülke (Türkiye, Makedonya, Karadağ ve Sırbistan) ve iki potansiyel aday ülke (Arnavutluk ve Bosna-Hersek) yer aldı.

SGP NEDİR?

SGP, ayrıntılı olarak tanımlanmış mal ve hizmet sepetinin farklı ülkelerdeki fiyat oranı olarak tanımlanmaktadır. Böylece ülkeler arasındaki fiyat düzeyi farklılıkları giderilmekte ve uluslararası anlamda gerçek fiyat ve hacim karşılaştırmaları yapılabilmektedir.

SpaceX "acil durum kaçış sistemi"ni başarıyla test ettiAmerikan roket ve uzay mekiği üreticisi SpaceX'te, acil durumlarda astronotların güvenli bir şekilde görev iptali yapabilmelerine olanak sağlayacak kaçış sisteminin testi başarıyla sonuçlandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber