Türkiye ‘enerji’sini keşfediyor

‘Milli Enerji’ yolunda elini güçlendiren Türkiye, doğal gaz ve petrol arama çalışmalarına hızla devam ediyor. Yeni sondajlar arka arkaya yapılırken, kayagazı için de büyük ümit doğdu

Türkiye ‘enerji’sini keşfediyor

Yeni rezervlerin keşfi için aralıksız çalışmalar, Türkiye’nin ‘milli enerji ve maden’ politikasına önemli destek sunuyor. Bu alanda ciddi yatırımlar yapmaya devam ettikleri bilgisini veren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ‘Aranamaz denilen yerleri arıyor, yok denilen yerlerdeki rezervleri keşfediyoruz’ ifadelerini kullandı.

Lüleburgaz’da Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Trakya Bölge Müdürlüğünde düzenlenen iftarda konuşan Bakan Dönmez, arama ve üretim çalışmalarının hem karada, hem denizde tüm hızıyla ilerlediğini söyledi.

22.5 milyon varil

Bakan Fatih Dönmez, kara alanlarında yapılan çalışmalarda 300 bin hanenin 10 yıllık doğal gaz ihtiyacını karşılayacak doğal gaz keşfinin önemine dikkat çekerken, Diyarbakır ve Siirt’te 3 sahadaki keşiflerde toplam yerinde rezervin 22.5 milyon varil civarında olduğunu kaydetti. Dönmez, “Bu keşiflerle ekonomimize yaklaşık 700 milyon dolar katkı sağlamış olacağız. Özellikle Diyarbakır Mermer-1 adlı kuyuda hidrolik çatlatma yöntemi ayrı bir öneme sahip. 2019’da da çatlatma operasyonlarımız sürecek. Diyarbakır’da Gözalan ve Batı Bostanpınar, Trakya’da ise Çeşmekolu kuyularında çatlatma operasyonu planlıyoruz. Bu kapsamda Batman Bölgesinde Çalışkan, Derin Kastel ve Doluçanak sahalarında, Adıyaman’da Karakuş ve Batı Gökçe sahalarında, Trakya’da ise Güney Karaçalı, Batı Değirmenköy, Batı Mesutlu sahalarında çatlatma operasyonu gerçekleştireceğiz. Batı Raman sahasında kurtarım faktörünü artırmak amacıyla 4 kuyuda özel yöntemle çatlatma çalışmalarını da bu dönemde başlatıyoruz” diye konuştu.

Temmuzda hazır

Türkiye Petrolleri’nin 2018’de günlük petrol üretimini 43 bin 500 varilin üzerine çıkararak rekor kırdığını belirten Bakan Dönmez, 2019’da ise günlük ortalama petrol üretiminin yaklaşık 46 bin varil civarında devam ettiğini söyledi. Bakan Dönmez’in verdiği bilgiye göre, Türkiye Petrolleri eliyle bin 220 kuyuda petrol, 113 kuyuda ise doğal gaz üretimi gerçekleştirilirken, özel sektör ise 252 kuyuda ham petrol üretiyor.

Doğal gaz tarafında ise 110’un üzerinde kuyuda üretimin devam ettiğini anlatan Dönmez; petrol, doğal gaz ve kısmen kömür ithalatına 40 milyar dolar ödendiğini ifade etti.

Denizlerdeki arama ve sondaj faaliyetleri de hızla sürüyor. Fatih Sondaj Gemisi, Doğu Akdeniz’de Finike-1 kuyusunda sondaja planlandığı gibi devam ederken, diğer derin deniz sondaj gemisi Yavuz’un da teknolojik geliştirme ve iyileştirme çalışmaları ardından Temmuz’da sondaja hazır duruma gelmesi öngörülüyor.

Türkiye ‘enerji’sini keşfediyor
‘Türkiye tribünden seyretmeyecek’

Doğu Akdeniz’de arama veya sondajda öncelik verdikleri tek hususun Türkiye’nin ve KKTC’nin hakları olduğuna dikkat çeken Bakan Dönmez, bölgede her zaman çözümden yana olduklarını hatırlattı. Dönmez, “Bizim derdimiz ruhsatlı bölgelerimizdeki yer altı kaynaklarımızı insanımızın huzuru ve refahı ve kalkınması için kullanmak. Akdeniz’de kirli hesapları olanlar, bölge dışı aktörlerin arkasına saklanarak bir oldu bittiyle Kıbrıs Türklerinin hakkına göz dikenler, bu çılgınlıklarından şimdiden vazgeçsinler. Türkiye, Kıbrıs Türkünün ezilmesine dün nasıl seyirci kalmadıysa bugün de eli kolu bağlı tribünden seyretmeyecek” dedi.

Kayagazı için Lüleburgaz’da ilk sondaj kulesi kuruldu

Kayagazı arama çalışmaları için Lüleburgaz sahasında Çeşmekolu 2 adlı kuyuda ilk sondaj önceki gün kuruldu. TPAO Lüleburgaz sahasında Çeşmekolu 2 sondajının startını vermek üzere bölgeye gelen Bakan Fatih Dönmez, kayaların gözeneklerine hapsolmuş gaz ve petrolü çıkarmak için kullanılan hidrolik çatlatma yönteminin ilk kez tam anlamıyla bölgede uygulanacağını söyledi. Dönmez, “Ankonvansiyonel (kayagazı) doğalgaz arama kuyusu Çeşmekolu 2’de çalışmalar başladı. Bu kuyunun diğer kuyulardan farkı şu, ankonvansiyonel dediğimiz klasik olmayan yeni teknolojiyi burada kullanacağız. ABD, bu teknolojiyi kullandığı dönemden itibaren gaz ihraç etmeye başladı. Şimdi Türkiye’de de kullanmaya başladık. Yaklaşık 5 bin metre kadar ineceğiz, bu havzada bu derinliğe hemen hemen ilk defa iniyoruz. Sismik analizlerde derinde bu potansiyelin olduğu keşfedildi” diye konuştu.

Brezilya’da rehine kriziBrezilya’da silahlı bir kişinin otobüste bulunan 17 yolcuyu rehin aldığı belirtildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber