Türkiye’nin her yerinden sanal tanzim alışverişi

Yüksek gıda fiyatlarını dizginlemek için İstanbul ve Ankara’da bazı sebzelerle başlatılan tanzim satışlarda hem ürünler çeşitleniyor hem de satış yeri internete taşınarak ülkenin her yerinden ucuz alışverişe erişmenin önü açılıyor.

Türkiye’nin her yerinden sanal tanzim alışverişi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, “Tanzim satışlarını, Türkiye’nin Milli Pazaryeri Platformu www.epttavm.com’da başlatıyoruz” dedi. Tarım ve Orman Bakanlığı desteği ve PTT güvencesiyle başlatılan projeyi anlatan Turhan, PTT’nin internet adresindeki meyve ve sebzelerin tanzim fiyatlarıyla satıldığını, tüm ürünlerin PTT Kargo ve Lojistik aracılığıyla vatandaşlara ulaştırılacağını duyurdu.

Sıra beklemeden

Turhan, Milli Pazaryeri Platformu olarak vatandaşların tanzim noktalarında sıra beklememeleri, sebze ve meyvelerini uygun şartlarda alabilmeleri için sorumluluk üstlendiklerini belirterek şunları kaydetti:

“Vatandaşımıza ekstra ücret yansımaması ve uygulamada avantajların artırılması amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı ile birlikte çaba içerisindeyiz. e-Tanzim uygulamamamızın süratle başlatılması için de çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdürmekteyiz.”

Türkiye’nin her yerinden sanal tanzim alışverişi
Posta Pazarı satışa başladı

Epttavm.com, bir sanal pazar yeri... Burada satışlar, mağazalar tarafından yapılıyor. Tanzim satış fiyatlı sebzeleri içeren kampanyaya tıklandığında da tüketici Posta Pazarı adlı mağazadan alışveriş yapmış oluyor. Her üründen en fazla 3 kilogram alınabiliyor.

Epttavm.com’da 100 liranın üzerindeki siparişlerde kargo ücreti ödenmiyor. Ancak alım sınırlaması bulunduğu için, tanzim satıştaki ürünlerin tümünden üst limitte alışveriş yapılsa bile toplamda 82 lira 50 kuruş tuttuğu için tüketicilerin 4 lira 10 kuruş da kargo ücreti ödemesi gerekecek. Bu örnekteki alışverişi yapan tüketici toplam 86 lira 60 kuruş ödeyecek.

TMO’nun bakliyat ürünleri de geliyor

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, kısa zaman içinde bakliyat ürünlerinin de TMO fiyatlarıyla tanzim satış noktalarında yerini alacağını söyledi.

Dünya Bakliyat Günü çerçevesinde TMO Genel Müdürlüğü binası önünde düzenlenen etkinlikte konuşan Güldal, tamamı yerli üretim olan ürünleri piyasanın yüzde 40 altına piyasaya sunduklarını söyledi.

Bakliyat ürünlerinin tanzim satışı için hazırlıkların sürdüğünü belirten Güldal şöyle konuştu:

“Çok kısa bir zamanda bakliyat ürünlerimiz de TMO fiyatlarıyla tanzim satış noktalarında olacak. Elimizdeki nohut, mercimek ürünleri yerini alacak.”

Edirne'de feci kazaEdirne’de, iki otomobilin kafa kafaya çarpıştığı kazada araçlardan birisi alev topuna döndü. Cayır cayır yanan otomobilden 2’si kadın toplam 3 kişi, görgü tanıklarının yardımıyla yanmaktan son anda kurtarıldı. Kazaya karışan diğer araçta bulunan 3’ü çocuk toplam 5 kişilik aile ise şans eseri kazayı hafif sıyrıklarla atlattı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber