Türkiye raporu için gözler Londra'da!

Ekonomi çevrelerine göre, Fitch'in Türkiye ile ilgili olumsuz bir açıklama yapmasını gerektirecek bir durum yok. Yine de olumsuz bir açıklama gelmesi 'sürpriz' sayılmıyor.

Türkiye raporu için gözler Londra'da!

Türkiye'de son zamanlarda piyasalar oldukça hareketli. Gözler merkez bankasının kararının ardından yarınki Fitch raporuna çevrildi. Fitch, son zamanlarda, söz konusu Türkiye olduğunda olumsuz raporlar yayınlamasıyla tanınıyor. Ekonomi çevreleri ise Fitch'in elinde olumsuz bir açıklama gerektirecek bir durum olmadığını belirtiyor.

'HERHANGİ BİR DONE YOK'

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, 2013 yılından bu yana içeriden ve dışarıdan birçok saldırıya maruz kalan Türkiye ekonomisinin pozitif büyüme sürecinin sürdüğünü, bu bağlamda Fitch’in elinde teorik olarak Türkiye’nin kredi notunun düşürülmesini gerektirecek herhangi bir done olmadığını söyledi.

Olpak, "Geçmişte bu gibi kuruluşların aldığı ve ekonomik verilerle bağdaşmayan bazı kararların Türkiye’nin uluslararası arenada itibarını zedelemeyi başaramadığını da gördük. Bu nedenle 27 Ocak’ta Fitch’in Türkiye’nin kredi notunu düşürmesi durumunda, bu kararı soğukkanlılıkla değerlendirmeliyiz.'' dedi.

'TL ÜZERİNDE BASKI YAPAR AMA...'

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi de, 2016’nın ilk üç çeyreğinde ortalama yüzde 2,2 büyüme oranıyla Türkiye'nin, başta AB ülkeleri olmak üzere birçok dünya ülkesini geride bıraktığını söyledi.

Büyükekşi, 2017'nin, geçen yıl yaşanan olumsuz gelişmelerin tersine hem büyüme hem de ihracatta çok daha iyi bir yıl olacağını beklediklerini söyledi.

Büyükekşi; S&P ve Moody’s raporlarının Türkiye’den kısmi sermaye çıkışları yaşandığını, bu sermaye çıkışlarının döviz kurları üzerinde yukarı yönlü baskı uyguladığını belirtti. Fitch'in olumsuz kararının TL üzerinde baskı oluşturabileceğini ifade eden Büyükekşi ''Fakat her ne olursa olsun Türkiye daha fazla üretmeye, daha fazla ihracat yapmaya devam edecektir.'' dedi.

'YATIRIMCI SADECE FITCH GÖZLÜĞÜYLE BAKMAZ'

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, Fitch’i, reel sektörün yatırıma bakışını doğru analiz etmeye davet ettiğini belirterek, "Fitch’in de, S&P’nin de, Moody’s’in de özel sektörün beklentilerini objektif şekilde yatırım notu hesaplarına kattığına inanmıyorum." dedi.

Çağlar, Fitch'in, alacağı yeni kararda Moody’s ve S&P'nin peşinden gitmeyeceğini, Türkiye’nin kredi notunu düşürmeyeceğini umduğunu ifade ederek, "Reel yatırımcı bir ekonomiye tek başına Fitch’in gözlüğüyle bakmayacaktır. Türkiye, yatırım için hala cezbedici teklifler sunan bir ülkedir. Temenni ediyorum ki Fitch ekonomide gerçek resmi bırakıp yanlış algıyla hareket etmez." diye konuştu.

FITCH YETKİLİSİNİN AÇIKLAMASI

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Mustafa Koca ise Fitch’ten bir yetkilinin geçen günlerde yüksek ihtimalle notun düşürüleceğini ifade etmesiyle ilgili olarak, Fitch'in objektifliğini kaybettiğini ve açıklamanın adeta bir kara propaganda anlamına geldiğini söyledi.

Koca, Fitch'in taraflı davrandığını önceden bir kez daha ilan ettiğini belirterek, "Bu kuruluşların analizlerinin genellikle subjektif boyutları var. Yatırımcı her zaman onları tam olarak dikkate almıyor. Ülkenin gelecek projeksiyonları onların işaret ettiği gibi olmayabiliyor. Bu açılardan not düşürülse bile çok yüksek bir etkisi olacağını düşünmüyorum." dedi.

Arı kovanı yüklü kamyonetle tır çarpıştŞanlıurfa'nın Siverek ilçesinde tır ile arı kovanı yüklü kamyonetin çarpışması sonucu 1 kişi yaralanırken, yola saçılan arı kovanları özel kıyafetli görevlilerce kaldırıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber