Geri Dön

Türkiye savunmada makası kapatıyor

Türkiye’nin savunma sektöründe yaptığı ithalat gerilerken ihracatının ise hızla yükseldiğini ifade eden Savunma Sanayii Başkanı Demir, “Dış ticaret makası kapanıyor, 2023 hedefi için sıkı çalışmalıyız” dedi

Türkiye savunmada makası kapatıyor

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türkiye’nin savunma sanayii ihracatında dünyadaki payı artarken ithalattaki payının gerilediğini, makasın ihracat lehine kapandığını söyledi. Savunma ve Havacılık Sanayiinde Küresel Stratejiler Konferansı başladı. Sektörün 2023 hedeflerine ulaşmada yol haritasının oluşturulmasının amaçlandığı konferansta konuşan İsmail Demir, 2000’lerin başında Türkiye’nin dünya savunma ithalatı sıralamasında 30’lu sıralardayken şimdi 14’e gerilediğini, ihracatta da sekizinci sıradan 13’üncülüğe yükseldiğini anlattı. “İthalat liginde alt sıralara inmemiz” sevindirici diyen Demir, ihracatta ise daha üst sıralara çıkmanın gerekliliğine işaret etti.

Türkiye savunmada makası kapatıyor‘Oyunu değiştirelim’

2023 hedefleri ilk ilan edildiğinde savunma ihracatı için bu rakamın 25 milyar dolar olarak belirlendiğini, daha sonra 10.2 milyar dolara revize edildiğini hatırlatan Demir, halen 2 milyar doların biraz üzerinde olan ihracatın bu gidişle 2023’te 4 milyar dolarda kalacağını sunumunda ifade etti.

Demir, “Oyunu değiştirici yeni yöntemler bulmamız gerek. Şu andaki gidişatı değiştirecek bir ivme gerekiyor” dedi.

Demir, konferanstan önce sektördeki şirketler arasında yaptıkları araştırmada şirketlerin ihracatın önündeki engeller arasında dış politikayı da saydıklarını belirterek savunmadaki en büyük ithalatçıların arasında Suudi Arabistan ve Mısır gibi Türkiye’nin ilişkilerinin çok sıcak olmadığı ülkelerin de bulunduğunu kaydetti. Bununla birlikte bunun ihracata engel olmadığını belirten Demir, “Şirketler milli politikaya ters düşmemek kaydıyla bu pazarlarda faaliyet gösterebilir” dedi.

Türkiye’nin bu alandaki potansiyel pazarlarının Güney Doğu Asya, Orta ve Güney Amerika ve Afrika olduğunu kaydeden Demir, teknoloji transferi konusundaki yaklaşım farkının bu pazarlardan pay almada önemli olacağını ifade etti. Türkiye’ye gelen yabancı firmaların yıllarca teknoloji transferi yapıyor gibi yaptıklarını, arkadan dolandıklarını anlatan Demir, Türk firmalarının böyle çalışmadıklarını anlattıkları ölçüde başarılı olacaklarını vurguladı.

Türkiye savunmada makası kapatıyorKilosu 47 dolar

Savunma ve Havacılık Sanayii İhracatçılar Birliği Başkanı Latif Aral Aliş de savunmanın ihracatını en çok artıran sektör olduğunu, Türkiye’de ortalama kilogram başına ihracat 1.30 dolar iken sektörde bu rakamın 47 dolar düzeyinde olduğunu, üstelik bu seviyeye 17 dolarlardan yükseldiğini anlattı.

Küçük Aselsanlarımız Roketsanlarımız olsun

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, 10.2 milyar dolarlık 2023 ihracat hedefine ulaşmada küçük şirketlerin büyüyüp bir üst lige çıkabilmesinin ve ofset (yerlilik payı) anlaşmalarının belirleyici olacağını vurguladı. 10.2 milyar dolarlık hedefin hesabının bu konferansa katılan şirketlerden sorulacağını ifade eden Aydın, “Ana tedarikçiler işlerini aşağıdakilere delege ederek onları yetiştirmeli, küçük Aselsanlar, küçük Roketsanlar çıkartmalıyız. 1996’da uçak alım anlaşmasına yüzde 52 ofset şartı konuldu, TAI’nin bugünkü düzeyine ulaşmasında bunun büyük etkisi oldu. Şu anda anlaşmalarda bu şartın bulunmaması eksiklik. Bu politikayı üretebilirsek ihracatı üçe beşe katlamak işten değil” dedi.

Umuttan daha fazlasını istiyoruz

 Aselsan Genel Müdür Yardımcısı Osman Devrim Fidancı, dünyanın her yerindeki yaşam kalitesini artırma amacıyla hareket ettiklerini, bu doğrultuda ‘sivil ürünleri’ de yelpazelerine eklemek üzere olduklarını anlattı. Aselsan’ın dünyadaki en büyük savunma şirketleri arasında 2015’te 62’nci sıradayken bu yıl 52’nciliğe yükseldiğini kaydeden Fidancı, geçen yıl 220 milyon dolar seviyesinde olan ihracatın bu yıl yüzde 50’yi aşkın performansla 330 milyon dolara yükseleceğini söyledi. Fidancı şöyle konuştu:

“Kazanç yolu oluşturmadığımız hiçbir fırsata teklif vermiyoruz. Bu yıl çok sayıda teklif vermeme kararı aldık. Bu nedenle eleştirildik. Ama umut etmek bir strateji değil. Biz umuttan fazlasını istiyoruz. Bir ihale ile karşılaşınca bütçesi yerine konmuş mu, ona bakıyoruz. Bu yaklaşım Aselsan’ı ilk 20 ligine taşıyacak.”

 

Birlikte yaşadığı kadını öldürdü!Çanakkale'nin Bayramiç ilesinde evli olan Nuri E. (32), imam nikahlı ikinci eşi Şerife Beceren'i (26) av tüfeğiyle vurarak öldürdü. Gözaltına alınan Eroğlu, ilk ifadesinde, sabah ava gitmek için tüfeğini kontrol ederken kazayla ateş aldığını ileri sürdü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber