Geri Dön

Türkiye'ye gelen 4 turistten biri Alman veya Rus

Yılın ilk yarısında Türkiye'ye gelen her 4 turisten biri Alman veya Rus oldu.

Türkiye'ye gelen 4 turistten biri Alman veya Rus

AA muhabirinin Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerinden yaptığı derlemeye göre, bu yılın ilk yarısında (Ocak-Haziran) Türkiye'yi toplam 16 milyon 995 bin 39 kişi ziyaret etti. Bu rakamın 2 milyon 445 bin 398'ini yurt dışında ikamen eden Türk vatandaşları, 14 milyon 549 bin 641'ini de yabancı turistler oluşturdu.

Ocak-Haziran döneminde Türkiye'ye gelen 14 milyon 549 bin 641 yabancı turist arasında Almanlar 1 milyon 989 bin 620 kişi ile ilk sırayı, Ruslar da 1 milyon 695 bin 151 kişi ile ikinci sırayı aldı. Bu veriler Türkiye'ye gelen her 4 turisten yaklaşık olarak birinin Alman veya Rus olduğunu ortaya koydu. Bir karşılaştırma yapılırsa Alman ve Rus turist toplamı Antalya'da yaşayan 2 milyon 92 bin 537 kişiyi aşarken, 4 milyon kişilik İzmir nüfusuna da yaklaşıyor. Bir diğer deyişle de Kilis, Karabük, Yalova, Iğdır, Ardahan, Bartın, Bayburt, Tunceli, Sinop, Nevşehir, Kırşehir, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane'nin toplam 3 milyon 434 bin 552 olan nüfusundan daha fazla Alman ve Rus yurdu ziyaret etti.

İki kişiden biri de Avrupa'dan geliyor

6 aylık verilere göre Türkiye'ye en çok turist gönderen ülkeler sıralamasında Almanya ve Rusya Federasyonu'nu, İngiltere, Bulgaristan, Gürcistan ve İran takip etti. Türkiye, Avrupa ülkelerinin yanı sıra Cezayir, Fas, Libya, Tunus, Güney Afrika, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kuveyt, Yemen, Bangladeş, Çin Halk Cumhuriyeti, Hindistan, Singapur, Tayland, Ekvator, Kenya, Avustaralya, Kolombiya gibi dünyanın değişik ülkelerinden, farklı kültürlerden ziyaretçi çekti.

İç savaşın yaşandığı Suriye'den bu yılın ilk yarısında Türkiye'ye gelen ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 133,5 artış gösterdi. Ocak-Haziran döneminde Suriye'den Türkiye'ye 663 bin 772 kişi geldi. Suriye'den geçen yılın ilk yarısında 284 bin 251 kişi gelmişti. 2012 yılının ilk yarısı ile kıyaslandığında bu yılın Ocak-Haziran döneminde Tayland'dan gelen turist sayısı yüzde 124,1, Kolombiya'dan gelen turist sayısı yüzde 79,7, Arjantin'den gelen turis sayısı yüzde 78, İsrail'den gelen turist sayısı yüzde 80,3, Okyanusya'dan (Avustralya, Yeni Zelanda...vs) gelen turist yüzde 59,4, Bangladeş'ten gelen turist yüzde 51, Lüksemburg'dan gelen turist sayısı yüzde 50 arttı.

Söz konusu dönemde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'den gelen ziyaretçisi sayısında yüzde 37,40, Polonya'dan gelen ziyaretçi sayısı yüzde 4,65, İran'dan gelen turist sayısı da yüzde 4,39 azaldı. Ocak-Haziran döneminde Türkiye'ye gelen her iki yabancıdan biri de Avrupa'dan geldi. İlk yarıda Avrupa'dan toplam 7 milyon 538 bin 374 kişi geldi.

SpaceX "acil durum kaçış sistemi"ni başarıyla test ettiAmerikan roket ve uzay mekiği üreticisi SpaceX'te, acil durumlarda astronotların güvenli bir şekilde görev iptali yapabilmelerine olanak sağlayacak kaçış sisteminin testi başarıyla sonuçlandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber