Türklerin Avrupa ekonomisine 80 milyar euro’luk katkısı var

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Türkiye’nin Avrupa’nın en büyük 6’ncı ekonomisi olduğuna dikkat çekerek Türklerin Avrupa ekonomisine 80 milyar euro’luk katkı sağladığını ve AB’ye dinamizm kattıklarını söyledi

Türklerin Avrupa ekonomisine 80 milyar euro’luk katkısı var

Avrupa Türk İşadamları ve Sanayicileri Derneği’nin (ATİAD) bu yıl Almanya’nın Düsseldorf şehrinde üçüncüsünü düzenlendiği Almanya Türk Ekonomi Günü toplantısısında konuşan İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Avrupalı Türklerin Almanya’yı yeniden inşa ettiğini, Avrupa genelinde ise yılda 80 milyar euro katkı yaparak AB ekonomisine dinamizm getirdiklerini söyledi.
Almanya’da bulunan iş insanlarının bir araya geldiği toplantının ana konuşmacısı olan Bali Almanya’da yaşayan Türk vatandaşlarının Almanya ekonomisine katkılarına değindi.
Bali, başta işçi olarak yerleşen Türk vatandaşlarının bugün işadamı, girişimci, sanatçı, politikacı, sporcu olarak Almanya’nın kalkınmasında rol oynadığını söyledi. Avrupalı Türklerin AB Gayri Safi Yurtiçi Hasılasına katkılarının 80 milyar euro’nun üzerinde olduğunu belirten Bali, Türk vatandaşların yalnızca Almanya değil tüm Avrupa’nın kalkınmasında etkin olduğunu kaydetti.

‘Türkiye olumlu ayrışıyor’
Euro kriziyle ilgili değerlendirmelerde bulunan İş Bankası Genel Müdürü Bali, gerek global ölçekte gerekse ülke ekonomileri bazında enteresan bir dönemden geçildiğini belirterek euro alanındaki yüksek kamu borçlarıyla ilgili endişelerin piyasa ve likidite riski yanında finansman ve ticaret kanalıyla da hemen her ülkede etkilerini göstermekte olduğunu söyledi.
Adnan Bali, bu dalgalı konjonktürde, ekonomik büyüme dinamiğinin de Batı’nın gelişmiş ülkelerinden Doğu’nun gelişmekte olan ülkelerine kaydığını gözlemlediklerini ifade etti. Türkiye’nin bölgesinde yükselen yıldızlardan biri olduğuna dikkat çeken Bali, “Geniş iç pazar, genç ve üretken nüfus, yüksek büyüme potansiyeli, iyi eğitilmiş işgücü, dinamik iş dünyası ve son yıllardaki sağlam ekonomik göstergeleriyle Türkiye olumlu ayrışan bir ülkedir. Temiz enerji kaynakları gibi olumlu özellikler sayesinde Türkiye’deki gelişim dinamiği oldukça yüksektir. Türkiye, söz konusu verilerin de gösterdiği üzere “yükselen ekonomi”ler içinde özel bir konuma gelmiştir. Türkiye AB üyesi ülkelerle kıyaslandığında 6. büyük ekonomi, dünyanın ise 16. büyük ekonomisi durumuna gelmiştir” dedi.

‘Reel sektörü finanse etmek görevimiz’
İş Bankası Genel Müdürü Bali, belirsizliği çok olan bir ortamda, iş hacmindeki artış, yurtiçi ve yurtdışı hizmet ağının genişletilmesi ve kârlılık bakımından başarılı bir yıl geçirdiklerini belirterek, aktif büyüklük, kredi ve öz kaynaklar bakımından Türkiye’nin en büyük bankası konumuna geldiklerini söyledi.
Adnan Bali şöyle konuştu: “Bu başarıyı konjonktür nereye giderse gitsin, koşullar ne kadar zorlaşırsa zorlaşsın o koşulların içerisinde de taahhüdümüzü koruyacak, iş yapma tarzımızı değiştirmeyecek biçimde, müşterilerimizi şaşırtmayacak şekilde istikrarlı çalışma anlayışımız sayesinde elde ettik.”
İş Bankası’nın kuruluşundan itibaren reel sektörü desteklemek amacıyla yurtiçi ve yurtdışında faaliyetlerini sürdürdüğünü hatırlatan Bali, “İş Bankası kuruluşundan itibaren reel sektörü desteklemek için var olmuştur. Faaliyetlerinin odağında reel sektörün finansmanı olmuş, bu alanda yoğunlaşmayı kendisine milli bir görev addetmiştir” dedi.

İşbank GmbH 1 milyar euro büyüklüğü aştı
Adnan Bali, bankanın % 100 iştiraki olan İşbank GmbH’nin 1 milyar euro’yu aşan aktif büyüklüğüyle ve Frankfurt’taki merkezinin yanı sıra 12 şubesiyle Almanya’nın en büyük kentlerinde ve Zürih, Amsterdam, Paris ve Sofya şubeleri olmak üzere toplam 16 şubesiyle 5 farklı ülkede hizmet verdiğini bildirdi. Bali, “İşbank GmbH devam eden yatırım ve büyüme stratejileri ile Türklere hizmet veren bir bankanın yanısıra Almanya’nın her kesimine hizmet eden bir banka olma yolunda”
dedi.

Mahalleyi karıştıran olay! Ekipler alarma geçtiBursa’da bir temizlik şirketinin hurdacının foseptiğinden aldığı atığı mahallenin rögarına boşaltması ve tepkimeyle bunun sokağa yayılması vatandaşları isyan ettirdi. Kötü bir koku da mahalleyi kaplayınca polis olay yerini karantina altına aldı. AFAD ekiplerinin numune aldığı olayda, çevrede bulunan bazı vatandaşlar evlerinden tahliye edildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber