Geri Dön

Tuzla’ya Cadde yaptı mağazalar şatışa çıktı

Tuzla’da 4 bin 979 konut, sağlık ve eğitim merkezleri ile ofis binalarından oluşan Evora İstanbul projesini hayata geçiren Teknik Yapı, projedeki ticari üniteleri açık arttırma ile satışa çıkarıyor

Tuzla’ya Cadde yaptı mağazalar şatışa çıktı

Yaklaşık 850 bin metrekarelik inşaat alanıyla İstanbul’un en büyük konut projesi olan Evora İstanbul’daki ticari ünitelerin ikinci etabı olan Etabı Evora Cadde satışa çıkıyor. Evora Cadde’de yer alan ticari üniteler, Emlak Konut GYO’nun Ataşehir’deki Genel Müdürlüğü’nde gerçekleştirilecek açık artırma yoluyla satışa sunulacak.
Ticari birimlerin satışına yönelik açık artırmanın 12 Aralık 2013 Perşembe günü Saat 15.00’de yapılacağı bilgisini veren Teknik Yapı Holding Başkanı Nazmi Durbakayım, ihaleye büyüklükleri 64 ile 5 bin 765 metrekare arasında değişen 32 bağımsız ticari ünitenin sunulacağını belirtti.

Beklenti 100 milyon TL
Nazmi Durbakayım, ihaleye çıkan ticari ünitelerin muhammen bedelinin 70,8 milyon lira olduğunu vurgulayarak, “Açık arttırmada bu rakamın yükselmesini bekliyoruz. Toplamda 100 milyon liralık bir beklentimiz var” dedi.
Projenin değişmez parçası olan ticari ünitelerin sosyal ve temel ihtiyaçlara cevap verecek farklı ihtiyaçlar için tasarlandığını ifade eden Nazmi Durbakayım, “Ticari ünitelerinin çoğunun önünde kendine ait kullanım alanı yer alıyor. Konutlarda olduğu gibi ticari üniteleri de gün ışığı ile buluşturmak için söz konusu alanları 6 ile 1.314 metrekare arasında farklı büyüklükte tasarladık.
Hatta bazı ticari ünitelerin büyüklüğüne göre özel kapalı otopark alanı projelendirdik” diye konuştu. Nazmi Durbakayım Evora İstanbul’un merkezinde yer alan 32 adet ticari ünitenin muhammen bedelinin 400 bin ile 17 milyon 900 lira arasında değiştiğini ve satışlarda peşin veya taksit seçeneklerinin yer aldığını kaydetti.

Polİklİnİk de olacak
Nazmi Durbakayım, Evora Cadde’de ihaleye çıkacak ticari birimlerin süpermarket, restoran, kafeterya, banka şubesi ve birçok ticari amaca yönelik bağımsız ünitelerden oluştuğunu ifade ederek, 2.354 metrekare kapalı kullanım alanı olan ve süpermarket için ayrılan ünitenin dikkat çektiğini ve 5 bin 765 metrekarelik kullanım alanı olan birimin de poliklinik olarak ihaleye çıkacağını kaydetti.

Yeni projeler geliyor
2014 yılında butik ve orta ölçekli birkaç projeye başlayacaklarını açıklayan Nazmi Durbakayım, “Bağdat Caddesi’nde 5 tane apartman, Suadiye’de orta ölçekli konut projesi, Fikirtepe’de 4 adada 4 farklı proje ve Halkalı’da bin konut üreteceğiz” dedi. Tüm bunların yanında 20’ye yakın proje hakkında da inceleme çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Durbakayım, şu an için gündemlerindeki en önemli projenin Evora İstanbul olduğunu aktardı.

Yüzde 100 değer kazandı
Geçen yıl Evora İstanbul projesinde yer alan ticari ünitelerin ilk etabında 23 ticari ünite ihaleye çıkarken 19’u, yerli ve yabancı kurumsal yatırımcılar metrekare birim fiyatı 4.375 ile 6.988 lira arasında değişen rakamlardan alıcı buldu. Aradan geçen zamanda bu ticari ünitelerin fiyatlarıysa yüzde 100 oranında değer kazandı.

20 bin kişilik şehir kuruyor
İki yıl önce satışa çıkan ve Mayıs 2014’te teslimlerin başlayacağı Evora İstanbul’un yüzde 67’si satıldı. Yüzde 35 prim yapan projenin kaba inşaatı ve ince işlerinin yüzde 50’sini bitti. 300 dönüm arazide inşa edilen ve 45 dönümü yeşil alan olarak planlanan projede 5 bin 78 bağımsız bölüm bulunuyor. 20 bin kişinin yaşaması planlanan projede poliklinik ve okul gibi alanlar da yer alacak. 99 farklı ticaret hane de cadde alışveriş merkezi konseptinde 78 farklı bloğun alt katlarında sıralanacak.

Türkiye konut fiyatının en fazla arttığı 6. ülke

IMF Finance and Development Magazine’de yayınlanan bir makalede küresel konut fiyatlarının yavaş yavaş yükselmekte olduğu belirtildi. Makalede, “Konut piyasası toparlanıyor, fakat birçok ülkede gayrimenkul hâlâ aşırı değerli” denildi. Türkiye’nin Hong-Kong, Ukrayna, Filipinler, Yeni Zelanda ve Kolombiya’dan sonra konut fiyatlarının en fazla arttığı ülke olduğu bildirildi.
Makalede, 2013’ün ikinci çeyreği itibarıyla konut fiyatlarında yıllık artış sıralamasında Hong Kong yüzde 15 ile ilk sırada yer aldı. Ukrayna yüzde 12, Filipinler ise yüzde 10 ile üçüncü sırada yer aldı. Bu ülkeleri Yeni Zelanda yüzde 9, Kolombiya yüzde 9, Türkiye yüzde 8.5 izledi. Türkiye’nin konut fiyat yükselişinde geride bıraktığı ülkeler arasında, Brezilya, İsrail, İsviçre ABD, Hindistan, Almanya, Çin, Norveç, Lüksemburg, İsveç bulunuyor.

Macaristan birinci
Konut fiyatları yüzde 11 ile en fazla Macaristan, yüzde 10.5 ile Hollanda, yüzde 10.1 ile Yunanistan’da düştü. Buna göre küresel olarak konut fiyatları şu anda 2007’deki zirvenin yüzde 8 altında, 2006’daki düzeyinde bulunuyor.
Makale ‘çatı’ biçiminde bir grafikle de süslendi. Buna göre, 51 ülkenin basit ortalamasından oluşturulan, 2000 yılının 100 kabul edildiği IMF Küresel Konut Fiyatı Endeksi, 2008 krizi sonrası ‘çatının eğik kısmından’ aşağı inerken yön değiştirdi ve hafif yükselişe geçti. Konut endeksi şu anda 127’de bulunuyor.

Kanada ortalamanın üstünde
Küresel konut fiyatlarında 2013’ün ikinci çeyreğinde, 2012 başından birbirini izleyen altıncı artış kaydedildi. IMF Konut Fiyatları Endeksi 51 gelişmiş ve yükselen ülkenin 31’inde yükselmiş oldu. Çatıdan düşüşün durduğu 2009’un ikinci çeyreğinde ise 9 ülkede artış kaydedilmişti. Birçok OECD ülkesinde konut fiyatlarının kiralara oranı, tarihi ortalamanın üzerinde ve bu gelecekteki fiyat düzeltmeleri için bir ortam açıyor. Örneğin konut fiyatı-kira oranında, tarihi ortalamadan en yüksek sapma oranı Kanada’da ve ortalamanın yüzde 85 yukarısında.

‘Tüketici yeniden balkona çıkıyor’

İmara ilişkin yönetmelikleri ve kanun çalışmalarını değerlendiren Başarır İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Alptekin Başarır, yeni düzenlemelerle tüketicinin yeniden balkon keyfi yaşamaya başlayacağını söyledi.
Yakın geçmişte belediyelerin ve yönetmeliklerin değişmesiyle balkonlar emsalin içine alındığını, bu nedenle sektörde yalancı balkon da denilen Fransız balkonların yapılmasının gündeme geldiğini anlatan Başarır, düzenleme gereğince, bir apartmanın her katının yüzde 20’sinin emsalden yani izne tabi inşaat alanından düşüldüğünü, bunun içinden asansör ve merdiven boşluğu çıkarılıp kalanın dairelere dağıtılmasına izin verildiğini anlattı.
Balkonların alıcı açısından her zaman tercih nedeni olduğunu savunan Başarır, “Artık tabi ki herkes balkonunu yapacak. Ama eski tip yönetmelikte bu balkonlar emsalin içinde sayılıyordur. Onun için de insanlar doğal olarak, alandan kazanmak için odayı tercih ediyordu. Balkondan vazgeçiyorlardı. Zaten bir nesil balkonsuz büyüdü. Bundan sonraki nesiller yine balkon kültürünü yasamış olacak” dedi.

iTower’da ofis teslimleri başladı

Gayrimenkul sektörünün iki önemli ismi FerYapı ve Sinpaş GYO’nun yatırımcıları Türkiye’nin ilk küçük metrekareli nitelikli ofis konseptiyle tanıştıran iTower Bomonti projesinde kiralamalar devam ediyor.
Yaşamın başladığı projede 60 metrekareden 800 metrekareye varan ofisler bulunuyor. E5 Karayolu’ndan görülebilen iTower, Beşiktaş’ı TEM Otoyolu’na bağlayan iki tünelin tam ortasında ve Bomonti Tüneli’nin tam çıkışında yer alıyor. İstanbul’un en önemli iş, alışveriş ve eğlence merkezlerine yakınlığının yanı sıra Nişantaşı, Mecidiyeköy ve Taksim’e de sadece 5 dakika mesafede konumlanan iTower’da ayrıca çalışanlar için toplu ulaşım noktalarına servis hizmeti de bulunuyor.

‘Harcadığın kadar öde’
İş yeri sakinleri ve konuklar, valet parking, karşılama ve yönlendirme hizmetleriyle konforu, iTower’a adım attıkları anda yaşamaya başlıyor. En son teknolojik donanıma sahip toplantı odaları, VIP Lounge’ları ve özel catering hizmeti sunan yemek salonları bulunan proje kat bahçeleri, fitness ve hobi odalarıyla da çalışanlara keyifli bir mola imkânı sunuluyor. iTower’da uygulanan Back-Up Concierge hizmeti, pek çok alanda 24 saat ücretsiz servis veriyor.
Tago Mimarlık tarafından hayata geçirilen iTower sakinleri ister çiçek gönderebiliyor ister acil bir evrakı elden ulaştırabiliyor, hatta misafirlerini havalimanından özel araçla aldırabiliyor.
iTower Bomonti akıllı ve ekonomik çözümler sunan harcadığın kadar öde sistemiyle yönetim giderlerini de en aza indiriyor.

Batışehir’de 10 bin TL’lik Cem Ceminay indirimi

EgeYapı Group’un Bağcılar’da hayata geçirdiği Batışehir projesinin yeni reklam yüzü Cem Ceminay, Facebook üzerinden sorduğu soruları doğru yanıtlayanlara 10 bin TL indirim kazandırıyor. Kullanıcılar Ceminay’ın Batışehir projesine ilişkin sorduğu sekiz soruya doğru cevap verdikleri takdirde indirim fırsatı yakalayacaklar.
Yaklaşık 700 milyon TL’lik yatırımla 818 bin metrekarelik inşaat alanına sahip Batışehir’de, toplam 3 bin 305 adet konut yer alacak. Proje kapsamında konutların yanı sıra otel – rezidans ve ofislerin yer alacağı Batışehir Premium ile çok sayıda önemli markanın da bulunacağı bir açık hava çarşısı bulunacak.

‘Emlak sektöründe balon kolay oluşmaz’

CNR Expo’da düzenlenecek ‘Emlak 2013-Konut, İşyeri Satın alma, Kiralama ve Finansmanı Fuarı’ bilgilendirme toplantısında konuşan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Başkan Yardımcısı Ahmet Şahin, “Rakamsal bazda konut balonu endişesi oluşabilir. Bazı yerel belediyelerde gerçek reel değerinin üzerinde emlak beyan değerleri ortaya çıkıyor. Bu konu irdelenmesi gereken bir konudur ama Türkiye’de emlak balonu kolay oluşacak bir şey değil. Çünkü finans sektörü sağlam çalışıyor” dedi.
Şahin, Türkiye’nin konut üretimini her yıl artırarak devam ettirmesi gerektiğini anlatarak, TOKİ’nin 2023 yılına kadar üretim hedefinin 1 milyon konut olduğunu ifade etti.

‘Kentlerin envanterini çıkarıp akıllandıracağız’

Bu sene ikincisi düzenlenen Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi’nde SAMPAŞ İcra Kurulu Başkanı Şekip Karakaya akıllı kentlerin temel kavramının akıllanmak olduğunu belirterek, “İşe kentlerin envanterini çıkarılarak başlanmalı” dedi.
Karakaya, şehirli nüfusun Türkiye’de olduğu gibi tüm dünyada da hızlı bir şekilde arttığına işaret ederek, “Bugün Türkiye, akıllı kent sistemleri için geliştirdiği uygulamalar ile Avrupa ülkelerinin de önünde yer alıyor. Ancak önemli olan akıllanma iradesi. Bir kenti yönetmek için öncelikle o kenti tanımak, akıllanma iradesini yaratabilmek için SAMPAŞ olarak işe önce kentleri envanterize ederek başladık” dedi.

Elit Royal Plus projesi yalıtımda ‘sınırı aştı’

Ankara’da hayata geçirilen Elit Royal Residence, ısı yalıtımında fark yaratıyor. Enerji Bakanlığı’nın illere göre düzenlediği mantolama sınırı Ankara için en az 4 santimetre olarak belirlenirken Elit Royal Residence, konut sahibi olacaklar için ısı yalıtım sınırını yukarıya çekti.
Elit Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mert Yıldızhan, Elit Royal Residence projesinde kullandıkları mantolama kalınlığının 6 santimetrelik taş yününe ilave olarak 20 santimetrelik gaz beton ile dış duvarlar yapılarak ekstra yalıtım sağlandığını ifade etti.
17 katlı Elit Royal Residence projesinde toplam 35 daire ve projeye değer katacak 5 adet mağaza bulunuyor. Projede teslimler Mayıs 2014 olarak bildirildi.

Ölümden döndü! Kendinden çok arabasını düşündüİstanbul Sarıyer’de karşı yöne geçen otomobil, iki araca çarpıp refüje çıktı. Sıkıştığı yerden itfaiye ve vatandaşlarca kurtarılan sürücü, hastaneye götürülürken, arkadaşlarına 'arabanın başında durun' diye seslendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber