Ucuz et ‘hafta sonu’ her yerde bulunacak

Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) temini ile 2 markette satışa sunulan “ucuz et” bu hafta sonundan itibaren tüm Türkiye’de ulaşılabilir olacak. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın talimatıyla ESK’nın markette ucuz et satılmasına yönelik karkas et temini 1 Kasım itibarıyla başladı.

Ucuz et ‘hafta sonu’ her yerde bulunacak

ESK ihalesiyle 81 ilde şubesi olan ve satış noktalarının tamamında satışı taahhüt eden A101 ve BİM ile sözleşme imzalandı.

10 bin tona çıkabilir

Vatandaşlar KDV dahil kıymanın kilogramının 29 lira ve kuşbaşının kilogramının 31 liradan satışını olumlu karşıladı.

Etlerin söz konusu market raflarında bulunamamasıyla ilgili sorulara Bakan Fakıbaba yanıt verdi. Fakıbaba, etlerin ESK tarafından firmalara verilmeye başlandığını, uygulama için aylık 6 bin tonluk miktar belirlediklerini, etlerin raflarda erken tükenmesinin normal olduğunu söyledi.

Amacın piyasa aktörleri ile rekabet etmek olmadığının altını çizen Fakıbaba, hedeflerinin dar gelirli vatandaşlar ile ucuz eti buluşturmak olduğunu vurguladı. Fakıbaba, piyasa oturuncaya kadar söz konusu uygulamanın devam edeceğini belirterek, gerekirse belirlenen 6 bin tonluk miktarın 10 bin tona çıkabileceğini bildirdi. A101 CEO’su Erhan Bostan ise AA’ya, “Anlaşma yeni imzalandı, İstanbul’dan başlayarak Türkiye’ye yayıldı. Bu hafta sonu tüm marketlerimizde düzenli bulunur hale gelecek” dedi.

Korku dolu anlar! 2 çocuğuyla yola savrulduAntalya'nın Alanya ilçesinde, sürücüsünün kontrolünden çıkan otomobil, takla attı. Kazada otomobili kullanan anne ve 2 çocuğu ile yanlarında bulunan 1 kişi, yola savrularak, yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber