Uganda’da goril gözleyin İstanbul’u yazarlarla gezin

Turizm denince artık akla deniz, kum, güneş ile kar tatilinden fazlası geliyor. Kültür turu meraklıları, Uganda dağ gorillerini yerinde görmekten sokakları yazarlarla arşınlamaya kadar farklı rotaların peşinde...

Uganda’da goril gözleyin İstanbul’u yazarlarla gezin

Eskinin klasik kültür turları artık yerini çok farklı rotalara bırakıyor. Sibirya steplerini ve şamanların yaşamını deneyimlemekten, trenle İran, Uganda’da gorilleri görmeye, Viyana Filarmoni orkestrasını dinlemeye, yazarlarla edebiyat turları, aslan sütüyle akşam sefası, zeytinyağının izinde Türkiye...
Bu ve benzeri isimlerle sunulan yeni nesil kültür turlarına gösterilen talep artıyor. Bu alanda da girişimciliğe soyunan bir isim Atilla Tuna. 28 yıllık rehberlik deneyimini kurduğu Antonina Turizm’de gösteriyor. Rehberlikten yerleşik yaşama geçmek isterken kendi işini kurmaya karar vermiş.
Tuna, Üsküp doğumlu. O gezi kültürünü ailesinden almış. Küçükken karavanla birçok ülke ve bölgeyi görme fırsatı yakalamış. Çocukluğundan itibaren seyahat adeta genlerine işlemiş. Sanat Tarihi eğitimi görürken ise, turist rehberliğine başlamış. O gün bugündür rehberlik yapıyor.

İlginç deneyimler sunuyor
1997’de ise Antonina Turizm’i kurdu. Atilla Tuna, şunları anlattı: “130 farklı güzergaha kültür turu yapabiliyoruz. Hitit mutfağı, Zeytinyağının İzinde Türkiye turlarımız var. Deniz fenerleri, edebiyat, ehl-i keyf, arkeoloji ve kahve turları. Yazar Ahmet Ümit’le kitabının geçtiği mekanlara yolculuk. Yazar Mario Levi’yle pandispanya yapımı. Türkiye-İran Treni’ni var. Transsibirya Ekspresi, Uganda’da goril turu, Viyana Filarmoni orkestrası turu, Papua Yeni Gine gibi ilginç alternatifler sunuyoruz.”

‘Farklılık arayışı var’
Atilla Tuna, Türkiye’de yılda yurtdışı kültür turlarına 100 bin, yurtiçinde ise 300 bin kişinin katıldığı tahmininde bulunarak, tur fiyatlarının da 700 Euro’dan başlayarak 14 bin Euro’ya kadar çıktığını aktardı. Klasik destinasyonlar olan Roma, Paris, Amsterdam’ın her zaman iyi sattığını dile getiren Tuna, şunları dile getirdi: “Buraları gören insanlar farklı destinasyon arayışına giriyor. Farklı deneyimler yaşamak istiyorlar. Dünyada pek çok kültür ve ülke var. Bunların hepsi keşfedilmeyi bekliyor. Önceden özellikle Avrupa seyahatlerinde kültürel geziden önce alışveriş yapılırdı. Şimdi Louvre müzesindeki bir sergiye daha çok ilgi gösteriliyor. Artık ülkemizde kültür sanat ve tasarıma çok değer veren bir kitle var. Klasik destinasyonlardan çok artık farklı deneyim yaşamak isteyenler çoğunluğu oluşturuyor.”

Şoför otobüse tutunan çocuğa böyle şiddet uyguladıAntalya’da şehir içi yolcu otobüsü şoförü, araca tutunduğu gerekçesiyle bir çocuğu dövdü. Olay anı bir iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber