Uluslararası sigorta devi AIG bir ‘hayat öpücüğü’ bekliyor

ABD’de yaşanan iflaslara sigorta devi AIG’nin eklenmesinden endişe ediliyor. Amerikan Merkez Bankası FED’e yapılan baskılar sonucunda şirketin kurtarılması için özel bankaların da dahil alacağı bir borçlandırma pakedi üzerinde çalışılıyor

Uluslararası sigorta devi AIG bir ‘hayat öpücüğü’ bekliyor

ABD’de yaşanan finansal çalkantı şimdi de uluslararası sigorta devi American International Group’u (AIG) içine aldı. Önceki gün iflasını açıklayan yatırım bankası Lehman Brothers’tan sonra 1 trilyon 50 milyar dolarlık aktif değeri bulunan AIG de zor günler geçiriyor. Pek çok şirketin sigortası konumundaki AIG’nin batmasının, piyasaları, banka iflaslarından çok daha derin etkilemesinden endişe ediliyor.
Pazartesi günü New York Valisi David Paterson, FED’in New York Şube temsilcileri ve yatırım bankalarını AIG’nin durumu için acil toplantıya çağırdı. Dünyanın en zengin adamı olan Warren Buffett de AIG’yle ilgileniyordu ama birkaç saat içinde görüşmelerden çekildi. 

Kamu desteği de arandı
JP Morgan ve Goldman Sachs da AIG’ye beklenen desteği vermedi. AIG’ye FED’den “kamu fonu” aktarılmayacağının ortaya çıkması üzerine pazartesi akşamı Dow Jones’a bir saatte 100 puanlık satış geldi.
AIG’ye hiçbir özel şirketinin yardım etmeyeceğinin ortaya çıkması üzerine FED’in New York Şubesi, “köprü kredi kullanımı” seçeneğini yeniden değerlendirmeye aldı. ABD Hazinesi önceki gün yaptığı “kamu parası kullanmama” tavrının halen geçerli olduğunu söyledi. 

‘Sistemik risk yaratır’
AIG’nin eski CEO’su Maurice Greenberg şirketin batma ihtimalinin “sistemik risk” yaratacağını söyledi. Cumhuriyetçi Parti Başkan Adayı John McCain ise “AIG’nin ahlaki kusuru nedeniyle batmasına izin verilmesi gerektiğini” belirtti.

FED’e paket baskısı
Tüm bu gelişmelere karşın sigorta devinin girdiği krizden çıkması için New York Valisi ve yöneticilerin FED’e yaptığı baskı etkili oldu.
Bloomberg Ajansı’nın haberine göre, AIG’nin batmasının “sistemin tamamı için risk yaratacağına” ikna olan FED, özel bankaların da dahil olacağı bir “borçlandırma” pakedini değerlendirmeye aldı. The New York Times’ın haberine göre de acil yardımın 75 milyar doları bulması bekleniyor. 
Gün boyunca 1 milyar hissesi işlem gören AIG’nin hisseleri gün içinde yüzde 70 değer kaybettikten sonra kısmen toparlanarak 4.39 dolardan kapandı.
1919’da kurulan AIG, ABD’nin en büyük sigorta şirketi. İngiliz Manchester United’a yaptığı sponsorlukla tanınan AIG, Türkiye’de ise Galatasaray’da bir dönem yatırımcı olarak yer almıştı. Şirket son 9 ayda 18 milyar dolar zarar etti.
Bu arada, ABD finans şirketi olan Washington Mutual’ın da ‘batacağı’ yönündeki söylentiler şirketin hisselerini büyük oranda düşürdü.
Goldman Sachs’ın 3. çeyrek karındaki yüzde 70 düşüş ise günün bir başka kötü haberiydi.

Uluslararası sigorta devi AIG bir ‘hayat öpücüğü’ bekliyor

İngiliz Barclays, Lehman’a talip oldu
İngiliz Barclays Bank, batan Lehman Brothers’ın ABD’deki varlıklarının alımı konusunda görüşme başlatıt. Bankanın Lehman’ın ABD’deki varlıklarını 2 milyar dolara almaya yakın olduğu belirtiliyor.

İki günde antika!
Güney Kore Kalkınma Bankası üst yöneticisi Min Euoo-sung, Amerikan yatırım bankası Lehman Brothers tekliflerini kabul etmiş olsaydı bugünkü krizin yaşanmayabileceği iddiasında bulundu. Min Euoo-sung, Lehman Brothers ile satın alma görüşmelerinde, fiyat farkı konusunda anlaşamamaları nedeniyle satın almanın gerçekleşemediğini ifade etti.
Bu arada Lehman Brothers çalışanları özel eşyalarını internet üzerinden alışveriş yapılan e-bay’de satışa çıkardılar. Şirket bünyesindeki ekonomist, simsar ve diğer çalışanların, biblo, bardak, şişe, kadeh, şapka gibi Lehman Brothers amblemli eşyalarını sattıkları belirtiliyor. E-Bay yetkilileri iflas halindeki bir kurumun amblemini taşıyan malların antika haline geldiğini belirtiyor.

50 Türk işten çıkarıldı
Lehman Brothers’ın iflasının yarattığı bunalım Londra’daki ofisinde ilk etkisini gösterdi. İngiltere Türk Bankacılar Birliği Başkanı Çağlar Karataş, şirketin İngiltere’deki ofislerinde görev yapan yaklaşık 5 bin kişinin işten çıkarılacağını ve bu haftaki 42 milyon sterlin (yaklaşık 90 milyon YTL) tutarındaki maaş ödemesinin yapılmayacağını belirterek 50 Türkün de işşiz kaldığı bildirdi.

Pence ve Pompeo, Türkiye'den ayrıldıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suriye konusunu görüşmek üzere Türkiye'ye gelen ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, görüşmelerinin ardından Ankara'dan ayrıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber