Unakıtan: Ya siz kendinizi çevirin, ya ben sizi çevireyim

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, altın sektörü temsilcilerine, "Hepinizi suçlamayayım ama kayıt dışındasınız, kendinize çekidüzen vermek zorundasınız" dedi.
Unakıtan, Uluslararası Altın Zirvesinde, sektörün en önemli dertlerinden birisinin piyasalar, diğerinin de Maliye Bakanı olduğunu söyledi.
Unakıtan, "Vergiler şöyle, vergiler böyle... Sayın İmam Altınbaş bunları sıraladı. ’Kıymetli taşlar, bir endüstri ham maddesidir. Onun için vergi olmaz’ diyor. Sayın Altınbaş, endüstri ham maddesi olup da vergi almadığım bir madde yok. Hurda demirden bile alıyorum" diye konuştu.
Dünyanın veya bulunulan ekonominin en yüksek alım gücüne sahip insanlar tarafından alınan bir metadan vergi almamanın olmayacağını ifade eden Unakıtan, "İhracat için yapalım bir şeyler... Çalışalım" dedi.
Sektörün kayıt içi alınması konusuna da değinen Unkakıtan, kendisinin istatistik müdürü olmadığını ifade etti.
Unakıtan, kayıt içine almanın da vergi almak demek olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
"Vergi almamışım, kayıt içine almışım ne yapayım ben öyle kayıt içini... İstatistik müdürümüz var. Her şeyi sayıyor, vergi yok, bir şey yok. Ne işe yaradı o. Biz sektörün gelişmesinden, ilerlemesinden memnunuz. Dünya çapında başarılar sağlamanız bizi gururlandırıyor. Ama bana da bir şey düşmesi lazım.
Maliye Bakanı olduğumda ilk yaptığım şeylerden biri altın ile ilgili kazancın tespitinde... Eskiden altın durduğunda fiyat arttı, kazandım, fiyat düştü, kaybettim yok. Kilosunda bir şey artıyor mu? Senin kazancın odur. Ona göre düzenleme yap. Ben o adımı attım. Bekledim, bekledim karşı bir adım yok. Bana azıcık orada yamuk yaptınız. ’Bu ortalamalara bakma, önüne gelen kendini kuyumcu yazdırıyor, ortalamalar düşüyor’ dediniz. Peki kardeşim o da tamam. Baktım baktım yok. Sonra maliyeciler o uygulamayı kaldırıvermişler."

KDV’DEKİ SORUNLA İLGİLİ TEBLİĞ
Kemal Unakıtan, sektör temsilcilerine bir müjde vermek istediğini de ifade ederek, "Altın madencileri bakımından KDV’de bir sorun vardı. O sorunu biz kanunla kaldırmıştık. Şimdi tebliğin çıkması lazım. Herhalde tebliği de 15-20 güne kadar çıkar" dedi.
Altında ne ÖTV, ne de KDV aldıklarını hatırlatan Unakıtan, altının cazibesi bulunduğunu, kendisini bile buraya getirdiğini, bir çok programı olmasına rağmen, altın zirvesine katıldığını söyledi.
"Bu sektör bir araya gelecek, Maliye Bakanı ile oturacak, belli uzlaşmanın içine girecek" diyen Unakıtan, Türkiye’ye önemli miktarda yabancı sermaye girdiğini, ancak bu sektöre gelmediğini söyledi.
Unakıtan, sektör temsilcilerine hitaben şunları kaydetti:
"Hepinizi suçlamayayım ama kayıt dışındasınız, kayıt içinde değil ondan gelmezler. Kendinize çeki düzen vermek mecburiyetindesiniz. Dünya çapında adamsınız fakat bir tane kayıt içinde tam olmadığınız için... Yabancı sermaye geliyor size, konuşuyor, ediyor, ’Çıkar bakalım defterleri’... Yok bir şey. İşte orada ip kopuyor. El ele verelim. Bana yamuk yapmayın. Hep beraber bu sektörü ilerilere, dünyanın 1 numarası haline getirelim. Olur mu? Olur... Artık üçüncüsünüz, ikincisiniz, birinci niye olmayasınız? Birinciler gökten zembille inmedi. El ele verme zamanıdır. Ya siz kendinizi çevirin, ya ben sizi çevireyim. Otobana girelim. Siz de memnun olun, ben de memnun olayım."

Arayan da var mesaj atan da... İçeriden sızdırmışlar!İstanbul Aksaray’da gözaltına alınan uyuşturucudan kumara, sahte içkiden kaçak konsomatris çalıştırmaya kadar değişik alanlarda faaliyet gösteren suç çetelerine erketelik (gözcülük) yaptığı belirlenen bir şebekeye bilgi sızdırdıkları iddiasıyla, 11 polis hakkında soruşturma başlatıldı. Operasyonel bilgileri erkete şebekesine önceden sızdırdığı iddia edilen 11 polisten 5'i gözaltına alınırken, 5'i ise ifadeye alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber