Üretim zincirine restoranı ekledi

Üretim zincirine restoranı ekledi

 

Oyuncu Mehmet Aslantuğ ile iş insanı Erol Obdan’ın oğlu Can Obdan’ın kurdukları çiftlikle başlattıkları üretim zincirinin son halkası Tütsü by Düvee adlı restoran oldu. Aslantuğ ve Obdan, ortak girişimle kurdukları çiftlik, besi, damızlık ve tarım faaliyetleri yürütüyor. Karamürsel’deki çiftliklerinde damızlık ve besi hayvanlarını kendi yetiştirdikleri yem bitkileriyle besleyen Aslantuğ ve Obdan, Yalova tesislerinde kesim gerçekleştiriyo

Üretilen et ve et ürünleri hem internet üzerinden satışla tüketicilere ulaştırılıyor, hem de yeni açtıkları Tütsü by Düvee adlı restoranda sunuluyor. Konuyla ilgili bilgi veren oyuncu Mehmet Aslantuğ şunları söyledi:

Köyler harekete geçti

“Ne birilerine rakip olmayı düşledik ne de adımızla başlayan bir marka hayal ettik. İşleyebildiğimiz topraktır vatan. Biz de vatanımıza ve gençlerimize katkı sağlamak hedefiyle, değerli kardeşim Erol Obdan’ın sevgili oğluyla, toprağı işleyerek başladığımız bir üretim zinciri oluşturduk. Restoran bunun son halkasıdır. Asıl omurgayı oluşturan yapı, tarlaya düşen tohumdan başlayan ve en iyisini üretmeye aday olan bir yapılanmadır. Tüm mekanizmayı buna göre kurguladık.”

Aslantuğ, boş duran arazileri, mevsim mevsim işleyerek hasat yaptıklarını dile getirerek, yaptıkları işle domino etkisi yaratarak çevre köyleri ürün satın alma garantisiyle harekete geçirdiklerini, böylece üretimi bulundukları bölgeye yaydıklarını anlattı. Tarlada veya çiftlik merkezinde ayrı ayrı silaj yapabildiklerini aktaran Aslantuğ, şunları kaydetti:

“Şirketin lideri 25 yaşında, Can Obdan. İstanbul’da büyüdü. Üsküdar Amerikan Kolejini bitirdi. Virginia Üniversitesi’nde ekonomi ve politika dallarında aynı sürede iki diplomayla mezun oldu. Amerika’da kalma, çalışma tekliflerini reddederek, 22 yaşında ülkesine döndü. Bomboş duran arazilerden, kendi veterineri olan, uzman kadrosu bulunan bir çiftlik kurguladık. Dünyanın en iyi besi ırklarını üretiyoruz. Ekip biçerek, hasadını yaptığımız doğal yemlerle ve ormanla çevrili yamaçlarda, hiçbir aracı kullanmadan, soğuk zincir servisleriyle kapıya kadar ulaştırdığımız ürünlerimizden, özenle, lezzetle, titizlikle oluşturduğumuz bir marka yarattık.”

Ürettikleri eti uygun fiyatla kapıya kadar taşıyan bir sistem kurduklarını söyleyen Aslantuğ, tarlaya düşen tohumla başlayan yolculuğu, kendi ürünlerini özel pişirme teknikleriyle sunan bir restoranla tamamladıklarını dile getirdi.

Buzdolabındaki yılan korkuttuMalatya'da, bir evin buzdolabına giren yılan, paniğe neden oldu. Yılan, itfaiye ekipleri tarafından yakalanarak, doğaya salındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber