Vergide 3 şok gelişme

Vergide 3 şok gelişme

Vergide 3 şok gelişme

     Hazırlanan ek tebliğle, 30 Eylül'deki blokajla aklanacak hesapların kapsamından kaçakçılık, mal bildirimi ve rüşvet gibi yollardan elde edilen servetlerle ilgili hesap sorma yolları açık tutuldu
     Maliye Bakanı Zekeriya Temizel bankacılardan sonra dünyadaki ekonomik gelişmeleri sebep olarak göstererek vergi kolaylığı isteyen borsacılara mesaj verdi: Borsacılar boşuna vergide esneklik beklemesin
     Kredi kartlarına sıkı takip getirildi. Akaryakıt istasyonlarını gözaltına alarak Devlete büyük girdi sağlayan bürokrat Süreyya Turgut önderliğindeki operasyonla hem kart sahipleri hem de şirketler kontrol ediliyor

       MALİYE Bakanlığı'nın "Ak Çarşamba" olarak duyurduğu 30 Eylül Mali Milad ile ilgili çalışmalar son aşamaya geldi. Bu konuda bugün yayınlanması beklenen açıklayacı tebliğin yayınlanması gecikirken, içeriği de belli olmaya başladı.
       30 Eylül günü bankalarda bloke edilecek değerleri belirleyecek olan Maliye Bakanlığı'nın tebliğinin 10 Eylül'de yayınlanacağı bakan tarafından daha önce açıklanmıştı. Çeşitli kesimlerle görüşerek tebliğ hazırlıklarını yürüten uzmanlar, çalışmalarının birkaç gün daha süreceğini bu nedenle de yayınlanmasının uzayacağını söylüyor.
       Bu arada yapılan çalışmalar sonucunda tebliğde yeralacak konuların ana hatları belli oldu.
       Gelir Vergisi Kanunu'nun 47. maddesine göre, 30 Eylül'de nakit döviz ve mevduat sertifikasıyla diğer kıymetler Türkiye deki bankaların şubelerinde bloke edilecek.
       Maddede yer alan "Diğer Kıymetler" ibaresinin tespitini yapan Maliye Bakanlığı işletme kayıtlarında bulunmayan çek ve senetlerinde blokajını imkan sağlayan bir düzenleme yapacak. Bu şekilde, bir anlamda kayıtdışında bulunan çek ve senetler bir bordroya dökülerek bankalara teslim edilerek, kayıt altına girmiş olacak.

       Diğer yandan bloke edilen kıymetlerle ilgili olarak, kara parayı aklama yasası, Gümrük ile ilgili olarak kaçakçılığın men ve takibi ile ilgili yasa ve rüşvet ile ilgili olarak Mal Bildirimi yasalarına dayanılarak hesap sorulabilecek. Genel beklenti ise bu suçlardan elde edilen gelirlerinde aklanacağı yönündeydi. Maliye Bakanlığı tebliğinde, bloke edilen paraların, kara para, mal bildirimi ve kaçakçılık gibi yollardan elde edildiğinin tespiti halinde hesap sorulabilecek. Özellikle uyuşturucu kaçakçılar ve mal bildirimi suçu tespit edilen siyasi ve bürokratlardan da hesap sorma yolu açık kalacak.
       Ayrıca mükellefer ve vatandaşlar, ellerinde bulunan altınları mücevheratı antika eşyalarını ve kıymetli tabloları bloke etmeyecekler. Sadece bunların satışı halinde satıldığına dair aldıkları belgeyi gelirin kaynağı olarak gösterebilecekler.

       MALİYE Bakanı Zekeriya Temizel vergi reformunun esnekliğinin hükümetin yürürlüğe koyduğu kararlarla görüldüğünü söylerken, "Vergi reformunu eleştirenler için sanırım bu kararlar önemli bir gösterge olmuştur. Ne kadar esnek bir yasa çıkarttığımız görüldü. Sorunlara anında müdahale edildi. Yapılan düzenlemelerin, alınan kararların hepsi, yasanın bakanlar kuruluna verdiği yetki esnekliği içersinde alınan kararlardır. Yoksa bir taviz, ya da yasa delinmesi sözkonusu değildir." dedi.
       Uluslararası konjonktürdeki tüm olumsuzluklara ve bunların yansımalarına karşın, içerideki siyasi ve ekonomik tartışmalara rağmen, devletin işlediğini, Türkiye'nin ayda 1.1 katrilyon lira vergi toplayabilen bir devlet olduğunu söyleyen Temizel, "Buna rağmen kriz beklemek, kriz olacağını savunmak bu ülkeye iyilik değil. Bütçe dengeleri olumlu, vergi gelirleri artan bir seyir izliyor. Faiz ödemeleri olmasa yıl sonunda bütçe 3 katrilyon liranın üzerinde fazla verecek durumda. Hem iç, hem dış borçlarını her türlü olumsuzluğa rağmen, aksaksız ödeyen bir Hazine ve Maliye var. Enflasyon hedefler doğrultusunda düşüyor. Bir ülkenin ekonomisine, uygulanan ekonomik programa güven duyulması için daha hangi göstergeye bakılacak? " diye konuştu.
       Maliye Bakanı, Borsacıların bekledikleri vergi değişiklikleri ile düzenlemelerin yapılmamasından ötürü düş kırıklığına uğradıkları, bu nedenle borsanın toparlanamadığı iddialarını ise ret ederek, borsadaki gelişmelerin vergi yasasından değil, uluslararası krizin yansımalarından kaynaklandığını, halen gerek bakanlığın, gerekse hükümetin gündeminde borsa ile ilgili bir düzenleme, değişiklik, ya da çalışmanın olmadığını söyledi.
       Maliye Bakanı Zekeriya Temizel 1999 yılı bütçe tasarı taslağı ile ilgili çalışmalarında tamamlanma aşamasına geldiğini, kurumlarla görüşmelerin bitirildiğini ve ödenek taleplerinin alındığını belirterek, önümüzdeki günlerde de YPK'nın toplanarak program ve bütçe hedeflerini saptayacağını kaydetti. Uygulanmakta olan istikrar programı çerçevesinde hedeflerin saptanacağını ve büyük bir değişiklik olmayacağını söyleyen Temizel, "Program ne ise o hedefler uygulanacak. Devlet kaynakları ölçüsünde hizmet verebilir. Kurumlar tabiiki daha çok hizmet vermek, yatırım yapmak isteyebilirler. Buna göre yüksek ödenek talep edebilirler. Ancak önemli olan devletin bu kaynağın ne kadarını tahsis edebileceği. Kaynaklar da ortada. Yıl sonu enflasyon hedefimiz yüzde 50 bunda bir değişiklik yok. Gelecek yıl sonu için enflasyon hedefimizde yüzde 20. Dolayısıyla büyük ihtimalle l999 deflatörü yüzde 30 olacak ve büyüklükler buna göre saptanacak." dedi.
     
       MALİYE Bakanlığı, katrilyonlarca liranın döndüğü kredi kartlarıyla alış verişleri incelemeye aldı. Faturasız ve fişsiz yapılan kredi kartlı satışlar sonucunda, 50 ile 100 trilyon lira arasında bir vergi kaçağına ulaşılacağı tahmin ediliyor. Edinilen bilgiye göre, Türkiye'de giderek yaygınlaşan ve son 3 ayda 1 katrilyon liraya ulaşan kredi kartı kullanımı, buna karşılık söz konusu alışverişlerde "fatura ve fiş kesmeme eğilimi", Maliye'yi harekete geçirdi.
       Maliye Başmüfettişi Süreyya Turgut ile Maliye Müfettişi Eser Sevinç koordinatörlüğündeki bir ekip tarafından yürütülen denetimler için, ilk aşamada 16 merkez belirlendi ve müfettişler, Marmaris, Bodrum, Milas, Fethiye, Antalya, Alanya, Serik, Kemer, Manavgat, Kuşadası, Selçuk, Çeşme, Nevşehir, Ürgüp, Göreme ve Avanos'a gönderildi.

       Maliye müfettişleri, işyerlerinin Haziran ve Temmuz aylarında verdikleri KDV beyannamelerini topladı. Bu işyerlerinde yazarkasa dökümleri de alındı. Kredi kartlarıyla alışveriş için işyerlerine POS makinası veren 16 bankadan da bu alışverişlere ilişkin bilgi dökümleri istendi. Söz konusu bilgiler ile KDV beyannamelerinin karşılaştırılması sonucunda, belirlenen yörelerde kredi kartıyla satış yapıp da fatura ve fiş kesmeyen işyerleri de tek tek ortaya çıkarılmaya başlandı. Maliye'nin kredi kartlarına yönelik bu denetimi, seçilen yörelerde bundan sonra da aynen devam edecek. Ayrıca yıl sonuna kadar Ankara, İstanbul ve İzmir'de bu kapsam içine alınacak.

       . Maliye, akaryakıttan sonra şimdi de Türkiye'de kullanımı giderek yaygınlaşan kredi kartlarıyla yapılan alışverişlerin peşine düştü
       . Aralarında Bodrum, Marmaris, Fethiye, Antalya, Kemer, Kuşadası, Çeşme ve Göreme'nin de bulunduğu 16 merkezde maliye müfettişleri kredi kartıyla yapılan alışverişleri incelemeye aldı
       . 16 bankadan gelen bilgiler ile tek tek dolaşılan alışveriş yerlerindeki yazarkasa dökümleri ve KDV bildirimleri karşılaştırılıyor
       . Söz konusu bilgiler ile KDV beyannamelerinin karşılaştırılması sonucunda, kredi kartıyla satış yapıp fatura ve fiş kesmeyen işyerleri de tek tek ortaya çıkarılıyor
       . Faturasız ve fişsiz yapılan kredi kartlı satışlar sonucunda, 50 ile 100 trilyon lira arasında bir vergi kaçağına ulaşılacağı tahmin ediliyor
       . Turizm merkezlerinden sonra sıra üç büyük ildeki eğlence ve restoranlara gelecek


Av tüfeğiyle dehşet saçtılarAdıyaman'da 3 katlı eve kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından otomobilden av tüfeği ile ateş açıldı. Saldırıda yaralanan olmadı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber