VW’den son karar bekleniyor

Alman otomotiv devi Volkswagen’in (VW) Seat ve Skoda markaları için ek kapasite yaratmak için kurmayı düşündüğü yeni fabrika yatırımı konusunda henüz kesin kararı vermediği bildiriliyor. Alman basınında çıkan haberlere göre 1.3 milyar euro’luk yatırım için ibre Türkiye’ye dönerken, kesin kararın ağustosta açıklanabileceği belirtildi.

VW’den son karar bekleniyor

Türkiye, dikkatini bir yandan S-400’lerin getirilişine, diğer yandan da VW’nin Ford ile işbirliğini derinleştirdiğine ilişkin düzenlediği basın toplantısına çevirdi. Ancak söz konusu toplantıda, iki şirketin işbirliğinin çerçevesi ve ortak ürünlere değinilirken, yeni fabrika yatırımından bahsedilmedi. Bununla birlikte dün Alman “Automobilwoche” dergisinin sabah saatlerinde internetten duyurduğu haber, Türkiye’de yankı uyandırdı. Bu haberde VW’nin, Bulgaristan yerine yeni fabrika için Türkiye’yi seçtiği, ancak tesisin nereye kurulacağına ilişkin kesin kararın çıkmadığı öne sürüldü. Aynı haberde, Türkiye’nin seçilmesinde, VW’de yüzde 17’lik ortaklığı bulunan Katar’ın etkili olduğu kaydedildi. Ancak ilerleyen saatlerde Reuters ajansına konuşan VW Yönetim Kurulu Sözcüsü, Türkiye’de tesis kurulması fikrinin ağır bastığını fakat henüz kesin kararın alınmadığını bildirdi. Alman “Handelsblatt” gazetesinin haberinde de, benzer görüşler dile getirilirken, kesin karar için ağustos ayının ortasına kadar bekleneceğini, bu süre içinde Türkiye ile Bulgaristan’a ilişkin fizibilite çalışmalarının süreceğine dikkat çekildi.

Yine aynı haberde, daha önce belirtildiği üzere Seat üretilmeyip, Passat ve Skoda Superb modellerine ağırlık verilebileceği kaydediliyor. Yazıda, bu modellerin Türkiye’de de popüler olduğu, kamuda da tercih edildiğine dikkat çekiliyor. Fabrikanın 300 bin adet kapasiteli olmasının planlandığı da belirtiliyor.

Bolu'da şüpheli çanta alarmıBolu'da, kentin en işlek meydanında unutulan sırt çantasını görenler durumu polise bildirdi. Çevre güvenliğinin sağlanmasının ardından bomba imha uzmanınca fünye ile patlatılan çantanın içinden defter ve kitap çıktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber